КИНЕСКИ Ј-20 ПРОТИВ АМЕРИЧКОГ Ф-22: Дигитална симулација борбе открила изненађујући исход (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

05. 12. 2024. у 20:21

ПРЕМА извештајима неколико медија, укључујући South China Morning Post, 1. децембра професор Џанг Донг, ванредни професор са Северозападног политехничког универзитета, предводио је тим истраживача у дигиталној симулацији борбеног сценарија између кинеског Ј-20 и америчког Ф-22.

КИНЕСКИ Ј-20 ПРОТИВ АМЕРИЧКОГ Ф-22: Дигитална симулација борбе открила изненађујући исход (ВИДЕО)

Фото: ЕПА

Овај тим је међу кључним групама које раде на напредним кинеским војним технологијама, а резултати њиховог рада имају велики значај, тврди се у извештају.

Извори наводе да је тим користио најнапреднији кинески систем за дигиталну симулацију ваздушне борбе, способан да реалистички моделира шесто-степене слободе кретања авиона, сензора, подсистема, па чак и оружја попут ракета. Систем омогућава симулацију сценарија ваздушних борби готово идентичних реалним сукобима.

У тестовима, с обзиром на непотпуне податке о Ф-22, тим је намерно смањио техничке спецификације Ј-20 испод нивоа Ф-22. Ипак, резултати су били неочекивани: у свакој симулираној борби, Ј-20 је имао предност, постигавши стопу победе од 95%, готово близу 100%.

Ј-20 И „ЛОЈАЛНИ ПРАТИОЦИ“

Иако Ј-20 ужива технолошку предност као новија генерација ловца, и Ј-20 и Ф-22 припадају петој генерацији борбених авиона. Зашто је онда Ј-20 успео да постигне тако високу стопу победе против Ф-22? Одговор се крије у његовом систему „лојалних пратилаца“ дронова.

У симулираним борбама, за разлику од Ф-22 који се борио сам, сваки Ј-20 је био у пратњи 2-3 дрона под директном контролом Ј-20. Дронови су коришћени за рано откривање циљева, одвлачење пажње нападима и ометање Ф-22, омогућавајући Ј-20 да изведе одлучујући напад.

Подаци показују да, без дронова, вероватноћа победе Ј-20 пада на само 10%. Међутим, са дроновима—чија је цена знатно нижа од стеалтх ловаца—равнотежа се у потпуности мења, што наглашава кључну улогу дронова у будућим ваздушним борбама.

РЕЗУЛТАТ СИМУЛАЦИЈЕ: РАДАР Ф-22 ИМА ДУЖИ ДОМЕТ ОБЕЛЕЖАВАЊА ЦИЉЕВА ОД Ј-20

Кина није први пут представила концепт „сарадње човека и машине у борби“. Још пре две године, Кина је приказала фотографије Ј-20 у формацији са три стеалтх дрона ГЈ-11. Дводневна верзија Ј-20 додатно је унапредила могућности обраде података и координације, чиме комбинација Ј-20С и стеалтх дронова постаје „стандардна“ у будућности.

На тему кинеског напретка, бивши маршал индијског ваздухопловства Анил Чопра изјавио је да систем „лојалних пратилаца“ значајно унапређује улогу људских пилота, који постају команданти читавих борбених формација.

Нискобуџетни дронови са вештачком интелигенцијом могу обављати тактичке задатке, побољшавајући укупну ударну способност формације уз смањење ризика за пилоте и оперативне трошкове напредних борбених авиона.

Чопра је такође истакао да оваква „револуционарна“ војна технологија тренутно припада само неколицини нација, што ће додатно продубити технолошки јаз у глобалној ваздушној борби.

Фото Танјуг/АП/South Korea Defense Ministry

АМЕРИЧКИ Ф-22 И XQ-58A ДРОН

Важно је напоменути да, иако је Ј-20 тријумфовао у овој симулацији захваљујући „лојалним пратиоцима“, концепт „лојалних пратилаца“ првобитно је предложио САД. Из непознатих разлога (можда због недостатка података), тим није укључио америчке дронове у тест.

