ПРВИ ЏУМА-НАМАЗ НАКОН 86 ГОДИНА: Истанбул под опсадом, Аја Софију обезбеђује 20.000 полицајаца, хиљаде верника моли се испред (ВИДЕО)

Биљана Ристивојевић

24. 07. 2020. у 10:32

ПРВИ пут након 86 година у Аја Софији ће данас бити одржана прва молитва од њеног преименовања у џамију, а верници и многобројни туристи од раних јутарњих сати пристижу у Истанбул, док се очекује да ће молитви у подне присуствовати и председник Реџеп Тајип Ердогн.

ПРВИ ЏУМА-НАМАЗ НАКОН 86 ГОДИНА: Истанбул под опсадом, Аја Софију обезбеђује 20.000 полицајаца, хиљаде верника моли се испред (ВИДЕО)

Фото: Print screen

Аја Софија ће за молитве бити отворена џума-намазом (великом молитвом у подне), а већ након сабах-намаза (јутарња молитва) су почели пристизати они који су хтели обавити прву молитву.

Хиљаде верника чека на 11 контролних пунктова како би им било дозвољено да уђу у простор предвиђен за молитву.

Надлежне службе након дезинфекције, пристиглима деле маске и једнократне сеџаде, простирке за молитву.

Уједно, грађанима деле и симит (хлеб) и чај како би се окрепили.

Очекује се да ће осим турског председника свечаном отварању џамије присуствовати и други званичници неколико партија.

Такође, поводом церемоније су пристигли и многи домаћи и страни туристи.

Предузете су високе безбедносне мере.

У оквиру мера уведених на спречавању ширења корона вируса, предвиђено је да се молитва обави у пет зона на отвореном, три за мушкарце и две за жене, пренела је турска Агенција Анадолија.

На контролним тачкама надлежне службе контролишу температуру тела посетилаца и да ли имају маске.

Место ће обезбеђивати око 20.000 полицајаца, на терену је и 736 здравствених радника распоређних на 17 локација, те неколико десетина амбулатних возила, као и амбулантни хеликоптер.

Аја Софија као православна црква служила 916 година, до освајања Истанбула, док је статус џамије имала од 1453. до 1934. године, када је добила статус музеја.

Турски суд је 10. јула поништио одлуку некадашње владе те земље којом је 24. новембра 1934. године Аја Софији додијељен статус музеја.
 


Чином поништења поменуте одлуке, Аја Софији је враћен статус џамије.

Као једна од најпосећенијих туристичких дестинација у граду на Босфору, Аја Софија је од 1985. године уврштена на УНЕСЦО-ву листу светске културне баштине.

Надлежне службе су протеклих дана уредиле простор унутар, али и на платоима око Аја Софије.

Турске власти су најавиле да ће и даље чувати културно-историјске вредности Аја Софије и то на начин да ће за верске обреде у њој бити надлежна Управа за верске послове Турске, а о рестаурацији, конзервацији и заштити ће бринути Министарство кутуре и туризма те земље.

Туристи ће и даље моћи да посећују Аја Софију бесплатно, а фреске на зидовима ће завесама бити прекриване само за време одржавања молитви.
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (10)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи