КО ЈЕ БИО ЖАН МАРИ ЛЕ ПЕН: Политичар који је обележио своју епоху, није волео мигранте и мондијализацију

Једно је сигурно: појава Жан-Мари Ле Пена, који је у уторак преминуо у 96. години у Паризу, изазвала је много контроверзи и критика у Француској, Европи и свету, али је истовремено исто тако јасно да је био велика политичка фигура која је обележила своју епоху и с којом се завршава један историјски период.

КО ЈЕ БИО ЖАН МАРИ ЛЕ ПЕН: Политичар који је обележио своју епоху, није волео мигранте и мондијализацију

Фото: Горан Чворовић

Жан Мари Ле Пен је пет пута био преседнички кандидат, а највећи успех постигао је 2002. године када је ушао у други круг са представником деснице Жаком Шираком. Чак 34 године обављао је функцију европског посланика, коју је, због старости, напустио 2019. године. Предводио је и "фронтисте" у националној скупштини после избора 1986.

Политичар који је доживео дубоку старост, био је историјски вођа француске крајње деснице, познат по свом бритком али и провокативном језику, који га је више пута коштао судских казни због негационизма, расизма, антисемитизма и увреда. Остала је упамћена његова реченица да су "гасне коморе само детаљ из Другог светског рата". Инсистирање на крајњедесничарским идејама је у Француској по његовом имену добило и погрдан назив "лепенизација".  

С друге стране, Ле Пенова борба против мондијализације и превеликог прилива миграната, данас добија све више присталица. Још осамдесетих година прошлог века лансирао је слоган "милион имиграната, милион незапослених Француза". Зато странка која је наследила ону коју је основао, данас и говори о Ле Пеновом "визионарству". "Умивена" верзија, коју предводи његова ћерка, с прихватљивим дискурсом, има све изгледе да, ако јој суд дозволи да се кандидује, буде изабрана за будућу председницу Француске.

Фото: Горан Чворовић

Жан Мари Ле Пен је рођен као син јединац у браку рибара и шваље у месту Трините на мору у Бретањи. Отац му је погинуо за време Другог светског рата од мине на мору. Млади Ле Пен је покушао да се са 16 година прикључи француском покрету отпора, али није успео. Као двадесетогодишњак, долази у Париз на студије права које завршава с успехом, а касније добија и диплому постдипломских студија. Обожавао је литературу и био изузетно елоквентан.

На факултету је председавао свим студентским удружењима, што је на неки начин био увод у његово бављење политиком. Није имао довољно средставља за школовање, па је уз студирање радио као рибар, рудар и достављач пакета. Био је близак идејама политичког покрета крајње деснице "Француска акција". Придружио се добровољцима у рату у Индокини, где се упознао с глумцем Аленом Делоном који му је до краја остао пријатељ.

На изборима 1956. године изгласан је као представник Уније француског братства за једног од тада најмлађих народних посланика, са свега 27 година. Тако је започела његова изузетно дуга политичка каријера.

Жан Мари Ле Пен је учествовао и у Алжирском рату, где је постојала сумња у његово учешће у мучењу заробљеника. По повратку, основао је музичку кућу која се специјализовала за војну музику. На наговор бивших колега с правног факултета из групе Нови ред, прихватио се 1972. године оснивања а затим и копредседавања новом странком инспирисаном екстремним националистима из Италијанског социјалног покрета. Странка је добила име "Национални фронт".

На председничким изборима 1974. године Жан Мари Ле Пен је добио само 0,75 одсто гласова. Две године касније, "антифашисти" су подметнули чак 20 килограма експлозива на његов париски стан.

- Са супругом и наше три кћерке, нашао сам се на улици усред ноћи – писао је у својим мемоарима.

Финансијских тешкоћа решио га је пријатељ Ибер Ламбер, богати трговац цементом, без деце, који му је после смрти завештао вилу и сву другу имовину. Супруга Пјерет га је напустила 1987. године, а поново се венчао са Жани, кћерком грчког трговца сликама.

Фото: Горан Чворовић

Политичку каријеру Жан Мари Ле Пена пратила су иступања у којима се залагао за идеје као што су национална супремација Француза над странцима приликом запошљавања, отежавање добијања француског држављанства или враћање смртне казне.

На председничким изборима 1988. године освојио је преко 14 одсто гласова. На следећим, 1995, један одсто више. Истовремено, његова странка је добила прве градове, као што су Оранж, Витрол, Марињан, Тулон.

Уследили су председнички избори 2002. на којима је на опште изненађење са близу 17 одсто ушао у други круг, испред социјалиста, што је коштало политичке каријере Лионела Жоспена. Жак Ширак га је, ипак, глатко победио у другом кругу. На својим последњим председничким изборима 2007, на којима је победио Никола Саркози, добио је свега 10 одсто гласова.

Са чела странке коју је основао отишао је 2011. године. Заменила га је кћерка Марин Ле Пен, која је желела да странку учини прихватљивијом за политичку утакмицу. Због инсистирања на негационизму, Жан-Мари Ле Пена кћерка је 2015. године искључила из странке. У међувремену је партији променила и име у "Национално окупљање". Отац и кћерка су се касније измирили.

Многи сматрају да ће Марин Ле Пен, када прође период жалости, тек тада моћи да до краја заврши давно започети процес ослобађања странке од духова прошлости и у потпуности је реши баласта "расистичке прошлости".

ПОВЕЗ ПРЕКО ОКА

Жан Мари Ле Пен се седамдесетих година прошлог века појављивао са приметним повезом преко левог ока. Дуго се мислило да је вид на овом оку изгубио у једној посланичкој тучи, али је праву истину открио сам 2018. године, када је истакао да се повредио постављајући шатор за предизборни митинг 1965. године.  

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.

07. 01. 2025. у 18:50

ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.

07. 01. 2025. у 18:12

Коментари (0)

УМЕТНОСТ ЗА ЖИВОТ – ХУМАНИТАРНИ МАТИНЕ УМЕТНИКА, НЕЛЕТА И ФОНДАЦИЈЕ MOZZART У ГАЛЕРИЈИ „САЊАЈ“