ТОТАЛНИ РАТ РУСИЈЕ СА ЗАПАДОМ: Све чешће информације о сукобу енормних размера

АЛЕКСЕЈ Журавлев, члан руске државне Думе и заменик председника Комитета за одбрану, предложио је општу мобилизацију целокупне мушке популације.

ТОТАЛНИ РАТ РУСИЈЕ СА ЗАПАДОМ: Све чешће информације о сукобу енормних размера

FOTO: Tanjug/AP

Журавлев тврди да је Запад спреман да нападне руско тло у року од три до четири године. Зато, према његовим речима, припрема за генералну мобилизацију мора сада да почне.

Шта је основа за страх Русије од напада Запада и да ли би било могуће мобилисати целокупно мушко становништво у Русији?

Према речима Јуси Ласила, вишег истраживача на Финском институту за спољну политику, најутицајније личности у Русији и даље схватају да НАТО не намерава да нападне Русију.

То је очигледно из тога како је Русија дала приоритет својим расположивим ресурсима за Украјину.Ратом у Украјини руске НАТО границе су практично испражњене, што је снажан показатељ да НАТО напад није кључна претња Русији.

Ласила подсећа да Русија, међутим, има дугорочније планове, на пример да поново успостави Лењинградски војни округ.

- У широј слици, Русија се повезује са идејом опкољене тврђаве, која одржава страх од напада са Запада - додао је он.

Према речима Ласиле, страх нема основу у модерном свету, али има своју историјску позадину. Начин размишљања је снажно повезан са траумама Другог светског рата, које су обликовале размишљање безбедносних кругова, посебно оних совјетске генерације.

- То је такође и начин да се оправда идеја неопходности војне силе - истакао је он.

Током целог рата, Русија је пролазила кроз развој у коме се избацују све радикалнији коментари везани за рат.У таквој атмосфери безалтернативности, нема потребе да се фокусирамо на било какве свакодневне проблеме, а камоли да размишљамо о томе какав терет рат представља за друштво.

Мобилизација

Проблем мобилизације, са друге стране, посебно је осетљив у Русији.

- Завршетак "специјалне операције" је дуго био очекивање грађана, и то схватају у администрацији председника. У том смислу би спровођење нове мобилизације било изазовно. Додатни изазов је хронични недостатак војних тренера - додао је он.

Ласила је истакао да је ово такође доказ дужине на коју је Русија била спремна да иде у регрутовању људи на фронт. Русија ће вероватно настојати да искористи сва могућа средства пре него што прогласи мобилизацију.

- У широј слици, Русија је на прекретници у смислу наставка рата и суочавања са све вец́им изазовима. Нервоза у политичком естаблишменту" је знатно порасла - додао је он.

Ласила не верује да би изјава Журављева довела до било чега или представљала значајну промену руске војне политике.

(Телеграф)

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ОРБАН СЕ ОГЛАСИО ЗБОГ СИТУАЦИЈЕ У ЗЕМЉИ: Издао хитно упозорење

ОРБАН СЕ ОГЛАСИО ЗБОГ СИТУАЦИЈЕ У ЗЕМЉИ: Издао хитно упозорење

ЛИДЕР мађарске опозиционе странке Фидес и бивши премијер земље Виктор Орбан оптужио је данас владу странке Тиса да води земљу ка диктатури, након полемике изазване изјавама бившег председника Јаноша Адера о планираним сменама државних функционера.

05. 07. 2026. у 12:34

Огласила се Косјерина после вести да је Мирка мења у квизу Ја волим Србију: Тако су стајале ствари...

Огласила се Косјерина после вести да је Мирка мења у квизу "Ја волим Србију": "Тако су стајале ствари..."

ВЕСТ да би глумица Мирка Васиљевић од септембра могла да преузме водитељску улогу у квизу "Ја волим Србију", уместо досадашње водитељке Драгане Косјерине, изазвала је велику пажњу јавности.

05. 07. 2026. у 21:54

Коментари (0)

Комфор по мери клијената: Нова линија пакета АЛТА банке