МИСТЕРИОЗНА РУСКА СЕЛА СА МРАЧНОМ ИСТОРИЈОМ: Потпуно су одсечена од матице, после велике трагедије су остала потпуно напуштена

Новости онлине

22. 09. 2020. у 13:48

СЕЛА Санково и Медвежје у Белорусији су, попут Калињинграда, још једна руска ексклава, и имају врло мрачну историју.

МИСТЕРИОЗНА РУСКА СЕЛА СА МРАЧНОМ ИСТОРИЈОМ: Потпуно су одсечена од матице, после велике трагедије су остала потпуно напуштена

Фото: Принтсцреен

Готово нико није чуо за два руска села која су одсечена од околине: Санково и Медвежје. Ова места изгубљена у белоруским мочварама ретко посећују и Руси и Белоруси, пише РБТХ.

И даље није сигурно како су настала, а све приче се своде на то да је неколико Руса купило парче земље да би се населили.

Након Другог светског рата села су остала одсечена од Русије, пошто је појас земље који их је повезивао са матицом званично постао део Белоруске совјетске републике. Ипак, пошто су обе републике биле део СССР-а, то је имало мало утицаја на становнике.

Током година ово је остало мало насеље: имало је колективну фарму, клуб, продавницу и гробље. Сваки становник имао је једно од четири презимена уобичајена у тој области: Добродеј, Песенко, Молчанов или Справцев.

- Наше село је имало једну улицу. Куће су се налазиле лево и десно од ње, и сви смо живели као једна породица. Никада нисмо закључавали врата, свака кућа је увек била отворена - присетила се Антонина Добродеј, бивша становница ексклаве у интервјуу за белоруски Спутњик.

Фото: Принтсцреен

Сеоску идилу ће ипак прекинути трагедија која је одјекнула целим светом.

Када се чернобиљска катастрофа догодила 26. априла 1986. године, радиоактивни отпад је затровао велике делове територије Украјине, Русије и Белорусије. Смештена у близини границе ове три државе, села Санково-Медвежје морало је бити евакуисано ради без бедности становника.

Антонина Добродеј је имала само шест година када се то догодило, али се сећа како су им "заплењене" краве зато што је било опасно пити млеко. Цело подручје је означено као забрањена зона, и становници су морали да се преселе.

Пошто су села била напуштена, куће су оронуле. Данас у овом подручју нико не живи, јер се још увек сматра загађеним и опасним.

Могуће је посетити ексклаву уз дозволу белоруских власти, пошто је руски комад земље окружен затрованом белоруском шумом која се не може заобићи.

Бивши становници села Санково и Медвежје понекад се врате да посете гробље на којем почивају њихови преци. Усамљени локални представник белоруских власти по имену Владимир Мамлуков упозорава ретке посетиоце да не беру печурке или бобице, јер оне и даље представљају опасност за људе.

Мамлуков увек са собом носи пасош ако намерава да пређе границу и уђе на територију руске ексклаве, али никада није ни видео руске власти које су му тражиле документа.

Мамлуков је рекао да је некада постојао стуб који је то подручје означавао као руску територију, али га сада више нема. Званично, међутим, ова мала територија унутар белоруске шуме и даље припада Русији.

(РБТХ)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.

26. 11. 2024. у 17:09

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).

25. 11. 2024. у 15:22

Коментари (0)

УКРАЈИНЦИ ОДБИЛИ ДА СЕ ВРАТЕ У УКРАЈИНУ: Спортска драма због рата