ЕУ СРЉА У ПРОПАСТ: Меркелова и Макрон два пута напуштали Самит

rs.sputniknews.com/Танјуг

20. 07. 2020. у 20:42

ЧЕЛНИЦИ Француске и Немачке Емануел Макрон и Ангела Меркел су у два наврата врло незадовољни нагло напуштали четвородневни сусрет вођа ЕУ у Бриселу.

ЕУ СРЉА У ПРОПАСТ: Меркелова и Макрон два пута напуштали Самит

Фото: Танјуг/АП

Напустили су самит јер су оценили да међу партнерима у ЕУ нема истинске воље за солидарност и помоћ најтеже погођенима пандемијом, као ни свести да без тога цела Унија срља у пропаст.

Али су уочи данашње нове рунде састанка ставили до знања да се „врло опрезно надају“ да је договор могућ, јер постоји оквир за нагодбу о замашној помоћи за опоравак Уније од тешких економских и социјалних последица епидемије короне.

То су медијима пренели француски и немачки званичници на заседању, док је канцеларка Меркел долазећи на самит изјавила да је „остварен напредак који даје наду за договор данас“.

„Ја долазим с великом одлучношћу да се оствари напредак… мада још ништа није утаначено“, рекао је новинарима Макрон који је током самита бурно критиковао тзв. штедљиву четворку, Холандију, Данску, Аустрију и Шведску, којима се придружила и Финска, због њиховог захтева да се предложени фонд субенција и кредита осетно смањи и бесповратна помоћ најугроженијим земљама услови структурним реформама.

„Штедљива четворка“ и Финска су изашле с последњим предлогоом да се субвенције са 500 милијарди евра смање на 350 милијарди евра, а да се уз кредите од 250 милијарди, такође смањи и предложени вишегодишњи буџет ЕУ од хиљаду и 75 милијарди евра.

Остале чланице европске 27-орице би, мисле званичници у Бриселу, можда прихватиле коначну нагодбу од 390 милијарди евра субвенција, али су Берлин и Париз ставили до знања да је крајња доња граница 400 милијарди и Макрон је поручио да је „боље отићи без договора, него с лошим компромисом“.

Француски председник је, како су навели извори, оштро критиковао најтврђег у „штедљивој четворци“, холандског премијера Марка Рутеа, као и аустријског канцелара Себастијана Курца.

„Питање је следеће“, рекао је Макрон, „или ће вође ЕУ, одговорни европским народима, бити способни да изграде јединство и поверење, или ћемо ми раздором показати да је Европа слаба, разбијена неповерењем?“, преноси Б92.

Немачки лист Зидојче цајтунг је данас у осврту предочио да „уколико пројекат помоћи од стотина милијарди евра не би успео, Европска унија би морала озбиљно да преиспита своје разлоге постојања“.

„Штедљива четворка“ и Финска такође сматрају да се помоћ мора дати чланицама које су најтеже погодјене пандемијом, а које саме због презадужености и помањкања сопствених средстава не могу да се изборе с падом привредне активности, али тако да се „троши само оно што је зарађено“.

Али мисле да то више морају бити кредити, него велика свота „поклона“ које ће солидарно враћати све чланице Уније, као и да те мање имућне чланице, а то су нарочито Италија и Шпанија, упоредо морају преузети обавезу спровођења структурних реформи тржишта рада, пензионог система и буџетско-пореског механизма.

Италија, Шпанија и јужне земље ЕУ су такође велика извозна тржишта за „штедљиву четворку", Финску, као и Немачку.

Врло тугаљиво је питање, казали су званичници на заседању, и како ће бити прихваћен став већине чланица ЕУ, Европске комисије и Европског парламента да из укупног фонда опоравка од хиљаду и преко 800 милијарди евра средства не могу добити оне чланице Уније које крше темељне вредности владавине закона, независности правосуђа и слободе медија.

НОВИ ПРЕДЛОГ ШАРЛА МИШЕЛА НА СТОЛУ У БРИСЕЛУ

Председник Европског савета Шарл Мишел представиће вечерас ЕУ лидерима нови компромисни предлог буџета и фонда за опоравак ЕУ.

Укупна сума буџета и фонда се нису мењале са 1074 миљарде евра и 750 милијарди евра, али је промењен баланс у области грантова и позајмица.

Нови предлог подразумева и издавања за Инструмент претприступне помоћи за земље у процесу проширења 12,5 миљарди евра за наредних 7 година.

Након четири дана и три ноћи маратонских преговора у различитим форматима, лидери 27 земља чланица спремни су и вечерас да седну за исти сто и поново покушају да дођу до заједничког одговора на финасирање и опоравак привреде ЕУ у наредних седам година.

Долазећи на први данашњи заједнички састанак свих ЕУ лидера, који је првобитно био предвиђен да почне у 16 часова, а затим више пута одлаган, председник Европског савета Шарл Мишел је најавио да ће свима ”послати” нови предлог који је сачиони након ”много колективног рада са лидерима и тимовима”.

”Знам да су последњи кораци увек најтежи, али уверен сам да је, и поред тешкоћа и наставка рада, договор могућ”, каже Мишел.

Према увиду Танјуга у докумет који је израдио Мишел, фонд за опоравак и даље износи 750 милијарди евра, али је распоређен тако да 360 милијарди иде на зајмове, а 390 милијарди евра на бесповратну помоћи земљма чланицама.

Мишел је раније као ”уступак” штедљивим земљама већ понудио први компромисни предлог који је предвиђао смањење бесповратне помоћи са 500 милијарди на 450 милијарди евра.

Педесет милијарди евра првобитно предвиђених за грантове Мишел је пренео у део намењен позајмицама који је тада уместо почетних 250 милијарди евра било 300 миљиарди евра.

Овога пута председник Европског савета није мањао укупну суму предвиђену за вишегодишњи финансијиски оквир тј. заједнички ЕУ буџет за период од 2021. до 2027. који и даље износи 1074 милијарде евра.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!

ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!

ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.

07. 11. 2024. у 16:03

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - Платићете високу цену!

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"

ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".

06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04

НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп

НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп

У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.

07. 11. 2024. у 13:21

Коментари (7)

СВЕТСКИ ДАН ХРАНЕ: Значај заједничких напора у борби против глади