КАРАНТИН ДА ИЛИ НЕ? Како се борити против новог таласа короне

Танјуг

23. 09. 2020. у 16:03

ЗБОГ изразитог пораста броја нових случајева ЦОВИД-19, један број земаља се суочио са могућношћу да у њима буде потребно поновно увођење карантинских мера, док у неким другим тако нешто за сада није на видику.

КАРАНТИН ДА ИЛИ НЕ? Како се борити против новог таласа короне

Фото: АП

Прва држава у свету у којој је већ на снази нови, тронедељни карантин је Израел, а у најстроже мере, уведене прошле седмице, убраја се и забрана удаљавања од места становања на раздаљину већу од 500 метара, уз новчане казне за оне који то буду чинили без оправданог разлога.

Број новозаражених у Великој Британији се удвостручује приближно на седам дана, а медији у тој земљи ове седмице су јавили да премијер Борис Џонсон разматра увођење карантина.

Објављујући нове мере у циљу спречавања ширења ЦОВИД-19 у Енглеској, Џонсон је упозорио да увођење новог карантина на националном нивоу није искључено уколико становништво током предстојећег зимског периода не буде поштовало противепидемијске прописе.

У неким деловима Велике Британије тренутно су на снази локални карантини, а болнице су повећале своје капацитете за одговор на нови талас ЦОВИД-19.

Избегавајући да употребе тај назив, локалним карантинима прибегле су и власти у Мадриду, где за нека насеља у ширем подручју тог града важе ограничења кретања.

Будући да је реч о радничким насељима, надлежни су оптужени да стигматизују сиромашније слојеве становништва, што је прошлог викенда довело и до протестних окупљања.

Рестриктивне мере на снази су и у другим деловима Шпаније, а премијер те земље Педро Санчес у суботу је искључио могућност увођења карантина на националном нивоу.

Ни у Француској за сада није изгледно увођење општег карантина иако је, како наводи лондонски "Телеграф", степен ширења заразе у Француској двоструко већи него у Великој Британији.

Влада новог премијера Жана Кастекса жели да у земљи одржи равнотежу између друштвених и економских интереса, а рестриктивне мере се разликују у зависности од средине.

Снажног другог таласа ЦОВИД-19 поштеђена је Италија, која је по избијању пандемије брзо постала једна од најтеже погођених земаља Европе и света, а стручњаци такав успех приписују чињеници да је у Италији ранији карантин укидан касније у поређењу са неким другим државама, наводи сајт Лоцал.ит.

Коментаришући пораст броја нових случајева ЦОВИД-19 у Грчкој, портпарол грчке владе Стелиос Пецас изјавио је да, уколико се тај тренд настави, постоји могућност увођења новог карантина у земљи.

"Дотле још нисмо стигли - једноставно, кажемо да на столу морамо да имамо све опције", рекао је Пецас, додајући да је премијер Грчке од надлежног стручног одбора затражио да начини план могућих мера, које би, у случају погоршања епидемиолошке ситуације, могле бити "активиране на релативно аутоматски начин", наводи портал "Јуровиклињуз".

Немачки вирусолог Хендрик Штрек дигао је глас против поновног "затварања" због пандемије ЦОВИД-19, поручујући земљама које се суочавају са новим таласом заразе и иду ка увођењу нових карантина да се смире и не подлежу "свеопштој масовној хистерији“.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (0)

МОЈ СИН ЈЕ МОЈ НАЈВЕЋИ ПОКЛОН: Марија Шерифовић данас има посебан разлог за славље (ФОТО)