НЕМАЧКА ИМА МУНИЦИЈЕ ЗА САМО ДВА ДАНА: Кључна сировина је у рукама Кине, али једна европска земља може све преокренути?!
У СЛУЧАЈУ војне претње, Немачка има довољно муниције за само два дана. Америчке залихе се због рата у Украјини троше незадрживом брзином, па је војска покренула велики напор за повећање производње и отварање новог производног погона у Мескитеу, у Тексасу. Надају се да ће производњу повећати са 40 хиљада на 100 хиљада граната месечно.
Европска унија је у марту доделила 500 милиона евра како би повећала производни капацитет на 2 милиона граната годишње до краја 2025. године. Међутим, ситуација се у међувремену закомпликовала јер нема довољно неопходног материјала.
Кључан метал антимон који је под контролом Кине
За производњу муниције кључан је метал антимон, који је углавном под контролом Кине.
Антимон се највише користи у легурама, углавном са калајем и оловом, јер знатно повећава тврдоћу која је неопходна за гранате и метке.
Овог лета Кина је одлучила да ограничи извоз овог драгоценог материјала, што је проузроковало пораст цена од чак 200 одсто у само неколико месеци. Западне компаније сада убрзано раде на проналажењу нових извора антимона како би избегле зависност од увоза из Кине.
Једна од њих је канадска истраживачка компанија Military Metals, која је рано препознала тренд и почела да тражи друга, ближа налазишта. У Северној Америци су их пронашли у Невади и Новој Шкотској, док је у Европи компанија купила налазиште антимона у Словачкој.
Овај метал је тамо први пут откривен 1950-их и до данас је постао највеће налазиште антимона у Европској унији, што би, према Oil Price-у, Словачкој могло дати прилику да постане металуршки центар одбрамбене индустрије Запада.
Вредност антимона у порасту
Иако се Military Metals тренутно процењује на само 25 милиона долара, њихова залиха од 60.998 тона антимона вреди више од две милијарде долара. Вредност конкурентске компаније Perpetua Resources, која има нешто веће залихе антимона од 90.000 тона, процењује се на 700 милиона долара. У последњих шест месеци, акције компаније су порасле са три на 14 долара по акцији.
Због тога аналитичари верују да тренутне процене потцењују вредност компаније Military Metals и да ће она расти у будућности. Ово је додатно потврђено 24. октобра, када је компанија потписала писмо о намерама за даљу консолидацију територије историјског рудника антимона и злата West Gore у Канади, који је почетком 20. века био једно од највећих канадских налазишта ових вредних метала.
Кина стеже обруч, али Запад налази алтернативе
Укратко, када је Кина почела да ограничава извоз важних материјала као што су графит, ретки елементи попут германијума и галијума, и на крају антимон, Military Metals Corp. је уложио у њихову производњу, чиме су ови метали постали њихова примарна делатност. Бројке показују да је то био паметан потез — од почетка године, цена антимона је порасла са 12.000 на 38.000 долара по тони.
Нису само компаније повезане са антимоном важни савезници. SQM је чилеанска хемијска компанија и водећи светски произвођач литијума, кључног елемента у батеријама које се користе у широком спектру апликација, укључујући електрична возила, потрошачку електронику и све више војну технологију.
Због тога је стабилно снабдевање литијумом од кључног значаја за државе попут Сједињених Америчких Држава, које се у великој мери ослањају на напредну технологију за своје одбрамбене потребе. SQM је још траженији због својих одрживих пракси екстракције литијума.
Уранијум, злато и бакар за одбрамбену индустрију
Centrus Energy Corp. је важан играч у производњи нуклеарног горива, специјализован за производњу ниско обогаћеног уранијума, који је основно гориво за нуклеарне реакторе који покрећу носаче авиона и подморнице америчке морнарице. Barrick Gold Corporation је најпознатија по својој доминацији у производњи злата, али је такође значајан играч у индустрији бакра, који се користи у електричним инсталацијама за војна возила, производњи муниције и напредној електроници за комуникацију, навођење и сензорске системе.
Arch Resources је велики произвођач металуршког угља, кључног за производњу челика, док је Alcoa Corporation глобални лидер у производњи боксита, глинице и алуминијума. Компанија учествује у свим главним аспектима процеса производње алуминијума, који се најчешће користи за израду авиона, наводи Oil Price.
(Јутарњи лист)
Препоручујемо
РАТ У УКРАЈИНИ: Напад на аеродром Бориспољ; Сирене за ваздушну опасност у Кијевској области
07. 12. 2024. у 07:36 >> 00:26
"ЗАПАД ДРХТИ" Захарова: Русија ће однети историјску победу на свим фронтовима
06. 12. 2024. у 15:42
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)