САД тренутно активно развија координисане операције између борбених авиона попут Ф-22 и Ф-35 и дронова попут XQ-58, али чини се да касне на меч.

Дронови се већ користе за задатке као што је сузбијање непријатељске ПВО (СЕАД). Стога, иако кинески Ј-20 тренутно има предност у симулацијама, прерано је тврдити да ће овај модел лако победити Ф-22 у будућности.

НЕДАВНО ОБЈАВЉЕНА ФОТОГРАФИЈА ПОКАЗУЈЕ Ј-20 КАКО ЛАНСИРА ПЛ-10 ПРОЈЕКТИЛ

Недавно је објављена јасна фотографија кинеског ловца пете генерације Ј-20 „Моћни змај“ како испаљује краткодометну ракету ваздух-ваздух ПЛ-10 из десног унутрашњег одељка за наоружање. Верује се да је слика првобитно објављена на званичном налогу Ратног ваздухопловства Народноослободилачке армије Кине (ПЛААФ) на платформи Weibo.

Ова фотографија пружа ретки увид у механизам унутрашњих одељака за наоружање Ј-20, који су дизајнирани да сместе ракете попут ПЛ-10. Такав дизајн омогућава авиону да задржи своју стелтну конфигурацију, смањујући радарски одраз и побољшавајући аеродинамичке перформансе. Интеграција ових система показује прецизност и напредак кинеског инжењеринга и тактичке способности у модерном ваздушном ратовању.

ПЛ-10 је краткодометна ракета ваздух-ваздух са инфрацрвеним навођењем, развијена од стране Кине. Развој је започет 2004. године, а дизајн је одобрен 2010. Ракета је ушла у производњу 2013. године.

Ово откриће наглашава значајан напредак Кине у развоју напредних борбених авиона и софистицираних система наоружања, што додатно учвршћује њену позицију у области војне авијације.

Ф-35 и Ј- 20 Фото ЕПА / Free Images Pixabay

Подсетимо, Министарство одбране САД је у прошлогодишњем извештају изнело своју забринутост у вези са Ј-20 Mighty Dragon. Пентагон верује да Кина унапређује свој ловац пете генерације.

У извештају се наводи да Народна ослободилачка армија Кине припрема надоградњу за Ј-20 која би омогућила ловцу пете генерације да носи више пројектила ваздух-ваздух без жртвовања својих стелт способности.

 

КИНЕСКИ Ј-20 УКРАТКО

У августу 2022. године, Кина је први пут распоредила ловце Ј-20 у заједничким војним вежбама које је спровела ПЛА док су тензије порасле након посете председнице Представничког дома САД Ненси Пелоси Тајвану.

Ј-20 је електронски напреднији од млазњака генерације 4++. Постаје полако ослонац ПЛААФ-а. Авион има различите сензоре који помажу пилотима да донесу најбоље тактичке и борбене процене. Сматра се да је настао комбинацијом идеја од Ф-22 Raptor, Ф-35 Stealth Fighter-а и руског МиГ-а 1.44.

Важно је напоменути да Ј-20 не може да носи оружје ван својих унутрашњих и трбушних одељака како би одржао прикривеност, због чега носивост авиона Ј-16 и Ј-10 улази у игру. Користећи своју стелт технологију, Ј-20 се више фокусира на “јављање тренутне ситуације” и посматрање, преносећи информације Ј-16 и Ј-10.

Идеја је да се Ј-20 понаша као „извиђач-снајпериста“, користећи своју стелт технологију да избегне радаре непријатељских ловаца и елиминише слабе мете као што су авиони за рано упозорење или танкери за допуњавање горива ваздух-ваздух.

Због свих ових набројаних карактеристика Ј-20 је прави избор за патроле око Тајвана. Чињеница да тајванске снаге нису могле да пресретну Ј-20 у близини његовог ваздушног простора могла би бити доказ стелт профила Ј-20.

Нови сет слика, за који се верује да је нови унапређени прототип Ј-20, постао је виралан на интернету недавно. Авион, назван Ј-20Б, види се са модификованим обликом авиона и интригантним сличностима са кинеским борбеним авионом Ј-35, који је тренутно у развоју.

