КАКО ЈЕ ОБОРЕН 13. АМЕРИЧКИ ДРОН: Хути користе совјетско наоружање против високотехнолошких америчких беспилотних летелица (ВИДЕО)
СНАГЕ Хута у Јемену наводно су обориле још један беспилотни ваздушни систем General Atomics MQ-9 Reaper [УАС] којим управљају ваздухопловне снаге Сједињених Држава (УСАФ), према изворима. Инцидент се догодио 28. децембра, обележавајући 13. MQ-9 Reaper који су Хути оборили од 7. октобра, наглашавајући све веће изазове са којима се суочавају америчке ваздушне операције у региону.
Хути су објавили видео који документује напад, а који приказује ракету лансирану из совјетског ракетног система земља-ваздух 2К12 Куб како погађа америчку беспилотну летелицу. Снимак, дистрибуиран путем медијских канала повезаних са Хутима, потврђује њихове тврдње о одговорности.
Систем Куб, првобитно дизајниран током Хладног рата и још увек ефикасан у вештим рукама, био је средишњи део растућег арсенала противваздушног наоружања Хута. Овај најновији напад наглашава њихову способност да прилагоде совјетску технологију модерном ратовању и супротставе се напредним могућностима америчких дронова као што је MQ-9 Reaper, који су опремљени софистицираним ИСР (ISR) и ударним системима.
Овај инцидент долази само недељу дана након што је америчка морнарица претрпела губитак авиона Ф/А-18 Супер Хорнет у региону Црвеног мора. Док је Пентагон изјавио да је борбени авион оборен пријатељском ватром, руководство Хута је оспорило ову изјаву, тврдећи да су њихове снаге одговорне за инцидент.
Њихов наратив укључује тврдње о активном ангажману са америчким војним средствима у региону, што додатно подстиче спекулације о обиму њихових противваздушних способности.
Ова два инцидента истичу променљиву динамику сукоба из ваздуха у јеменском фронту. Америчке снаге су се дуго ослањале на MQ-9 Reaper за прецизне ударе, надгледање и прикупљање обавештајних података, при чему је дрон постао кључно оруђе у праћењу кретања Хутија и циљању на високо вредно вођство побуњеника.
Међутим, способност Хута да неутралишу такву имовину показује њихову растућу претњу операцијама САД у региону. Штавише, њихова тврдња да су оборили Ф/А-18 Супер Хорнет, најсавременији морнарички борбени авион, наглашава степен до којег су спремни да изазову америчку доминацију у ваздуху.
Док Пентагон тек треба да коментарише недавни губитак беспилотних летелица, ови догађаји сигнализирају интензивирање сукоба, при чему се америчке војне снаге суочавају са способнијим противником у Хутима.
Коришћење технологије из доба Хладног рата, пренамене и ефективно коришћене против модерне опреме, илуструје еволуирајућу природу асиметричног ратовања на Блиском истоку. Како Хути настављају да потврђују своје тврдње кроз пропаганду и успехе на бојном пољу, стратешки прорачун за операције САД у Јемену и околним регионима постаје све сложенији.
MQ-9 Reaper, који се често описује као дрон „ловац-убица“, представља врхунац беспилотне ваздушне технологије коју је развио General Atomics Aeronautical Systems за Ваздухопловство Сједињених Држава.
Ова напредна платформа, еволуција MQ-1 Предатора, редефинисала је модерно ратовање својом способношћу комбиновања дуготрајног надзора и способности прецизног удара у једном систему.
Са дужином од 36 стопа са распоном крила од 66 стопа, Reaper покреће Honeywell TPE331-10 турбоелисни мотор, омогућавајући брзине до 240 чворова и оперативни плафон од 50.000 стопа. Може да остане у ваздуху 27 сати, пружајући неупоредиву постојаност на небу.
