АМЕРИКА УЗВРАЋА УДАРАЦ: Нова ракета М-500 за одвраћање Русије и Кине (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

06. 12. 2024. у 22:27

ДОК се америчка војска припрема за потенцијалне сукобе високог интезитета са блиским, по снази, противницима попут Кине или Русије, муниција која комбинује приступачност, скалабилност и способност је од виталног значаја.

АМЕРИКА УЗВРАЋА УДАРАЦ: Нова ракета М-500 за одвраћање Русије и Кине (ВИДЕО)

Фото Printskrin Youtube/Anduril


Увођење М-500 Баракуда (Barracuda) из Anduril Industries — крстарећа ракета нове генерације револуционарног дизајнирана за могућности прецизног удара.

Иако подсећа на веома ефикасан АГМ-114 Хелфајер (Hellfire), М-500 појачава ово наслеђе са много дужим дометом до 500 наутичких миља и побољшаним капацитетом носивости, што га чини „Хелфајером на стероидима“.

Компактан, али разарајући, М-500 комбинује напредну аутономију са модуларношћу, омогућавајући му да се брзо прилагоди захтевима мисије у развоју.

Својом компатибилношћу на читавом низу платформи – од стелт ловаца и бомбардера до беспилотних летелица и универзалних система за лансирање – истиче се као свестрано средство за широк спектар савремених борбених сценарија.

Овај систем је симбол померања ка високоударној, исплативој муницији дизајнираној за потребе дуготрајног ратовања великих размера у спорним окружењима.

М-500 Баракуда, део породице Баракуда-М компаније Anduril Industries, је економична крстарећа ракета са млазним мотором која је дизајнирана за скалабилност и прилагодљивост у врхунским сукобима. Покретан турбомлазним мотором, постиже домет до 500 наутичких миља у конфигурацијама које се лансирају из ваздуха док носи до 100 фунти бојеве главе.

Овај систем садржи напредни софтвер за аутономију преко Андурилове платформе Lattice Mission Autonomy, омогућавајући оперативна ажурирања у реалном времену, координисане ударе и прецизно ангажовање како статичних тако и покретних циљева. Његова способност за више од два сата лета повећава флексибилност у динамичким борбеним сценаријима.

Породица Баракуда-М наглашава модуларну производњу, користећи комерцијално изведене компоненте за смањење трошкова производње и повећање отпорности. М-500 захтева мање алата и делова од традиционалних пројектила, што омогућава брзо повећање производње током великих захтева.

Његова софтверски дефинисана архитектура омогућава континуирана ажурирања и прилагођавања специфичних за мисију без великих хардверских модификација, осигуравајући релевантност против претњи које се развијају.

Овај приступ позиционира М-500 као приступачну алтернативу за широко распоређивање, попуњавајући празнине идентификоване у недавним стратешким проценама доступности муниције.

Ракета се може распоредити са различитих платформи, укључујући стелт ловце попут Ф-35, бомбардере и теретне авионе који користе палетизоване системе као што је Rapid Dragon.
Такође је компатибилан са летелицама са роторима, беспилотним летелицама као што је MQ-9 Reaper, површинским пловилима и системима на земљи као што су ХИМАРС и МЛРС.

Свестраност се протеже на различита корисна оптерећења, од високоексплозивних бојевих глава до пакета за електронско ратовање, и покрива улоге као што су заустављање и директни удари. Компатибилност система са застарелим и најсавременијим платформама обезбеђује широку применљивост за тренутне и будуће борбене потребе.

Са својом економичношћу, модуларношћу и оперативном флексибилношћу, М-500 Баракуда представља значајну иновацију у дизајну крстарећих ракета, истичући стратешке захтеве за скалабилном, приступачном прецизном муницијом у савременим сукобима.

Крстарећа ракета М-500 Баракуда нуди јединствене тактичке предности у хипотетичком сукобу у Индо-Пацифику, где огромна географија, густа мрежа потенцијалне противничке одбране и потреба за брзим прецизним ударима дефинишу оперативно окружење.

Његов дизајн интегрише повећан домет, модуларну носивост и напредну аутономију, што га чини разноврсним алатом за решавање кључних стратешких и тактичких изазова у овом позоришту.

