УСКОРО ПАДА КЉУЧНИ ГРАД, РУСИ НАДИРУ СА СЕВЕРА, ИСТОКА И ЈУГА: Детаљна анализа украјинских стручњака о стању на фронту
ЦЕЛА 2024. година протекла је у знаку повлачења украјинских трупа, које су губиле територије под притиском руских снага које напредују у североисточној Харковској области и источној Доњецкој области, пише Кијев индепендент у својој великој годишњој анализи дешавања на фронту.
Русија је у фебруару заузела Авдијевку, индустријски град у Доњецкој области, чиме је започела серију офанзива широм региона. Искористивши лошу ротацију украјинских јединица, руске снаге покренуле су напредовање према Торецку и Њујорку, градовима у средишњем делу Доњецке области који су раније били релативно мирни.
Током лета Русија је наставила са освајањем територија у источном делу региона, приближавајући се Покровску, Курахову и Угледару. Угледар је заузет у октобру.
Стручњаци наводе да би Покровск могао пасти у року од „неколико месеци.“
Северно од Харкова, другог по величини града у Украјини, Русија је у мају покренула изненадну офанзиву, додатно оптерећујући украјинске трупе које су већ биле под притиском на постојећим линијама. Земља завршава годину са нерешеним недостатком људства, могућим поразом у неколико кључних битака и малим изгледима за промену ситуације на фронту.
Иако бројчано и технолошки надјачани, Украјинци су у августу покренули прекограничну инвазију у руску Курску област.
До децембра, Украјина контролише мање од половине територије коју је првобитно заузела и припрема се за предстојећу руску контраофанзиву у којој ће учествовати и севернокорејске трупе.
Курска област
На северу, украјинске трупе настављају да држе позиције у Курској области, док руска војска покушава да поврати делове региона под украјинском контролом од 6. августа.
Према украјинским званичницима, око 12.000 севернокорејских војника распоређено је у Курској области, а неки од њих су учествовали у нападима. Украјински Генералштаб известио је крајем новембра да је изгубљено преко 40% територије коју је Украјина претходно контролисала у Курској области.
Руски фокус остаје на протеривању украјинских трупа из уских територија које контролишу у Курској области. Руски војници су на само неколико километара од Судже, важног логистичког чвора за украјинске трупе у том подручју.
Према Џону Хардију, заменику директора Програма за Русију у Фондацији за одбрану демократија, близина руских снага Суџи изазива забринутост због могуће опсаде.
Украјина контролише мање од 500 квадратних километара у Курској области, што је отприлике величина Чикага, наводи Пароинен из групе Black Bird.
Харковска област
Североисточни део Харковске области је подељен великим биткама северно од Харкова и у близини Купјанска.
Линија фронта северно од Харкова стабилизована је током лета након руске офанзиве у мају. Русија није успела да у потпуности заузме Вовчанск и напредује ка Харкову.
Пароинен наводи да не очекује значајне напредке Русије у том подручју у наредним месецима, јер Москва посвећује више ресурса Доњецкој области.
Русија је такође преместила значајан број трупа из овог подручја како би појачала одбрану Курске области на северу Русије.
Град Купјанск, који се налази око два сата вожње југоисточно од Вовчанска, такође је био под руском окупацијом 2022. године. Линија фронта у том подручју остајала је стабилна месецима све до касног новембра, када је Русија појачала своје нападе. Украјински војници су ово описали као тактику која спречава Украјину да премести јединице на друге делове фронта.
Руске трупе су накратко ушле на периферију града, али су их украјинске снаге одмах одбациле. Ипак, Русија је постигла само „минималан напредак“ према Купјанску, наводе стручњаци.
Експерт Пароинен указује на забрињавајућу ситуацију у Харковској области, нарочито око града Борова, који се налази на југоистоку региона и близу Доњецке области. Русија је покренула нове нападе из окупираног града Свјатове преко реке Оскил.
- Веома је важно пажљиво пратити правац Борове и да ли ће Руси успети да покрену било какву већу офанзиву према Купјанску - додао је Пароинен.
Доњецка област
У северном делу Доњецке области налази се Сребрјанска шума, која је тешко оштећена након година жестоких борби. Русија је задржала иницијативу на линији фронта близу окупираног града Кремина у суседној Луганској области и наставља да врши притисак на украјинску одбрану.
Око 50 километара јужно од шуме води се битка за Часив Јар, брдовити град који је делимично под контролом руских трупа. Украјинске снаге се упорно боре да задрже град након што су у мају 2023. године биле приморане да се повуку из рушевина Бахмута, удаљеног око 10 километара источно.
