ВЕЛИКА АНАЛИЗА СИ-ЕН-ЕНА СА ФРОНТА: Украјина се припрема за тешке одлуке, Руси немилосрдно напредују
САМО недељу дана до поновног уласка Доналда Трампа у Белу кућу, Украјина се припрема за неке тешке одлуке у наредним месецима. Њене трупе су у повлачењу на неколико делова дугачког фронта, недостаје им искусних војника и сумња се да ће војна помоћ наставити да пристиже у истој мери као до сада, пише Си-Ен-Ен у великој анализи са украјинског фронта.
У Кијеву влада чека и посматра сигнале из Москве и Вашингтона и готово свакодневно понавља своју жељу за „праведним миром“. Свака помисао о враћању територија које је заузела Русија је на неодређеној паузи.
Упркос великим губицима, руске снаге настављају немилосрдно напредовање у Доњецкој области, једној од четири области које је Москва анексирала и настоји потпуно да заузме. Њихови дневни добици се мере у пољима и улицама док се полако приближавају индустријском појасу региона, преноси Си-Ен-Ен.
Према отвореним изворима аналитичара WarMapper, Русија тренутно заузима нешто више од 18% Украјине – укључујући Крим и области Доњецка и Луганска које је заузела пре 2022. године. У децембру су руске снаге заузеле око 400 квадратних километара.
Украјинске јединице су знатно бројчано надјачане на истоку. Један командант је ове недеље изјавио да мале групе руске пешадије спроводе нападе из више праваца одједном, чинећи украјинским снагама тешким да концентришу ватру.
- Иако однос снага у тактичким ударима, дроновима и ударима на великој удаљености није значајно наклоњен ниједној страни, људство остаје кључна разлика између Русије и Украјине - каже Мик Рајан, аутор блога Futura Doctrina.
Руске јединице су сада на 5 километара од центра Покровска и преузеле су контролу над Кураховом и делом града Торецка, према геолокалним видео-снимцима.
Командант једног украјинског батаљона у близини Покровска рекао је да су руске снаге појачале гранатирање и ударе клизним бомбама. Војни портпарол Виктор Трегубов је за украјинску телевизију рекао да се борбе настављају око Курахова и да се трупе држе код термоелектране:
- Не можемо рећи да су руске трупе потпуно заузеле град. Али, наравно, већина града је претворена у рушевине.
Руски „модел једноставног исцрпљивања остаје непромењен. Непријатељ неизбежно посустаје пре него што руски ваљак стане“, како то описују аналитичари Кит Д. Диксон и Јуриј Холовински.
Циљ Кијева је да одбрани оно што још држи. Украјински министар одбране Рустем Умеров рекао је на састанку са савезницима – у оквиру Контакт групе за одбрану Украјине – у Немачкој прошле недеље да ће приоритети Украјине ове године бити стабилизација линије фронта и јачање одбрамбених способности.
Чланице Контакт групе до сада су обезбедиле више од 126 милијарди долара у безбедносној помоћи Украјини у последње три године. Партнери су ове недеље обећали додатну помоћ у Немачкој, укључујући 30.000 дронова у наредној години и више система противваздушне одбране.
Амерички секретар одбране Лојд Остин рекао је у петак да коалиција „мора наставити да стоји чврсто уз Украјину – и да ојача њену позицију за преговоре који ће једног дана окончати Путинов чудовишни рат.“
Кључно питање је управо то „једног дана“. Остин је о администрацији Трампа која преузима дужност изјавио: „Нећу спекулисати у ком правцу би они могли кренути.“
Немачки министар одбране Борис Писторијус чак је сугерисао да би нова америчка администрација могла прекинути састанке Контакт групе, наводећи да ће, ако се то деси, „они морати да се наставе у другом формату.“
Преговори о окончању конфликта тренутно делују мало вероватни.
- Разлог је једноставан. Москва није спремна на било какве компромисе. Она игра на победу, не на нерешено - каже Аркадиј Мошес у тексту за 19FortyFive.
