КАКВА СЕ ВЕЛИКА ПРОМЕНА СПРЕМА ИЗ ВАШИНГТОНА: Кључни човек Бајденове администрације открио тајну која може утицати на читав свет (ВИДЕО)

Бојан Милић

10. 01. 2025. у 18:14

НОВЕ председничке смернице о примени Режима контроле ракетне технологије осмишљене су да помогну америчким партнерима и савезницима да изграде своје свемирске и ракетне капацитете олакшавањем извоза свемирских лансирних возила, прецизно вођене муниције и технологије како би им се омогуц́ило да развијају напредне ракете, према садашњим и бившим званичницима власти.

КАКВА СЕ ВЕЛИКА ПРОМЕНА СПРЕМА ИЗ ВАШИНГТОНА: Кључни човек Бајденове администрације открио тајну која може утицати на читав свет (ВИДЕО)

Фото: AP Photo/Evan Vucci, Pool

Нови Меморандум о националној безбедности (НСМ) потписао је Бајден 3. јануара, али није званично објављен до уторка путем информативног листа Беле куће. Комплетан текст НСМ-а није објављен, али је портпарол потврдио да су упутства одмах ступила на снагу.

Док је Бајденов тим мање од две недеље од свог изласка, НСМ остају на снази од администрације до администрације, осим ако и док нови председник проактивно не одлучи да их свргне. Иако није јасно шта Трампова администрација може да уради, прва Трампова администрација је ажурирање смерница МТЦР-а учинила делом свог фокуса на повећање продаје оружја у иностранству.

Foto: Vikipedija

 

Нови стандард „Значи да сада имамо више могућности да повећамо производњу напредних пројектила наших пријатеља, јачајући колективно одвраћање и одбрану повећањем глобалне доступности и интероперабилности дугог домета и друге прецизне вођене муниције међу савезницима и партнерима САД“, портпарол Савета за националну безбедност (НСЦ) рекао је данас за Бреакинг Дефенсе.

- Истовремено, наставићемо да ометамо приступ напредној ракетној технологији лошим актерима.

Шон Вилсон, који је недавно поднео оставку са места директора за међународну свемирску политику у Националном савету за свемир, рекао је за Бреакинг Дефенсе да је ''ово важна промена политике за Сједињене Државе''. То јача способност САД да одврати наше противнике, проширује амерички извоз (и повезане послове) у кључним високотехнолошким секторима и проширује обим будућих свемирских партнерстава са савезницима и партнерима САД.

МТЦР, успостављен 1987. године, је добровољни мултинационални споразум који ограничава ширење нуклеарних ракета наметањем строге извозне контроле „ракета и беспилотних летелица које могу да испоруче терет од најмање 500 кг до домета од најмање 300 км и о опреми, софтверу и технологији за такве системе” државама нечланицама, према подацима Стејт Департмента.

Фото: Shutterstock/Илустрација

 

Ове технологије су познате као ставке категорије 1 према МТЦР-у, а Вашингтон је традиционално имао политику обесхрабривања чак и савезника и партнера који су чланови да изграде своје сопствене такве способности. Међутим, било је напора — и под администрацијом Трампа и Бајдена — да се промени начин на који влада гледа на захтеве за извоз оружја у оквиру МТЦР-а због ширења способности, као што су дронови великог домета или свемирски системи, који више нису ретке технологије.

Према новим правилима, Бела кућа ''усмерава међуагенцију да обезбеди повећану флексибилност за преглед од случаја до случаја и олакша подршку за одређене војне ракете И категорије МТЦР, беспилотне ваздушне системе (УАС) и системе свемирских лансирних возила (СЛВ) да одређени партнери са јаким системима контроле извоза'', наводи се у извештају Беле куће.

Портпарол НСЦ-а је елаборирао да нова политика ''у потпуности ревидира и замењује дугогодишњу политику владе САД за примену смерница МТЦР-а, поново наглашавајући посвећеност САД неширењу и рачуна о глобалној доступности прецизне вођене муниције и других технологија и способности''.

Раније су САД једнострано забраниле продају свемирских лансирних возила (СЛВ) чланицама МТЦР-а, са изузетком земаља које су биле међу првобитним потписницама — Канаде, Француске, Немачке, Италије, Јапана, Уједињеног Краљевства — и Индије, која је била одобрио изузетак од правила 2005. (Индија се придружила МТЦР споразуму 2016.)

Нова политика елиминише та ограничења.