Руске снаге су ове јесени напредовале преко канала Северски Доњец-Донбас, који пролази кроз Часив Јар. Тренутно покушавају да опколе град са севера и југа.
Часив Јар је повезан са још једним важним градом у Доњецкој области, Покровском, преко ауто-пута Т0504. Овај ауто-пут је дуго био кључна логистичка рута за повезивање северног и јужног дела области, али је руски пробој у југозападном делу учинио ауто-пут непрактичним.
Покровск, који је већи део рата био логистички центар у позадини, сада је главна тачка интересовања руских снага у напредовању. Након што су заузеле село Шевченко, руске снаге су удаљене 3-4 километра источно и јужно од града, који је некада био дом за преко 60.000 људи.
Руске снаге изгледају као да покушавају да „заобиђу“ Покровск са југозапада како би прекинуле путеве који улазе у град, наводи Харди, заменик директора Фондације за одбрану демократије.
- То је често начин на који покушавају да заузму неке од ових градова у прошлости – избегавањем директних напада - рекао је Харди, додајући да је могући пад Покровска ствар месеци, а не недеља.
- Руси ће вероватно напредовати западно на нижем крилу Покровска и заузети подручје Курахова како би изградили довољно широку позицију за напад на Покровск - додао је Пароинен, који очекује да битка за Покровск почне средином или крајем јануара.
Осовина Курахова, јужно од Покровска, кључна је за припрему Москве за напад на град, где руске снаге притискају са три стране.
Руске снаге често полукружно опкољавају украјинске снаге како би заузеле одређене територије, што обично доводи до значајних проблема јер постаје тешко довести залихе, појачати положаје и евакуисати рањене, додао је Пароинен.
- Украјинске снаге одбијају да се повуку, борећи се за сваки педаљ терена, што значи да се често боре из веома неповољних позиција - додао је он.
Ситуација око града Велика Новосилка, удаљеног 55 километара јужно од Покровска, такође се погоршава, према стручњацима. Ако Русија успе да напредује из села Старомајорске на југ и Ривнопил на југозапад, могла би „изоловати село са скоро свих страна,“ рекао је Пароинен.
Велика Новосилка је главна мета Русије у јужном делу региона након заузимања Вухледара, рударског града који је био украјинско упориште од 2022. године.
Запорошка област
Ситуација на линији фронта у југоисточној Запорошкој области остаје релативно стабилна упркос поновљеним упозорењима украјинске војске о могућем новом руском нападу у том подручју.
Даље на западу Доњецке области, где је Украјина покушала да изведе контраофанзиву 2023. на осовини Орихива, руски војници вероватно неће започети већу операцију, наводи Пароинен.
Херсонска област
Даље на југу, Русија је појачала ваздушне нападе на украјински део Херсонске области, укључујући регионалну престоницу. Ипак, подељене реком Дњепар, која је километре широка, нема знакова да ће било која страна покушати операцију преласка реке.
Украјина покушава да задржи свој ограничени упориште на острвима реке Дњепар. Обе стране су спремне да наставе борбу на овом тешком терену у делти реке Дњепар, која има мало стратешке вредности. Битка је „необичан аспект овог рата.“
Током зиме 2023. године, украјински војници су изјавили за „Кијев Индипендент“ да су многи њихови саборци изгубили животе у мисијама за које су веровали да немају изгледа за успех. У великом недостатку кључних ресурса као што су муниција, дронови и чамци, украјински војници који су прелазили реку назвали су ту мисију „самоубилачком.“
Није вероватно да ће Русија покренути офанзиву преко Дњепра како би стигла до украјинске западне обале реке јер би то било „веома ризично,“ слично као што су украјинске трупе претрпеле велике губитке 2023. године, закључује Пароинен.
Препоручујемо
МИРОВНИ СПОРАЗУМ ИЛИ УНИШТЕЊЕ: Орбан открио које године ће се завршити рат у Украјини
24. 12. 2024. у 09:44
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
ТРАМП: Зеленски је требало да се преда Русима! Они су ВЕЋ МРТВИ, градови су рушевине, а Бајден је сам себи требало да потпише ПОМИЛОВАЊЕ
"ТО СУ људска бића, на милионе масакрирају на том бојишту. Они су већ мртви, а градови, ти градови су попут рушевина."
24. 01. 2025. у 16:53 >> 16:53
Коментари (0)