ДА ЛИ С-400 И С-500 МОГУ ДА СЕ СУПРОТСТАВЕ ДАРК ИГЛУ? Америчко хиперсонично оружје пробија руску ПВО (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

12. 12. 2024. у 18:11

ПЕНТАГОН је спреман да заврши развој свог новог ударног система, LHRW Dark Eagle (Дарк Игл), који обећава да ће преобликовати динамику хиперсоничног оружја.

ДА ЛИ С-400 И С-500 МОГУ ДА СЕ СУПРОТСТАВЕ ДАРК ИГЛУ? Америчко хиперсонично оружје пробија руску ПВО (ВИДЕО)

Фото US Army

Систем се састоји од двостепене балистичке ракете, која садржи ракету-појачивач и хиперсонично клизно возило [C-HGB] које је способно да достигне брзине до 5 маха — способност која традиционалне системе противваздушне одбране чини практично немоћним. Пентагон тврди да су први прототипови система испоручени војсци 2021. године.

Војни званичници предвиђају да ће пуна оперативна спремност за систем бити постигнута у року од једне до две године. Међутим, ови рокови су већ каснили у прошлости, остављајући простора за сумњу у погледу поштовања новопројектованих рокова.

Значајна стратешка одлука је планирано распоређивање првог система Dark Eagle у Немачкој, у зони противракетне одбране. Ово указује да амерички команданти не само да настоје да заштите систем од потенцијалних руских ваздушних претњи, већ такође сигнализирају своју намеру да обезбеде сталну оперативну спремност тако стратешки значајног средства.

Фото US Army

Распоређивање у овој области такође наглашава озбиљне амбиције САД да доминирају хиперсоничном технологијом и користе ово ново оружје као централни елемент своје војне стратегије у Европи.

Питање да ли руски системи противваздушне одбране попут С-400 и С-500 могу да се супротставе новом америчком хиперсоничном оружју, као што је Дарк Игл, постало је тема жестоке дебате међу аналитичарима.

Постојећи руски системи као што су С-400 „Тријумф” и новији С-500 „Прометеј” су међу најмоћнијим на глобалној сцени, али имају значајна ограничења када је у питању суочавање са хиперсоничним претњама.

Примарна предност Dark Eagle-а је несумњиво његова хиперсонична брзина. При брзинама у распону од 5 до 7 Маха, пројектил попут Dark Eagle је далеко бржи од било чега са чиме су руски системи дизајнирани.

Док С-400 и С-500 имају импресивне могућности против пројектила и авиона који лете брзинама испод 5 Маха, они нису дизајнирани да се супротставе хиперсоничним објектима који путују много већим брзинама.

Чак и најновијој верзији руског система, С-500, који је дизајниран да циља хиперсоничне претње, недостаје неопходна технологија за праћење и пресретање ракета које маневришу овим брзинама.

Према војним стручњацима, због одсуства потпуно развијених механизама за реаговање у реалном времену, С-500 не може ефикасно да гађа хиперсоничне ракете попут Dark Eagle, које могу да измене своју путању лета усред лета.

Један од кључних фактора који ометају ефикасност система као што су С-400 и С-500 је њихова потреба да обрађују радарске податке и шаљу ракете ка циљевима на основу предвиђених путања.

Са традиционалним пројектилима и балистичким објектима који прате предвидљиве путање, овај систем добро функционише, али за хиперсонично оружје које може да мења курс при великим брзинама, постаје недовољан.

Dark Eagle користи технологију хиперсоничног клизног возила [C-HGB], омогућавајући му да динамички маневрира током лета, значајно смањујући вероватноћу да га пресретне било који постојећи систем противракетне одбране.

Тактика маневрисања хиперсоничним пројектилима, у комбинацији са њиховом способношћу да путују огромним брзинама, компликује чак и најсофистицираније радарске системе С-400 и С-500 да процене путању циља и изведу тачан ударац. Време потребно за обраду података и навођење пројектила до циља није довољно да се одговори на динамику хиперсоничног оружја.

Другим речима, док су С-400 и С-500 несумњиво међу најмоћнијим системима противваздушне одбране који постоје када је реч о хиперсоничном оружју попут Dark Eagle, њихова ефикасност је значајно смањена.

Примарни фактор овде није само брзина Dark Eagle-а, већ и његова способност да маневрира тим брзинама, што отежава пресретање руских система противваздушне одбране.

