ФИНИШ ТРКЕ ЗА ПРЕМИЈЕРА: Француска очекивала да синоћ добије мандатара за састав Владе
Преговори француског председника Емануела Макрона за именовање новог мандатара после недавног рушења Барнијеове владе од стране опозиције ушли су у финалну фазу.
Очекује се да током вечери станар Јелисеја изађе у јавност с именом.
Као главни фаворити слове некадашњи председник Владе из редова левице Бернар Казнев и историјски лидер центриста Франсоа Бајру. Главни изазов је како избећи ново изгласавање неповерења у веома подељеној скупштини.
Без обзира на то што је Казнев по опредељењу социјалиста, левичари истичу да су имена која циркулишу, од 2017. године у срцу Макроновог система и да то није начин да се покаже спремност за мењање политике, што су Французи тражили на изборима. Макронова странка састављена је од политичара широког републиканског спектра, од левице, преко центра, до деснице.
Левичари траже неког из "праве" левице или цивилног друштва. Бајру, шеф центристичког Модема, Макронов је саборац од првих дана, али има релативно добре односе с Марин Ле Пен.
Левичари су већ ставили до знања да ће гласати против премијера ако није из левице, или ако не испуни све њихове захтеве.
Крајњи десничари су с друге стране ставили истакли да ће бити против прмијера који би имао левичарску етикету и у влади министре из редова Непотчињених и зелених.
Према испитивању јавног мњења, већина Француза, 41 одсто, волела би да будући премијер не припада било којој странци. За левичарског премијера изјаснило се 23 одсто, за представника крајњедесничарског Националног окупљања 17, а за десницу 12.
Французи су уморни од актуелне политичке ситуације. Истраживања тако показују да је 61 одсто људи забринуто, а 55 у исти мах револтирано. Седамдесет одсто грађана истовремено страхује да ће нестабилност потрајати.
Упада у очи да је председник консултације пре одређивања мандатара обавио без представника Националног окупљања и Непотчињених, који политичком снагом у парламенту врше притисак да се Влада при деловању држи њихових идеја, због чега је и Барнијеу изгласано неповерење.
После именовања премијера, остаће и проблем министара, јер и за то треба авал супротстављених странака да не би априори рушиле владу.
Макронов циљ био је да се брзо прогласи нови премијер, а не да се чека дуго као летос, током Олимпијских игара. Чињеница да је преседник скратио званичну посету Пољској, поткрепљивала је верзију о хитном именовању.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
ОПЕРАЦИЈА БРЧКО '93 И СЛУЧАЈ "ЦРВЕНЕ БЕРЕТКЕ": Лепа Брена у униформи - у касарни после вести о стрељању
ИСТИНА о сликама певачице Лепе Брене у војничкој униформи.
12. 12. 2024. у 19:02
Коментари (0)