РАТ АМЕРИКЕ И РУСИЈЕ ЗА ИНДИЈСКО НЕБО: Руси нуде Су-57 са производњом у Индији, Ф-16 и Ф-35 би били под контролом САД (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

13. 12. 2024. у 22:00

УСРЕД интензивираних напора да се Индији продају борбени авиони Ф-16 и Ф-35, руски истраживачки центар је објавио упозорење да системи авионике америчких борбених авиона поседују значајне „рањивости“ које би могле да заробе нације које их купују.

РАТ АМЕРИКЕ И РУСИЈЕ ЗА ИНДИЈСКО НЕБО: Руси нуде Су-57 са производњом у Индији, Ф-16 и Ф-35 би били под контролом САД (ВИДЕО)

Фото: ЕПА

Центар за анализу светске трговине оружјем (ЦАВАТ) са седиштем у Москви упозорио је да би ови системи авионике могли бити опремљени механизмима који се називају „бекдорс“.

Директор ЦАВАТ-а Игор Коротченко објаснио је да ови „бекдори“ имају могућност да даљински деактивирају критичне функције авионике у борбеним авионима америчке производње током операција.

Он је приметио да би такве механизме могла употребити земља произвођач да онемогуће специфичне функције авионике, посебно током мисија које су у супротности са интересима земље произвођача.

Иако ЦАВАТ-ово упозорење остаје спекулативно, могућност „бекдорс“ или „кил свичс“ уграђених у авионику борбених авиона и којима се даљински може управљати од стране произвођача није без преседана.

Фото DVIDS USN Seaman Apprentice Derek Kelley

Упркос демантима америчких одбрамбених компанија о постојању таквих механизама, оне су учиниле мало да угуше спекулације и забринутости међу нацијама које купују америчку одбрамбену опрему, укључујући борбене авионе.

Усред све веће конкуренције за продају напредних борбених авиона Индији, руски истраживачки центар Центар за анализу светске трговине оружјем (ЦАВАТ) упозорио је на потенцијалне рањивости у системима авионике америчких авиона Ф-16 и Ф-35. Према ЦАВАТ-у, ови системи би могли да садрже „бацкдоор“ који би могао даљински да онемогуће критичне функције током мисија, посебно у сценаријима који су у сукобу са интересима САД.

Иако су такве тврдње и даље шпекулативне, оне су подстакле забринутост међу нацијама које се ослањају на америчку одбрамбену технологију. Русија је, у међувремену, свој борбени авион пете генерације Сухој Су-57 позиционирала као супериорну алтернативу, истичући његове напредне стелт карактеристике, суперсоничне способности крстарења и моћне радарске системе.

Фото МоД Русија

Индија је показала интересовање за Су-57, са плановима да се варијанта са два седишта развије у оквиру иницијативе „Маке ин Индија“. Понуда Русије укључује трансфер технологије како би се омогућила локална производња, што обећава значајно јачање одбрамбених способности Индије. Дебата одражава стратешку потребу Индије да модернизује своје ваздушне снаге суочене са регионалним изазовима, укључујући пакистанску куповину кинеског Ј-35А.

Пакистанска набавка кинеског борбеног авиона пете генерације Ј-35А довела је Индију у неугодан положај, јер се њена ваздушна снага сада суочава са кредибилним изазовом Исламабада.

Као одговор, Русија је Индији понудила свој борбени авион пете генерације Сухој Су-57, обећавајући напредну технологију потребну за супротстављање растућој претњи коју представљају авиони пете генерације.

Су-57, опремљен стелт могућностима, позициониран је као технолошки скок за Индију у оквиру њене иницијативе „Маке ин Индија“.

Индија је изразила интересовање за Су-57 и већ су у току разговори за развој верзије са два седишта у оквиру истог програма.

За разлику од стандардне платформе са једним седиштем, индијска варијанта Су-57 ће имати конфигурацију са два седишта, са потенцијалном локалном производњом компаније Hindustan Aeronautics Limited (HAL).

ЦАВАТ је нагласио да је Индији потребан борбени авион пете генерације са еквивалентним способностима за ривалске регионалне силе.

Међутим, Њу Делхију тренутно недостају капацитети да самостално развије такав авион.
-Индија има две опције: да купи борбени авион пете генерације или од Русије или од Сједињених Држава. Ф-35 који нуде САД заостаје за неколико кључних параметара у поређењу са Су-57, рекао је Коротченко.

Он је даље истакао ризике повезане са америчком војном технологијом, посебно осетљивим системима попут ловаца пете генерације.

Ово укључује потенцијалне уграђене софтверске или хардверске „бекдор“ које би могле онеспособити млазњаке током сукоба.

-Тако Индија ризикује да не буде у стању да у потпуности искористи америчку технологију, посебно током будућих војних сукоба, рекао је Коротченко за Спутњик Индија.

Додао је: „Су-57, са својим напредним карактеристикама – стелт за избегавање радара, најсавременијом технологијом у кокпиту, надзвучним способностима крстарења и моћним активним радарским системом – нуди могућности које Индија захтева.

Штавише, Русија је изразила спремност да пренесе производну технологију, омогућавајући Индији да производи Су-57 у земљи.

То би пружило значајан технолошки подстицај у оквиру иницијативе „Маке ин Индија“, закључио је Коротченко.

(defencesecurityasia.com)

БОНУС ВИДЕО - РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

АЗОВ НА КОЛЕНИМА ТРАЖИ ПОМОЋ СТРАНАЦА: Украјински нацистички батаљон пуца по шавовима