Свестраност MQ-9 произилази из његовог софистицираног пакета сензора и наоружања. AN/DAS-1 MTS-B (Multi-Spectral Targeting System) мулти-спектрални систем циљања интегрише инфрацрвене, електро-оптичке и ласерске могућности означавања, пружајући интелигенцију у реалном времену кроз слике високе дефиниције.
Овоме допуњује радар Lynx II, који се истиче у сликању синтетичког отвора и праћењу циљева на земљи, чинећи дрон ефикасним у свим временским условима. Опциони терети, као што су радари за поморски надзор и модули за обавештавање сигнала, додатно побољшавају његову прилагодљивост.
Наоружан прецизно вођеном муницијом као што су ракете AGM-114 Hellfire и бомбе GBU-12 Paveway II, MQ-9 је способан да изводи хируршке ударе уз минималну колатералну штету.
SeaGuardian фокусиран на поморство даље проширује своју улогу тако да укључује операције против пиратерије и поморске блокаде, осигуравајући да платформа остане релевантна у различитим поприштима сукоба.
У Јемену, MQ-9 Reaper игра централну улогу у америчким операцијама усмереним на побуну Хути. Опремљен најсавременијим ИСР системима, спроводи упорни надзор над позицијама Хути, ланац снабдевања и складишта оружја, пружајући обавештајне податке у реалном времену коалиционим снагама.
Поред својих извиђачких способности, Reaper је постао кључно оруђе у циљаним нападима на високо вредне вође Хута и критичну инфраструктуру. Његова способност да испали прецизну муницију омогућава САД да неутралишу претње уз минимализовање цивилних жртава, чак и на густо насељеном или неравном терену.
Хути, међутим, нису били пасивни противници. Наоружани системима из совјетске ере као што је ракета земља-ваздух Куб [SA-6 Gainful], они су показали све већу способност да изазову америчке ваздушне снаге.
Губитак више беспилотних летелица MQ-9, укључујући и ону о којој се извештава као о обореном „13.“ Reaper-у, наглашава растућу претњу коју представља њихов растући арсенал. Упркос овим изазовима, Reaper наставља да се интензивно користи, прилагођавајући се како би се супротставио новим претњама, укључујући дронове Хута и мере електронског ратовања.
Улога дрона се протеже даље од напада и надзора и укључује електронско ратовање и поморске операције. У стратешки критичном јеменском мореузу Баб ел-Мандеб, MQ-9 је био кључан у праћењу претњи Хута међународном бродарству и пружању обавештајних података за заштиту поморског саобраћаја. Процене након удара које спроводи дрон обезбеђују оперативни успех и усмеравају будуће ангажмане, јачајући његову вредност као платформе за више мисија.
Док је оперативно окружење у Јемену испуњено изазовима, MQ-9 Reaper остаје камен темељац напора САД у борби против побуне Хута. Његова комбинација издржљивости, прецизности и прилагодљивости осигурава да ће наставити да обликује пејзаж модерног сукоба, чак и када противници настоје да се супротставе његовој доминацији.
Сједињене Државе су појачале своје војне операције у Црвеном мору, циљајући на растућу претњу коју представљају јеменске Хути снаге.
Ове операције су део ширег напора да се обезбеди један од најважнијих стратешких пловних путева на свету, мореуз Баб ел-Мандеб, који повезује Црвено море са Аденским заливом и служи као витални пролаз за глобалну трговину и испоруке енергије.
Хути, са својим све софистициранијим арсеналом, ескалирали су нападе у региону, представљајући значајан ризик за поморски саобраћај и регионалну стабилност.
Америчка морнарица је распоредила значајне снаге у тој области, укључујући разараче навођених пројектила и средства за надзор, како би одвратила и одговорила на нападе Хута. Последњих месеци, америчке снаге пресреле су више пошиљки напредног оружја наводно намењеног Хутима, укључујући компоненте балистичких пројектила и технологију дронова.
Ове забране наглашавају све веће ослањање групе на спољну подршку за јачање њених способности. САД су оптужиле Иран за снабдевање Хута оружјем у супротности са међународним ембаргом на оружје, што је Техеран упорно порицао.