У сценарију који укључује превентивне или узвратне ударе на кинеску војну инфраструктуру, М-500 би могао бити распоређен за високо вредне, прецизно циљане статиче или полумобилне системе.

На пример, бараж М-500 лансираних из стелт авиона или беспилотних летелица могле би да гађају лансере ракета на вештачким острвима у Јужном кинеском мору, објекте команде и контроле или поморску имовину у спорним водама.

Компактна величина пројектила омогућава невидљивим платформама попут Ф-35 или бомбардера да носе више Баракуда интерно, одржавајући њихову ниску уочљивост док испоручују значајну ватрену моћ.

Могућност лутања Баракуде повећава њену вредност у динамичним и временски осетљивим мисијама, као што је сузбијање непријатељске ваздушне одбране [СЕАД]. Радећи у конфигурацији ројева, више М-500 може аутономно комуницирати и координирати своје обрасце напада, надјачавајући непријатељске сензоре и пресретаче.

Ова тактика роја би била посебно ефикасна против слојевитих кинеских система противваздушне одбране, укључујући С-400 и HQ-9, омогућавајући накнадне ударе или летелице са посадом да раде са смањеним ризиком.

Модуларност пројектила подржава широк спектар носивости, као што су високи експлозиви за продор у тешко утврђене мете, системи за продор или електронски рат за ометање или заваравање радара противника.

У противбродским улогама, М-500 би могли да се распореде и са ваздушних и са поморских платформи да изводе нападе у ројевима на поморске борбене групе, што компликује њихову способност одбране од вишевекторског напада.

Ова способност је кључна за супротстављање растућем поморском присуству Кине, укључујући њене ударне групе носача и амфибијске јуришне флоте.

Палетизовани системи за лансирање као што је Rapid Dragon нуде додатну флексибилност омогућавајући великим транспортним авионима да распореде десетине Баракуда дубоко у спорна подручја. Овај приступ би могао бити од кључног значаја за покретање напада са непредвидивих локација, заобилазећи кинеске мреже за откривање.

На пример, М-500 распоређени путем палетизованог лансирања могли би да неутралишу критична логистичка чворишта или линије снабдевања, као што су оне које подржавају ПЛА активности у првом и другом ланцу острва.

Фото: Free Images Pixabay

Као подршка савезничким операцијама, способност М-500 да ради са различитих платформи обезбеђује интероперабилност са регионалним партнерима као што су Јапан и Аустралија. Ово би могло да прошири њихов домет прецизног удара, повећавајући колективну способност да циљају кинеске инсталације широм Индо-Пацифика.

Релативно ниска цена и скалабилна производња пројектила чине изводљивим одржавање значајних залиха, решавајући критичну забринутост због трошења муниције у продуженим сукобима.

У ширем контексту индо-пацифичког сукоба, Баракуда M-500 представља пример промене ка дистрибуираним, умреженим и аутономним системима наоружања. Он допуњује нагласак америчке војске на дистрибуирану смртоносност и мозаични рат, где дисперзована средства сарађују како би наметнула дилеме противнику.

Комбинација домета, прецизности и аутономије М-500 омогућава му да извршава сложене мисије уз минимално ослањање на контролу људи у реалном времену, обезбеђујући континуитет рада чак и у деградираним комуникационим окружењима.

Тактичко распоређивање М-500 Баракуда одражава еволуцију модерног ратовања, где приступачност, прилагодљивост и аутономија дефинишу оруђе доминације. Његове способности су посебно погодне за спорне и дисперзоване борбене просторе Индо-Пацифика, што га чини критичним средством у обликовању будућности операција прецизних удара у овом региону.

(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)

БОНУС ВИДЕО - РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава

ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава

ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.

06. 01. 2025. у 19:41

ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са шкорпионом и запуцао (ФОТО)

ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са "шкорпионом" и запуцао (ФОТО)

НАПАДАЧ који је вечерас убио власника кафане у Јагодини Дејана Михајловића (55) и ранио још једно лице је Саша Милосављевић Бабац (47), који има дебео досије, а осуђиван је за више кривичних дела, покушај убиства, насиље у породици.

06. 01. 2025. у 21:25

Коментари (1)

ОВО СЕ НЕ ВИЂА СВАКИ ДАН! Кристијано Роналдо добио понуду да каријеру настави у Молдавији