ПОГЛЕДАЈТЕ - КИМОВА МОЋНА АРТИЉЕРИЈА ДЕЈСТВУЈЕ У КУРСКОЈ ОБЛАСТИ: Руси већ користе севернокорејске хаубице калибра 170 мм (ВИДЕО)
НА мрежи се појавио нови видео који приказује нешто што изгледа као севернокорејска самоходна хаубица М1989 Коксан 170 мм у акцији.
Снимак, наводно снимљен на фронту у Украјини, могао би да пружи први чврст доказ да су ови артиљеријски системи распоређени у сукобу који је у току. Ако се потврди, ово би означило значајну ескалацију у нивоу стране војне подршке која улази у рат.
Средином децембра 2024, видео који је кружио Икс налог @JayinKyiv скренуо је пажњу на растуће страно учешће у рату у Украјини. На снимку је снимљен воз напуњен артиљеријом, са тврдњама да се ради о севернокорејском оружју које се транспортује ради пружања подршке руским снагама на терену. Ово долази као део све сложеније мреже међународних залиха оружја која храни сукоб.
-Километри севернокорејских артиљеријских јединица иду ка Украјини. Замислите да су савезници Украјине били толико посвећени обезбеђивању победе Украјине као што су савезници Русије рушењу западног света, наводи се у твиту уз снимак.
Ова изјава наглашава озбиљност ситуације, јер обе стране у рату настављају да траже спољну подршку у борби која постаје све више глобализована.
Севернокорејска самоходна хаубица М1989 Коксан 170 мм, једна од најзначајнијих артиљерија у војном арсеналу земље, остаје застрашујући, али помало загонетан систем оружја.
Развијен током касних 1980-их од стране Северне Кореје, Коксан је производ настојања земље да побољша своје артиљеријске способности дугог домета, стварајући платформу која може да пројектује значајну ватрену моћ на великим удаљеностима.
Иако се често повезује са Севернокорејском народном војском, дизајн и способности Коксана изазвали су значајно интересовање широм света, посебно имајући у виду његов потенцијал за употребу у регионалним сукобима.
М1989 Коксан има топ калибра 170 мм, што га сврстава међу веће самоходне артиљеријске оруђа на свету. Хаубица је постављена на шасију гусеничара, нудећи комбинацију мобилности и стабилности неопходну за тако тешку артиљерију.
Шасија је заснована на совјетским дизајнима, вероватно инспирисаним платформама тенкова Т-55 или Т-62, али са значајним модификацијама да би се прилагодиле огромним силама трзања које ствара топ од 170 мм.
Самоходна природа М1989 даје му предност у односу на вучене артиљеријске системе, омогућавајући му да се брзо премести на бојном пољу без потребе за додатним вучним возилима, повећавајући његову способност преживљавања и прилагодљивост у динамичким борбеним сценаријима.
М1989 Коксан може да испаљује разноврсну муницију, што му даје свестраност и у офанзивним и у одбрамбеним операцијама. Најчешће се користе стандардне високоексплозивне гранате, намењене за бомбардовање непријатељских положаја, утврђења и пешадије.
Међутим, Коксан такође може да користи разну муницију, укључујући прецизно навођене гранате које повећавају прецизност и минимизирају колатералну штету. Ово је кључно за модерно ратовање, где је све више приоритет способност да се погоде одређени циљеви уз избегавање цивилних жртава. Поред тога, хаубица може да испаљује пројектиле повећаног домета, значајно повећавајући њен ефективни домет.
Извештава се да је максимални домет за Коксан око 60 километара (37 миља) са специјализованим гранатама, иако је његов стандардни домет обично око 40 километара (25 миља) са конвенционалном муницијом. Овај домет му омогућава да погађа мете дубоко иза непријатељских линија, што је способност која је веома цењена у модерном артиљеријском рату.
Што се тиче муниције, Коксан користи стандардне артиљеријске гранате калибра 170 мм, које су релативно ретке у свету, што значи да снабдевање може бити логистички изазов. Северна Кореја, међутим, има значајне залихе такве муниције, а способност производње ових граната је кључна компонента стратешке вредности Коксана.
Гранате долазе у различитим типовима, укључујући високоексплозивне, фрагментационе и димне. Северна Кореја је такође наводно развила ракетне пројектиле (РАП) за Коксан, проширујући његов домет и побољшавајући његову ефикасност на бојном пољу.
Оперативно, Коксан је дизајниран за брзо распоређивање и мобилност на бојном пољу. Са максималном брзином од око 60 километара на сат (37 мпх) и дометом од отприлике 500 километара (310 миља) са једним резервоаром горива, може брзо да премести да пуца на низ циљева пре него што се повуче на нову позицију на избегавајте ватру против батерија.
Његов самоходни дизајн је кључан у том погледу, јер може брзо да напусти позицију након пуцања, избегавајући одмазду од непријатељске артиљерије или ваздушних удара.
Улога Коксана у борби, посебно у контексту војне стратегије Северне Кореје, је јасна: служи као мултипликатор снаге за артиљеријско бомбардовање и у офанзивним и у одбрамбеним операцијама.
То је део веће стратегије асиметричног ратовања, где се Северна Кореја ослања на артиљерију и ракетне системе како би компензовала своје релативно мање и мање напредне ваздушне снаге и морнарицу у поређењу са својим регионалним противницима, као што су Јужна Кореја и Сједињене Државе.
У том контексту, Коксан представља кључну компоненту стратегије одвраћања Северне Кореје, способан да изврши разорне ударе на војна постројења, градове и командне центре у Јужној Кореји, Јапану, или чак и даље циљеве.
Што се тиче распоређивања, Коксан је првенствено ангажован у артиљеријском корпусу копнене војске Северне Кореје, али је такође виђен у рукама савезничких снага, посебно у контексту текућег сукоба у Украјини, где извештаји сугеришу да су ови системи снабдевани руске снаге.
Овај међународни извоз Коксана наглашава растући геополитички утицај Северне Кореје на тржишту оружја, као и потенцијал да њено оружје игра већу улогу у регионалним и глобалним сукобима.
Иако је Коксан свакако моћно артиљеријско оруђе, није без својих ограничења. Његова велика величина и тежина чине га метом за прецизно навођену муницију и ваздушне нападе, што би захтевало пажљиву координацију на бојном пољу и стратешко планирање да би се заштитио у модерном борбеном окружењу.
Поред тога, иако су његов домет и ватрена моћ импресивни, Коксану недостаје софистицираност и интеграција напреднијих западних артиљеријских система, посебно у погледу система контроле ватре и циљања. Ово би могло ограничити његову ефикасност у прецизним ударима, посебно против циљева који се брзо крећу или у сложеним условима на бојном пољу.
Упркос овим ограничењима, чиста ватрена моћ и домет Коксана чине га огромним оружјем у рукама нације спремне да га користи. Док Северна Кореја наставља да усавршава своју војну технологију и шири свој арсенал напредног наоружања, М1989 Коксан ће вероватно остати камен темељац њених артиљеријских способности, способан да утиче на ток регионалних сукоба и пројектује моћ изван својих граница.
Њено учешће у текућем рату у Украјини подсећа на природу модерног ратовања која се стално развија, где тешка артиљерија, која се некада сматрала застарелом, наставља да игра кључну улогу у обликовању војних исхода.
(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)
БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица
Препоручујемо
ТЕЖАК УДАРАЦ ЗА МОСКВУ: Украјинци збрисали руску команду, хитно се огласио генералштаб
08. 01. 2025. у 17:15
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)