Хути су користили дронове, пројектиле и поморске мине у својим операцијама, гађајући комерцијалне бродове и регионалне противнике као што су Саудијска Арабија и Уједињени Арапски Емирати.
Као одговор, америчке снаге су спровеле низ контрамера, укључујући ваздушне нападе на места за лансирање пројектила Хута и постројења за производњу дронова. Ови напади имају за циљ да смање способност групе да поремети међународни транспорт и покрене прекограничне нападе на савезнике САД.
Поред ваздушних операција, америчке поморске снаге повећале су своје патроле и надзорне мисије дуж критичних пловних путева. Примена напредних ИСР платформи, као што су беспилотне летелице MQ-9 Reaper, обезбедила је америчким снагама обавештајне податке у реалном времену о покретима Хути и потенцијалним претњама. Међутим, ове операције нису биле без ризика.
Сукоб у Црвеном мору није ограничен само на војне сукобе. САД су такође интензивирале своје дипломатске напоре да изолују Хуте и обуздају њихов утицај. Вашингтон је подржао међународне санкције и наставља да се залаже за споразумно решење ширег грађанског рата у Јемену.
Међутим, способност Хута да пројектују моћ (дејствују) изван граница Јемена компликује ове напоре, постављајући питања о спремности групе да се укључи у мировне преговоре истовремено проширујући свој војни домет.
Операције на Црвеном мору одражавају изазове супротстављања одлучном и прилагодљивом противнику у стратешки виталном региону. Док Хути настављају да тестирају америчку одлучност храбрим провокацијама, америчке снаге се суочавају са двоструким изазовом заштите међународних бродских путева истовремено избегавајући даљу ескалацију у ионако нестабилном сукобу.
Динамика која се развија у Црвеном мору илуструје сложеност модерног асиметричног ратовања, где се најсавременија војна средства суочавају са неконвенционалним претњама у спорним окружењима.
(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)
БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица
Препоручујемо
ИДФ ПРЕСРЕО РЕТКЕ ДВЕ РАКЕТЕ ДУГОГ ДОМЕТА: Испаљене из Бејт Хануна ка Јерусалиму (ВИДЕО)
28. 12. 2024. у 21:00
ДРАМА ИЗНАД ЦРВЕНОГ МОРА: Америка потврдила - Замало оборен још један Ф-18
24. 12. 2024. у 23:23
"ОД УДАРА НА ИРАН ДО УНИШТЕЊА ХУТА": Мосад позвао Нетанјахуа да одобри напад на Техеран
24. 12. 2024. у 18:55
СВА ИНДУСТРИЈСКА ПРЕДУЗЕЋА ОБУСТАВИЛА РАД: Криза због одлуке Зеленског о прекиду руског гаса
СВА индустријска предузећа у Придњестровској Молдавској Републици (ПМР), осим прехрамбених, обуставила су рад због недостатка енергетских ресурса, изјавио је први заменик председника владе и министар економског развоја непризнате Придњестровске Молдавске Републике, Сергеј Оболоник.
02. 01. 2025. у 15:26
ЊИХ ЈЕ УБИО ПОМАХНИТАЛИ АЦО МАРТИНОВИЋ: Сејао смрт и немилосрдно побио недужне људе - Објављене читуље настрадалима (ФОТО)
СТРАВИЧНИ масакр на Цетињу однео је дванаест живота, а међу страдалима су и Драгана Драшковић (52), Бранислав Мудреша (60), Радивоје Марковић (70), Јошо Оташевић (55), и Мирко Васиљев (45). Њихове породице увелико се опраштају од трагично настрадалих, а како сазнајемо, њих троје биће сахрањени сутра, 3. јануара 2025. године.
02. 01. 2025. у 15:49
СВЕ ПРШТИ ОД СЈАЈА: Ево како је Милена дочекала 2025.
СВЕ блиста, пуна елеганција
01. 01. 2025. у 14:32
Коментари (0)