Фото АП

 

- НСМ утврђује да МТЦР није осмишљен да омета националне свемирске програме или међународну сарадњу у таквим програмима све док такви програми не могу да допринесу системима за испоруку оружја за масовно уништење (оружја за масовно уништење)- наводи се у извештају Беле куће. Сада ће се преноси робе, софтвера и технологије који се односе на СЛВ категорије И МТЦР-а разматрати од случаја до случаја за одабране и провјерене партнерске свемирске програме и учешће у међународним свемирским програмима, било да су такви програми владине или комерцијалне природе - наводи се.

Нове смернице стога подржавају напоре Бајденове администрације — уз снажну подршку Министарства одбране — које је улагала у протеклих неколико година да подстакне комерцијалну и војну „интеграцију“ свемира са савезницима, посебно онима у азијско-пацифичком региону да помогну супротставити се кинеском гомилању војног простора.

На пример, у напоменама 6. јануара на Индијском институту за технологију у Делхију у Њу Делхију, амерички саветник за националну безбедност Џејк Саливан приметио је да ће промене политике подстаћи повећану билатералну сарадњу у свемиру.

- Као резултат нових ажурирања наше политике извоза контроле ракетне технологије коју је председник Бајден потписао прошле недеље – и што ми је драго да данас први пут јавно објавим – наше комерцијално и цивилно свемирско партнерство је спремно за подизање - рекао је он.

Пентагон такође нестрпљиво наставља војну сарадњу са Индијом, укључујући комерцијалну сарадњу у областима као што су свест о свемирском домену и обавештајни подаци, надзор и извиђање.

Ревидиране смернице МТЦР-а у вези са свемирском имовином даље су дизајниране да одговарају потребама Уједињеног Краљевства и Аустралије, два савезника укључена у трилатерални АУКУС пакт (трилатерално безбедносно партнерство између Аустралије, Уједињеног Краљевства и Сједињених Држава), као и Јужне Кореје, каже бивши званичник администрације упознат са развојем НМС.

- Мислим да је АУКУС био посебна болна тачка- рекао је бивши званичник администрације, објашњавајући да Вашингтон ради са Уједињеним Краљевством и Аустралијом „на нуклеарним подморницама наоружаним конвенционалним пројектилима с једне стране“, али с друге стране одбија да их прода. земље ракетне степенице на „течно гориво СЛВ“.

Foto: Vikipedija

 

Заиста, извештај Беле куће наводи да ће нова политика помоћи у примени АУКУС-а.

Забринутост због неширења

Бела кућа Бајден инсистира на томе да нова политика МТЦР-а не само да је у складу са циљевима САД у вези са неширењем нуклеарног оружја, већ заправо и јача.

- Ова ажурирања одражавају обновљену посвећеност САД неширењу оружја, истовремено унапређујући председникове циљеве јачања савезничких одбрамбених капацитета, јачања одбрамбене индустријске базе САД, рационализације одбрамбене трговине и одвраћања противника - наводи се у извештају.

Међутим, неки дугогодишњи заговорници контроле извоза су опрезни.

- Наша влада ће можда желети да води љубав тако што ће делити опасну ракетну технологију са земљама које сматра ’људима попут нас‘. То је одлука политике. Али у овом случају, Бела кућа покушава да обуче ову љубав као да ствара непролиферацију. Није- рекао је Хенри Соколски, извршни директор Образовног центра о политици неширења, који је био шеф политике Пентагона о неширењу оружја под Џорџом Х. В. Бусх.

Дерил Кимбал, извршни директор Удружења за контролу наоружања, изразио је одређену забринутост због потенцијала за повећање продаје дронова дугог домета.

- Сви главни произвођачи дронова желе да буду у могућности да продају своје оружје свим врстама земаља. Дакле, дошло је до великог напора индустрије да се олабаве смернице МТЦР-а у том погледу - рекао је он.

Даље, рекао је он, чињеница да је Саливан дао најаву у Индији могла би да се супротстави напорима САД да одврате Пакистан који већ невољко жели да се бави балистичким пројектилима дугог домета. (Пакистан није члан МТЦР-а.)

У изјави у Карнеги задужбини за међународни мир 19. децембра, заменик саветника за националну безбедност Џон Фајнер рекао је да би, ако Пакистан направи такве ракете, Исламабад „имао способност да погоди циљеве далеко изван јужне Азије, укључујући Сједињене Државе, подижући реалне питања о намерама Пакистана“.

(Бреакинг дефенсе)

БОНУС ВИДЕО: ДВА БРОДА ПРИСТАЈУ У ВЕНЕЦУЕЛАНСКУ ЛУКУ: Руска поморска флота завршила вежбу на Атланстком океану

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ДЕВЕТА ТИТУЛА МОРА ДА ПРИЧЕКА: Рони ОСаливен се повукао са турнира у Лондону