БЕРЛИН СПРЕМА РАМПУ ЗА СТРАНЦЕ: Напад Авганистанца ножем у Баварској прекретница и главна тема преидзборне кампање у Немачкој

Ивана Станојевић
Ивана Станојевић

25. 01. 2025. у 06:00

ОДБРОЈАВАЊЕ до превремених парламентарних избора у Немачкој увелико траје, а странка којој се приписује највише шанси да победи, Хришћанско-демократска унија (ЦДУ), сврстала се на страну Алтернативе за Немачку (АфД), партије десничара униониста кад је имиграциона политика у питању, што је, осим ситуације у привреди, горућа предизборна тема.

БЕРЛИН СПРЕМА РАМПУ ЗА СТРАНЦЕ: Напад Авганистанца ножем у Баварској прекретница и главна тема преидзборне кампање у Немачкој

Foto: Profimedia

После напада ножем у Ашафенбургу, на северу Баварске који је ножем починио, очигледно психички поремећен Авганистанац(28) и усмртио двогодишње дете и мушкарца који је групи деце притекао у помоћ, имиграција је постала прекретница у досадашњем току предизборне кампање.

ЦДУ и сестринска Хришћанско-социјална унија(ЦСУ), која постоји само у Баварској, наступају заједно и тренутно су најјача опозициона снага, упркос губитку два процента популарности у односу на крај прошле године, па би и на изборима могле да однесу превагу од 31 одсто гласова. АфД је на другом месту с петином бирачког тела, док би социјалдемократе (СПД), странка одлазећег канцелара Олафа Шолца, били тек трећи, с 15 одсто гласова, то јест, мало испред Зелених, који имају 14 процената. Група која се отцепила од Левице, Савез Сара Вагенкнехт (БСВ) и даље има шансе да с пет одсто гласова уђе у парламент, док се очекује да либерали и Левица, са по четири процента остану ван Бундестага.

Већа права полицији

ПОЛИЦИЈИ се мора дати право да подносе захтев за издавање налога за хапшење да би могли хитно да поступају и да на границама, железничким станицама и аеродромима, приводе људе који морају да напусте земљу. Фридрих Мерц захтева да држава стави на располагање сву доступну имовину, као и да се значајно повећа број места за притвор за депортацију, те је предложио да се у ту сврху искористе празне касарне. Тренутно је 42.000 људи који морају да напусте земљу и још њих 180.000 са толерисаним статусом.

Унија жели да се имиграциона политика значајно пооштри, а већ су пале прве "оптужбе за популизам". Кандидат ЦДУ за канцелара Фридрих Мерц, позива на пооштравање имиграционе политике. У агитацију се укључио и потпредседник посланичке групе Јенс Шпан и данас познатији као бивши министар здравља у време пандемије вируса корона. "Чаша је коначно пуна", слажу се Мерц и Шпан и додају да се "Немачка суочава са рушевинама десетогодишње погрешне политике азила и имиграције." Мерц је нагласио да ће оштра имиграциона политика бити услов за коалициону владу под његовим вођством.

- Сви знамо да странци годинама улазе у Немачку сваки дан, одмах добију социјалне бенефиције и у скоро сто одсто случајева остају овде, без обзира на то како се поступак одвија - вели Шпан. - Ово наилази на све веће огорчење становништва. Тако политички систем почиње да посустаје и зато је неопходна дуга пауза у пријему миграната. У Немачкој се морају спроводити закон и ред. И да, у центар стављам немачке интересе, што ми је обавеза као члана Бундестага.

Социјалдемократа Волфганг Шмит, шеф Шолцове администрације, поручује да "оно што се предлаже једноставно није законито" и да су захтеви да савезна влада смањи број ирегуларних имиграната већ испуњени. Шмит подсећа на 40.000 одбијеница на границама од 2023. године, значајан пад захтева за азил и велике скокове у депортацијама. Нисмо могли у потпуности да затворимо наше границе. "ЦДУ нуди лажно решење", вели Шмит.

Мерцов предлог носи одгроман ризик од новог унутаревропског раскола, оцењују немачки медији. Талас депортација у САД могао би бити неизбежан, сматра Мерц у светлу избора Доналда Трампа за председника САД. Додаје да не прихвата да напади, попут оних који су се догодили у Манхајму, Золингену и Магдебургу постану "нова нормалност". Људи, додао је, морају да се осећају безбедно, а то сад у Немачкој није случај.

Мерц је најавио да ће, уколико буде изабран за канцелара, првог дана свог мандата наложити МУП да трајно уведе контроле на границама и да одбије све покушаје илегалног уласка, а то се односи и на особе са правом на азил.

- Правила ЕУ о азилу очигледно су нефункционална - каже он. - Немачка, зато, мора да искористи своје право на примат националног закона. Држава више не сме да препушта депортације само покрајинама. Депортације и враћања морају да се одвијају свакодневно.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МОЋ ОБРАЗОВАЊА: Кључ за инклузивнију и праведнију будућност