ПОЧИЊЕ КОРОНА-ЕКСПЕРИМЕНТ: Немачка тражи 4.000 добровољаца - испланирано све до детаља
НЕМАЧКИ научници траже 4.000 добровољаца који ће присуствовати експерименталном концерту 22. августа у Лајпцигу, како би се утврдило колики је ризик од преношења корона вируса на манифестацијама које окупљају велики број људи, пише Дојче веле.
Фото: Танјуг/АП
Експертимент организује тим истраживача са универзитетске клинике у Халеу на истоку Немачке. Сви учесници експеримента, старости између 18 и 50 године, мораће да имају негативан резултат теста на корона вирус. Концерт ће бити одржан 22. августа у Лајпцигу, а на њему ће наступати популарни поп певач Тим Бенко, како би се „понашање публике што више приближило стварности", наводе организатори.
Добровољци ће на концерту морати да носе ФФП2 филтер маске, а у експерименту ће бити коришћено и флуоресцентно дезинфекцијско средство.
Ово средство, осим у заштине сврхе, биће употребљено како би се пратило које површине публика најчешће додирује. Поред тога, учесници експертимента ће добити и уређај који ће научницима омогућити да прате њихово кретање и удаљеност од осталих добровољаца.
Научници сматрају да ће највећи изазов бити процена података, а у плану је тестирање три могућа сценарија.
Први сценарио подразумева улазак публике на два улаза, без дистанцирања и других мера заштите од корона вируса.
Други сценарио предвиђа спорији улазак публике на више улаза, са строжим заштитним и хигијенским мерама.
Трећи сценарио укључује седење добровољаца на трибинама на међусобној удаљености од 1,5 метара, а у овом делу експертимента требало би да учествује 2.000 људи.
Експеримент има за циљ да утврди под којим би условима било могуће поново одржавање манифестација са великим бројем људи, које би у Немачкој поново требало да буду дозвољене од 30. септембра.
Осим тога, циљ експеримента је и да утврди са колико других људи један посетилац има контакт када присуствује оваквом догађају.
Истраживачи се надају да би резултати могли да помогну формулисање математичког модела који би био употребљен у циљу спречавања ширења вируса на великим манифестацијама.
Очекује се да ће први резултати студије бити готови крајем септембра, четири до шест месеци од спровођења експеримента.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
НОВА ТРАГЕДИЈА У НИШУ: Вирус корона узео живот још једном врхунском лекару
18. 07. 2020. у 13:26 >> 13:36
СИТУАЦИЈА И ДАЉЕ НЕСТАБИЛНА: Др Кисић Тепавчевић о вирусу корона у Србији
18. 07. 2020. у 11:20
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"ЈЕСТЕ, ШЕСТ ГОДИНА СМО ГЛУМИЛИ ПАР" Рада о вези са Миланом, ставила тачку на спекулаије: "Поповић нас је натерао..."
"МЕНЕ је то тада сметало, нисам се сналазила..."
07. 07. 2026. у 09:36
НОВИНАРКА МАРИЈА НАЂЕНА МРТВА У АУТУ: Камере снимиле последње тренутке
ГРЧКУ је потресла вест о изненадној смрти новинарке Марије Антонијанаки, која је пронађена мртва у свом аутомобилу у Ираклиону на Криту.
06. 07. 2026. у 10:26
"СПАВАО БИХ С ЊОМ И ОЖЕНИО ЈЕ!" Скандал премијера Аустралије са Кајли Миног - оженио се пре 6 месеци, а сад се извињава
АУСТРАЛИЈСКИ премијер Ентони Албанезе упутио је недвосмислено извињење због коментара о поп звезди Кајли Миног које је прошле недеље изнео током гостовања у једном подкасту. Његове изјаве изазвале су талас осуда, а критичари су их назвали „потпуно непримереним” и поручили да „омаловажавају функцију премијера”, пише Би-Би-Си.
06. 07. 2026. у 18:21 >> 18:21
Коментари (4)