Фото МО Русије

Dark Eagle [Хиперсонично оружје дугог домета – ЛРХВ] је најсавременији хиперсонични ракетни систем нове генерације који су развиле Сједињене Државе како би побољшале своју способност да погоди вредне, временски осетљиве циљеве дубоко унутар територије противника.

Овај систем наоружања је дизајниран да надмаши тренутне технологије одбране од ракета, нудећи брзину и маневрисање без премца. То је саставни део стратегије Пентагона да одржи војну супериорност, посебно као одговор на брз напредак у хиперсоничном оружју од стране конкурената као што су Русија и Кина.

У сржи система Dark Eagle налази се његова двостепена балистичка ракета, која укључује конфигурацију BOOST-GLIDE. Састоји се од конвенционалне ракете-појачивача и хиперсоничног клизног возила [C-HGB], што јој даје способност да достигне брзине до 5 маха или више.

Ова брзина је оно што дефинише примарну предност оружја, јер хиперсонично оружје путује брзинама које су пет или више пута већа од брзине звука, што их чини изузетно тешким за пресретање традиционалних система противракетне одбране.

Појачивач ракете покреће клизно возило на изузетно великим висинама пре него што се одвоји и настави свој пут ка циљу.

C-HGB [Common Hipersonic Glide Body] је кључна компонента система Dark Eagle. Једном пуштено из појачивача, клизно тело прати хиперсоничну путању, ослањајући се на своју способност да маневрира и прилагоди курс усред лета како би избегло пресретање.
Ова маневарска способност, у комбинацији са великом брзином, чини изузетно тешким за предвиђање и пресретање. За разлику од балистичких пројектила које прате фиксну путању, клизно тело може да промени своју путању у реалном времену како би поразило системе противракетне одбране непријатеља.

Ово је посебно важно у супротстављању напредним системима као што су руски С-400 и С-500, који су дизајнирани да пресрећу традиционалне ракете, али се боре против хиперсоничних претњи које могу непредвидиво да промене правац.

Систем Dark Eagle је део ширих напора Сједињених Држава да примене хиперсоничне способности дугог домета. Иако је развијен да ради у комбинацији са другим војним средствима САД, може да функционише независно за мисије дубоких удара.

Ова флексибилност је једна од кључних предности система, која му омогућава да циља средства високе вредности као што су командни центри, критична инфраструктура, системи противваздушне одбране и места за лансирање пројектила, често пре него што непријатељске снаге имају прилику да одговоре.

Dark Eagle је дизајниран да се лансира са мобилних земаљских платформи и потенцијално са других платформи, као што су бродови или подморнице, што доприноси његовој свестраности. Мобилност система је још једна кључна карактеристика, јер омогућава брзо распоређивање и репозиционирање као одговор на променљиве тактичке ситуације.
Ово такође отежава противницима да прате и циљају лансер, додатно повећавајући његову вероватноћу преживљавање и оперативну флексибилност.

Развој Dark Eagle-а је такође део програма модернизације америчке војске, који укључује планове да систем буде потпуно оперативан у наредних неколико година. Упркос неким кашњењима у временској линији, напредак система се сматра критичним кораком у одржавању технолошке предности САД у области хиперсоничног оружја које се брзо развија.

Када буде распоређен, очекује се да ће служити као кључна имовина у арсеналу америчке војске, пружајући способност прецизног и брзог удара, чинећи многе од тренутних одбрамбених технологија неефикасним против њега.

Поред његове брзине и маневрисања, још једна важна карактеристика система Dark Eagle је његова способност да остане веома ефикасан против традиционалних и напредних ракетних одбрамбених система.

Комбинација брзине, висине и способности маневрисања омогућава Dark Eagle-у да надмаши противничке противракетне одбрамбене системе, чинећи готово немогућим пресретање постојећим технологијама.

Како глобални конкуренти настављају да развијају сопствене хиперсоничне способности, улагање америчке војске у системе као што је Dark Eagle осигурава да Сједињене Државе задрже предност у следећој фази модерног ратовања.

На крају, Дарк Игл представља промену у начину на који ће се стратешки удари спроводити у будућности, наглашавајући брзе, брзе и веома флексибилне системе оружја који могу да гађају критичну инфраструктуру на екстремним дометима.

Његово постављање означава нову еру у ракетном рату, ону која користи технолошка достигнућа хиперсоничне брзине и маневрисања да поремети традиционалне одбрамбене системе и промени равнотежу снага у глобалној војној стратегији.

(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)

БОНУС ВИДЕО - РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (1)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“