Ф-22 RAPTOR УКРАТКО

Ф-22 Raptor је вишенаменски ловац пете генерације који су развили Локид Мартин, Боинг и Џенерал Дајнамикс (Lockheed Martin, Boeing и General Dynamics). Главни задаци Ф-22 су борба против непријатељске авијације, покривање трупа и позадинских објеката од ваздушних удара и сузбијање непријатељског ваздушног извиђања.

Способан да служи 24 сата, у свим временским условима. Ф-22 је први ловац пете генерације у служби америчког ваздухопловства, по многима далеко испред свог времена.

Ф-22 је започео живот као једноставан ловац за надмоћ у ваздуху. Међутим, од свог настанка овој летелици није претила велика ваздушна опасност од ловаца из других земаља.

Касније је еволуирао у вишенаменски ловац како су му додате могућности за различите врсте удара. Произведен је у укупно 195 примерака (8 тестних и 187 производних авиона).

Варијанте:

YФ-22А – демонстратор технологије пре производње за фазу демонстрације/валидације Advanced Tactical Fighter (АТФ);

Ф-22А – производна верзија са једним седиштем, добила је ознаку Ф/А-22А почетком 2000-их.

Ф-22Б – планирана варијанта са два седишта, отказана 1996. године да би се уштедели трошкови развоја са поруџбинама тестних авиона претвореним у Ф-22А.

Поморска варијанта Ф-22 – планирана варијанта Ф-22 са крилима променљивог замаха који би служио на носачима авиона, за Програм Напредних тактичких борбених авиона америчке морнарице (NATF), у циљу замене Ф-14 Tomcat. Програм је укинут 1991.

Врста: Ловац за надмоћ у ваздуху

Посада: 1

Максимална брзина: 2400 км/х

Долет: 3000 км

Максимална висина лета: 20.000 м

Борбени радијус: 850 км

Пројектили: AIM-120 AMRAAM × 6, AIM-9 Sidewinder × 2, JDAM × 2 (450 kg) ili GBU-39 × 8 (110 kg)

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА СЕ ТО ДЕШАВА У КУРСКУ: Најновије мапе откриле - да ли је на помолу тотални преокрет на фронту?

ШТА СЕ ТО ДЕШАВА У КУРСКУ: Најновије мапе откриле - да ли је на помолу тотални преокрет на фронту?

УКРАЈИНСКЕ снаге оствариле су одређене маргиналне добитке у Курској области. Освојиле су насеља четири месеца након инвазије коју су започеле на руској територији.

10. 12. 2024. у 11:27

ПОЗНАТО ГДЕ ЈЕ АСАД ОТИШАО АВИОНОМ? Летилица мистериозно нестала са радара изнад града Хомс

ПОЗНАТО ГДЕ ЈЕ АСАД ОТИШАО АВИОНОМ? Летилица мистериозно нестала са радара изнад града Хомс

ПОСЛЕДЊИ авион који је полетео из Дамаска, пре него што су га заузели сиријски побуњеници, а за који се сумња да је превозио сиријског председника Башара ал Асада, изгубио је сигнал убрзо након полетања, изнад града Хомс, који држе побуњеници, показују веб-странице за праћење летова, пише Ал Џазира.

08. 12. 2024. у 09:32

Неко је у Србији одиграо лото комбинацију Рахеле Ферари - и постао МИЛИОНЕР! Стварно извучени бројеви из филма Тесна кожа

Неко је у Србији одиграо лото комбинацију Рахеле Ферари - и постао МИЛИОНЕР! Стварно извучени бројеви из филма "Тесна кожа"

ПРВИ део филма "Тесна кожа" изашао је давне 1982. године и постао прави биоскопски хит, а реченице које је изговарала Рахела Ферари се и дан-данас цитирају у различитим приликама.

11. 12. 2024. у 20:11 >> 20:41

Коментари (0)

УЕФА УДАРИЛА ПО ЏЕПУ ФСС: Жестока казна због пропуста на мечевима против Швајцарске и Данске