АМЕРИЧКИ ОСВАЈАЊЕ АРКТИКА: САД премештају борбене авионе на Аљаску – 150 “невидљивих” авиона Ф-22 и Ф-35
АМЕРИКА не одустаје од освајања Арктика помоћу ловаца пете генерације и стратешких бомбардера, али сада прилази са Аљаске. Пентагон планира да тамо размести две базе у којима ће бити и „невидљиви“ авиони Ф-35.
Група ловаца пете генерације на Аљасци биће највећа на Арктику. Очекује се да ће бити размештено 150 авиона Ф-22 „Раптор“ и Ф-35 „Лајтнинг“, толико нема ни у једној војној бази.
Подсетимо: тренутно у ваздушним снагама Америка има нешто више од 200 борбених авиона Ф-35 и још 80 летелица са вертикалним полетањем у морнаричкој пешадији, док морнарица има и око 30 ловаца.
Циљ ове прерасподеле нико не крије – истиснути Русију са Арктика. Базе на Аљасци су још у пролеће добиле појачање, на један аеродром је пребачено више од 50 авиона Ф-35. Ускоро ће бити смештено и више од 1.500 војника. Предстоји припрема авиона на сурове услове Арктика.
На Аљасци је смештена 11. Ваздухопловна армија америчког ратног ваздухопловства, највећа авиациона снага Пентагона на северу Тихог океана. У авио-бази „Ејлсон“ налази се амерички аеродром најближи руској граници.
Авиони 11. Ваздухопловне армије који патролирају Беринговим морем обављају радарски надзор источне области Русије, сусрећу и прате авионе потенцијалног противника.
Друга велика база на Аљасци је „Елмендорф“. У њој су, такође, смештени ловци и њен главни задатак је противваздушна одбрана и подршка Пацифичкој команди САД.
СТРАТЕШКО УТВРЂЕЊЕ
Копнена војска на Аљасци има две пешадијске бригаде са артиљеријом и оклопним транспортерима „Страјкер“. Што се тиче поморских снага, ту је само обалска стража. Праве војне поморске базе нема у региону, а један разлог је и недостатак бродова ледоломаца.
Недавно су власти изјавиле да ће изградити луку иза Поларног круга, која ће моћи да прими и обслужује велике бродове. По мишљењу Вашингтона, то ће бити сигнал за Русију и Кину и потврда озбиљних Америчких намера да стекну упориште на Арктику и заштите своје интересе на Северном леденом океану.
Према речима руског војног пилота Владимира Попова, са становишта противваздушне одбране Аљаска није лоше покривена, тамо је активан систем аерокосмичке одбране НОРАД, док је борбена авијација и даље главна компонента.
„Аљаска је удаљена од основне Америчке територије, али је то уједно и утврђење у односу на Русију. Дели нас само залив, а граница се види голим оком“, рекао је Попов за Спутњик. „То је стратешки регион за САД. Борбени потенцијал ће бити минимум два пута повећан са 150 ловаца. Они су планирани само за одбрану, јер имају ограничен радијус деловања. ‘Невидљиви’ авиони ће, највероватније, имати функцију противваздушне одбране, штитити објекте на територији Аљаске и пратити извиђачке авионе“.
Експерти су сагласни да премештање толиког броја авиона има агресиван карактер америчке доктрине и покушај да натера Русију да се утркује у наоружању.
„Наш авиациони контигент је ограничен на том пољу. Ваздушне космичке снаге имају пресретаче на Камчатки, Сахалину, поморску авијацију Северне флоте. Али ако се сакупе сви авиони, то је максимум авијациони пук. Што се тиче борбене моћи ми смо иза Америке. Зато немају чега да се плаше, ми нисмо супериорни на граници са Аљаском. Ми имамо стратегију одбране, развијен систем ПВО и радарску контролу“, истакао је Попов.
Он не сумња, да ће после размештања „невидљивих“ авиона близу руске границе Генералштаб предузети адекватне мере. Већ се дуж Северног морског пута припремају аеродроми за пресретаче и ловце, опремају базе копнених снага и усавршавају системи противваздушне одбране.
АРКТИК
Доктор војних наука Константин Сивков је планове о размештању Ф-35 назвао претњом за Русију, али је нагласио да ју је могуће неутралисати. Иако радијус дејства америчких ловаца захвата целу Камчатку, руски пресретачи МиГ-31БМ са ракетама великог домета Х-37 имају могућност да им парирају, без бојазни да ће бити откривени.
Још један амерички покушај да обузда Русију, сада и на Арктику
Сусрети америчких и руских авиона у области Аљаске су чести. Крајем августа су ловци Ф-22 уз подршку авиона-танкера КС-135 полетели у сусрет групи руских авиона Ту-142. Руски авиони су се нашли у зони деловања америчке ПВО око пет сати, приближавајући се обалама државе на удаљености од 50 наутичких миља. Све време су били у међународном ваздушном простору и ниједном се нису приближили ваздушном простору Америке или Канаде.
Американци су почетком септембра на Арктик послали стратешке бомбардере В-1 „Лансер“ који су летели близу руске границе у области Источно-Сибирског мора. Кренули су са аеродрома у Тексасу, а после мисије су се приземљили у авио-бази „Ејлсон“.
Јасно је да Америка на све начина наставља да јача у региону. О томе је могуће судити и по новој Арктичкој стратегији. Поред Европе, Арктик је за Америку постао веома важан и неће га се одрећи.
Један део стратегије је припрема борбених дејстава у арктичкој зони, између осталог и због климатских промена и отапања леда. То, према ауторима документа, значајно повећава конкуренцију држава у региону. Главни противници на Арктику су Русија и Кина, којима се пре свега морају супротставити ваздухопловне и космичке снаге САД.
rs.sputniknews.com
Препоручујемо
РУСКИ ЛОВЦИ ПОНОВО У АКЦИЈИ: Отерали америчке и британске шпијунске авионе
16. 09. 2020. у 07:49
ПОСЛЕ „ОРИОНА“: Код руских граница и норвешки „Фалкон“ - реаговао МиГ 29
08. 09. 2020. у 22:52
“СУСРЕТ” ИЗНАД БАЛТИКА: Руски Су-27 испратио амерички и шведски шпијунски авион
08. 09. 2020. у 17:09
„МОРСКИ ВУК“ У ФЈОРДОВИМА: Зашто САД пребацују најмоћније подморнице ка обалама Русије?
05. 09. 2020. у 22:11
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (3)