- Успех се може постићи на бојном пољу или за преговарачким столом, али он мора бити неоспоран. По Путиновом мишљењу, Украјина мора бити поражена, а Запад мора јавно признати пораз Украјине – и свој сопствени пораз - додаје Мошес.
Потенцијални мировни преговори
Трампов изасланик за Украјину, бивши амерички генерал Кит Келог, рекао је прошле недеље да се нада да ће успети да дође до солидног и одрживог решења конфликта у року од 100 дана. Сам Трамп је током кампање изјавио да ће зауставити борбе у року од 24 сата од ступања на дужност, али је недавно, упитан колико брзо би могао окончати конфликт, рекао: „Надам се да ће то бити за шест месеци. Не, мислим, надам се много пре тога.“
Како се непромењени циљеви Кремља уклапају у планове долазеће Трампове администрације, остаје нејасно.
Рајан, аутор блога Futura Doctrina, сматра да ће Путин „осигурати да, без обзира на све, циљ од 100 дана не успе. Он тренутно нема снажан разлог да седне за сто, мислећи да има замах у овом рату.“
Украјински председник Володимир Зеленски дао је мало назнака о параметрима који би били прихватљиви за Украјину. У петак је рекао: „Несумњиво ћемо остати чврсти и остварити трајни мир за наш народ и нашу земљу.“
Његов приоритет је да директно изнесе украјински случај Трампу. Портпарол Министарства спољних послова Георгиј Тихи истог дана је рекао да се Украјина припрема за разговоре „на највишим нивоима.“
- Наш став је јасан: сви у Украјини желе да се рат заврши под условима који су праведни за Украјину.“ У срцу било каквог решења за Кијев биће краткорочне гаранције да се примирје може надгледати и дугорочне гаранције за Украјину које би одвратиле Путина од коришћења примирја за поновно груписање и обнављање непријатељстава.То мора укључивати „значајна улагања у ваздушне снаге, одбрану од балистичких ракета, потпуно опремљену, НАТО-стандардну тешку дивизију - кажу Диксон и Холовински.
Истовремено, додају:
- Зеленски мора имати дугорочну стратегију, схватајући да изгубљене територије у стварности представљају гангренозни уд који мора бити ампутиран како би се спасило здраво тело.
Москва и њени максималистички захтеви
Најмање што Москва тренутно захтева јесте да Украјина препусти територије које је изгубила и да одустане од тежње ка уласку у НАТО, што Трамп види као провокацију за Русију.
Уместо тога, Кијев би морао да преговара о другим гаранцијама, како је Зеленски рекао у интервјуу на италијанској телевизији прошле недеље, које би „спречиле Русију да се врати са агресијом.“
Али Кремљ ће вероватно захтевати много више. Кијев се „очекује да прихвати опсежна ограничења на величину својих оружаних снага и врсте оружаних система које сме да поседује. Ови предлози нису рецепт за одрживо решење,“ према речима Сергија Кузана из Атлантског савета.
Москва није показала никакве знаке напуштања својих максималистичких захтева за четири региона која тврди да је анексирала.
- То би значило предају великих делова неокупиране украјинске територије, укључујући град Запорожје са око три четвртине милиона становника - напомиње Кузан.
За сада, ни Бела кућа ни многи коментатори не виде спремност ниједне стране да започне разговоре.
- Тренутно не постоји очекивање да је било која страна спремна за преговоре - рекао је Џон Кирби, портпарол америчке Националне безбедности, претходних дана.
Иако су и Кремљ и Трамп изразили спремност за самит, преурањени напори да се преговори о украјинском конфликту унапреде могли би се обити о главу, према руском коментатору Георгију Бовту.
- Ако се састанак одржи прерано, када услови за мир још нису зрели, то ће учинити више штете него користи. Могло би довести до још већег заоштравања. У исто време, обе зараћене стране и даље се кладе на наставак непријатељстава, не сматрајући своје снаге исцрпљеним - написао је он на Телеграму.
Препоручујемо
ЗЕЛЕНСКИ ДОНЕО КОНАЧНУ ОДЛУКУ: Ево шта ће бити са заробљеним војницима Северне Кореје
12. 01. 2025. у 20:41
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)