СВЕ ЈЕ СПРЕМНО: Јужнокорејски суд издао налог за привођење суспендованог председника Јуна

Ђорђе Грмуша
Ђорђе Грмуша

31. 12. 2024. у 07:11

ЈУЖНОКОРЕЈСКИ суд издао је данас налог за привођење суспендованог председника Јун Сук Јеола коме је у парламенту изгласан импичмент након што је почетком месеца накратко увео ратно стање.

СВЕ ЈЕ СПРЕМНО: Јужнокорејски суд издао налог за привођење суспендованог председника Јуна

Фото: Профимедиа, Shutterstock

Суд у Сеулу тиме је позитивно одговорио на захтев Канцеларије за истраге о корупцији за високе званичнике (ЦИО). Суд је такође одобрио налог за претрес Јунове председничке резиденције у вези са истрагом, преноси Јонхап.

Налог за Јуново привођење важи до 6. јануара, а ако буде ухапшен, постаће први актуелни јужнокорејски председник који је завршио у затвору.

Након евентуалног привођења, ЦИО мора у року од 48 сати да донесе одлуку да ли ће да поднесе налог за хапшење Јуна ради даљег испитивања или да га пусти на слободу.

ЦИО је затражио налог за привођење након што је Јун игнорисао три позива да се појави на саслушању, откако је 3. децембра издао декрет о ратном стању.

Окружни суд је одобрио тај захтев због сумње да Јун неће одговорити на позив из оправданог разлога и да постоји озбиљна сумња да је починио кривично дело.

Јун се терети да је предводио побуну, што је једно од кривичних дела за која јужнокорејски председници немају имунитет.

Јунов адвокат Јун Каб Кеун изјавио је да ће правни тим председника поднети тужбу Уставном суду како би зауставио извршење налога, јер тврди да је налог за хапшење нелегалан, с обзиром на то да ЦИО није била законски овлашћена да тражи налог.

Иако није јасно када и како ће бити спроведен налог за хапшење, служба за заштиту председника је саопштила да ће поступити у складу са законским поступком.

Како преноси Гардијан, полиција је распоређена испред Јунове резиденције у центру Сеула, након што су се испред ње појавили присталице суспендованог председника и демонстранти који позивају на његову смену.

Локални медији су објавили слике свађе између два табора током ноћи.

Одлука о ратном стању укључивала је забрану политичких активности и цензуру медија, а била је прва таква наредба у Јужној Кореји од 1980-их година.

Он је одлуку о увођењу ратног стања донео изненада, 3. децембра, а затим га, неколико сати касније повукао, након бурних протеста опозиције и грађана.

Његов потез изазвао је масовне демонстрације, и вишенедељна политичка превирања, зауставио дипломатију на високом нивоу и потресао финансијска тржишта. 

Јунова председничка овлашћења суспендована су након што је јужнокорејска скупштина 14. децембра изгласала његов опозив, који мора да потврди Уставни суд.
 

(Танјуг)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЖЕСТОК ОДГОВОР СЛОВАЧКЕ НА ПОТЕЗ ЗЕЛЕНСКОГ: Хитно се огласио Фицо, спрема драстичну меру за Украјинце (ВИДЕО)

ЖЕСТОК ОДГОВОР СЛОВАЧКЕ НА ПОТЕЗ ЗЕЛЕНСКОГ: Хитно се огласио Фицо, спрема драстичну меру за Украјинце (ВИДЕО)

ПРЕМИЈЕР Словачке Роберт Фицо запретио је вечерас да је његова странка Смер-СД ("Смер — социјалдемократија“) спремна да подржи смањење помоћи Украјинцима који се налазе на територији Словачке као одговор на обуставу транзита гаса од стране Кијева.

02. 01. 2025. у 18:26

ПУТИН СПРЕМАН ЗА НОВИ РАТ? Тајни документи откривају детаљан списак мета

ПУТИН СПРЕМАН ЗА НОВИ РАТ? Тајни документи откривају детаљан списак мета

РУСКА војска припремила је детаљан списак циљева за потенцијални рат с Јапаном и Јужном Корејом који укључује нуклеарне електране и другу цивилну инфраструктуру, према тајним досијеима из 2013. и 2014. године, у које је имао увид "Financial Times".

02. 01. 2025. у 19:42

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.

02. 01. 2025. у 17:07

Коментари (0)

ГОВОР КОЈИ ЈЕ ПРОМЕНИО ИТАЛИЈУ: Пре равно сто година Мусолини се прогласио за диктатора