ЛУКАШЕНКО МОЖЕ БЕЗ ЗАПАДА: Захваљујући помоћи из Кремља Европска Унија и САД неће моћи до краја да изолују Белорусију
БЕЛОРУСКА опозиција верује да ће владавини Александра Лукашенка ускоро доћи крај, јер резултате председничких избора нису признале САД и Немачка и још десетак држава.
Три прибалтичке државе Литванија, Летонија и Естонија ће направити списак од 100 белоруских руководилаца којима ће забранити улаз на своју територију. Какав ће репертоар санкција према Лукашенку и његовим сарадницима направити ЕУ, тек ће се видети кад се разјасни ситуација са Кипром који је инсистирао да је његов проблем са Турском пречи од избора у Белорусији.
Одлуке западних земаља и комшија Белорусије да не признају резултат избора није изненадио, а ни претерано узбудио Лукашенка. Од 26 година, колико је на власти, у Белорусији већину је био у немилости Запада, уз надимак "последњи диктатор Европе".
Пошто се Белорусија граничи са Русијом, Запад је не може у потпуности изоловати.
ПАРАЛЕЛА С МАДУРОМ
БАР засад ниједна европска земља није најавила повлачење амбасадора. Највероватније да ће Американци обуставити планирану процедуру за слање амбасадора у Минск, јер би он морао акредитиве да преда управо председнику Лукашенку. Аналогна ситуација је била у Венецуели где многе земље нису признале победу Мадура, али нису затварале своје амбасаде.
И пре избора у Белорусији у марту су преговарачи Међународног монетарног фонда одбили да дају нови кредит Лукашенку, али га је недавно добио од Русије. Пољопривредне машине и разна возила која се производе у Белорусији су ишла у Русију и још неколико земаља на постсовјетском пространству. Храну је такође Белорусија извозила у Русију, а не на Запад.
У Белорусији ради око 600 компанија чији су инвеститори из Литваније, а по 300 заједничких компанија са Белорусима имају Немци и Пољаци, док је америчких компанија код Лукашенка присутно око 200. Због тога се многи питају хоће ли можда Трамп да затвори "Кока-Колу" у Белорусији.
Политичка судбина Лукашенка не зависи од тога хоће ли његову победу признати или не на Западу, већ од односа снага у његовој земљи. Главно је питање ко ће више издржати, демонстранти или полиција и војска, који су засада лојални Лукашенку. У нити једној земљи "цветна револуција" није успела ако су генерали, војници и полиција остали лојални председнику, а он није почео да попушта западним притисцима.
Лукашенко сигурно неће попустити, јер би у случају његовог пораза дошла у питање и његова судбина, као и генерала и политичара који су га подржавали. Друга је прича што већ сада мора да размишља о наследнику који би могао регуларно да победи на наредним изборима.
УСКОРО ПАДА КЉУЧНИ ГРАД, РУСИ НАДИРУ СА СЕВЕРА, ИСТОКА И ЈУГА: Детаљна анализа украјинских стручњака о стању на фронту
ЦЕЛА 2024. година протекла је у знаку повлачења украјинских трупа, које су губиле територије под притиском руских снага које напредују у североисточној Харковској области и источној Доњецкој области, пише Кијев индепендент у својој великој годишњој анализи дешавања на фронту.
24. 12. 2024. у 10:03
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (4)