КОРОНА ОСТАВЉА ПОСЛЕДИЦЕ И НА ДЕЦУ: Овај синдром је најопаснији, појављује се чак и ако деца нису имала симптоме
ДУГО се сматрало да су деца углавном неосетљива на САРС-КоВ-2 и КОВИД-19, будући да је код већине инфекција углавном блага или чак уопште немају симптоме.
Међутим, још у мају су медији извештавали о ретким, али тешким облицима болести код деце праћеним тешким запаљенским синдромом. Према првим анализама, такав синдром се у просеку јавља код двоје од 100.000 заражене деце и тинејџера.
Такозвани мултиинфламаторни синдром (МИС-Ц) изазива високу температуру, јаке болове у стомаку и запаљење крвних судова и ткива, и ако се не лечи, може да изазове колапс крвотока и оштећење коронарних артерија. По томе системско обољење подсећа на Кавасаки синдром, аутоимуну болест која се јавља само код мале деце.
Тим научника Дечје болнице у Тексасу, окупљен око Мубашира Ахмеда, сада је открио да је запаљенски синдром који изазива корона вирус тежи од Кавасаки синдрома, те да се јавља и код старије деце. Они су анализирали 662 случаја МИС-Ц, регистрована широм света од јануара до јула 2020, при чему је просечан узраст деце око 9,3 године, преноси сцинеxx.де.
Резултат: супротно очекивању, запаљенски синдром може изненада да погоди чак и наизглед здраву децу.
- Подаци показују да деца претходно нису имала класичне симптоме на дисајним путевима. Нису имала симптоме, нико није знао да су заражена, а неколико недеља касније појавило се тешко запаљење, то је заиста застрашујуће – изјавио је Ахмедов колега Алваро Мореира.
Најновија сазнања значе да се и код деце касније могу јавити последице инфекције вирусом САРС-ЦоВ-2, као што се код одраслих јављају оштећења срца или неуролошки поремећаји.
Запаљенски синдром узрокован корона вирусом обично се манифестује високом температуром, повраћањем и јаким боловима у стомаку.
- Понекад су болови у стомаку тако јаки да је код деце више пута погрешно дијагностикована упала слепог црева – објашњавају научници.
Код 60 одсто инфициране деце тешко системско запаљење проузроковало је стање шока.
Седамдесет одсто погођене деце смештено је на интензивну негу, 22 одсто је прикључено на апарате, а око четири одсто подвргнуто екстерном довођењу кисеоника у крв. У већини случајева, међутим, синдром престаје после неколико дана интравенозног убризгавања имуноглобулина, кортизона и других средстава против запаљења.
Једанаесторо од 662 деце је, међутим, умрло, при чему је међу њима било највише гојазне деце и оне која су већ патила од одређених болести, објашњавају научници из Тексаса.
Научнике посебно брину последице МИС-Ц по срце, будући да је “код скоро 90 одсто деце урађен ЕКГ због значајно ослабљене срчане функције”, каже Мореира. Код половине је ЕКГ указивао на ослабљен рад срца, а код многе деце су биле проширене коронарне артерије. Десет одсто деце развило је анеуризму, проширење крвног суда.
На оштећење срца указује и тропонин, протеински комплекс који ћелије срчаног мишића ослобађају када су оштећене или одумиру, на пример, после инфаркта. Код деце са запаљенским синдромом изазваним корона вирусом ниво тропонина је био чак 50 пута већи од нормалног, кажу научници, који су студију објавили у часопису "Лансет".
(Блиц)
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)