РУСКИ И КИНЕСКИ АВИОНИ ДИГЛИ УЗБУНУ У НАТО: Ј-16 и Су-35 заједно пратили бомбардере изнад Пацифика
КИНЕСКА Народноослободилачка војска и Руске ваздушне снаге завршиле су заједничку патролну мисију изнад западног Пацифика 30. новембра, користећи своје главне класе бомбардера, Х-6 и Ту-95, као и низ помоћних летелица.
Патрола је водила авионе изнад Јапанског и Источног кинеског мора, а затим изнад Пацифика.
Две земље су од краја 2010-их спроводиле више заједничких патрола бомбардера, са значајним достигнућем у јуну, када су два H-6 и два Tu-95 деловала изван Пацифика у близини обала Аљаске.
Ј-16 и Су-35 заједно на небу
Посебна карактеристика најновије вежбе била је укључивање две ривалске класе ловаца, кинеског J-16 и руског Су-35, који су пратили бомбардере у деловима патроле. J-16 све више чини кичму кинеске флоте ловаца, са процењених преко 350 јединица у употреби, док Русија има мањи број од преко 120 Су-35, који су концентрисани у Источној Европи и на Далеком истоку Русије.
J-16 и Су-35 имају заједничко порекло као деривати најспособнијег совјетског ловца за ваздушну супериорност, Су-27 "Фланкер". Оба су названа „Супер Фланкери“ и на различите начине револуционисала су перформансе ове платформе. Оба авиона су задржала дуг домет, високу маневрабилност при свим брзинама, као и могућност ношења великог радара и великог броја ракета, чиме надмашују све западне конкуренте по тим карактеристикама.
Карактеристике Су-35 и Ј-16
Су-35 има користи од моћнијег мотора AL-41F-1S, који омогућава већу брзину пењања, већу крстарећу брзину и краће полетање, а захваљујући векторирању потиска, постиже импресивне летне перформансе при ниским брзинама. J-16 је, међутим, значајно напреднији по свим другим параметрима. Његов труп користи савременије композитне материјале, а његова авионска електроника, радари и ракете су знатно софистициранији.
Напредне могућности J-16 сматрају се једним од главних разлога због којих Русија није успела да прода велике количине Су-35 Кини. Оба авиона су оптимизована за различите врсте ваздушног ратовања. Су-35 је дизајниран да делује у симбиози са копненим противваздухопловним системима као што су С-400, док је J-16 дизајниран да се директно супротстави најнапреднијим ловцима непријатељске флоте.
J-16 поседује најдужу класу ракета ваздух-ваздух на свету, PL-XX, које су први пут виђене на овим авионима у децембру 2023. године. Симулиране борбе у Кини показале су да J-16 може успешно да се супротстави ловцима пете генерације, иако са благим недостатком.
Његов главни радар, због комбинације величине и софистицираности, сматра се најмоћнијим међу онима који су тренутно распоређени на ловцима широм света. J-16 је значајно унапредила интеграција технологија развијених за ловац пете генерације J-20, који се сматра једним од најсофистициранијих авиона поред америчког F-35.
ПУТИНОВ САВЕЗНИК О КРАЈУ РАТА У УКРАЈИНИ: Постојаће радијациона зона у коју нико неће ући током нашег живота
САВЕЗНИК руског председника Владимира Путина изјавио је да би, ако би Русија лансирала нуклеарно оружје на Украјину, то створило "радијациону зону" која би окончала сукоб, наводи Фајненшал тајмс.
03. 12. 2024. у 21:36
ШОЛЦ САМ ВУКАО ТАЈАНСТВЕНИ ПРТЉАГ: Више од доласка у Кијев јавност занима - Шта то има у коферу? (ФОТО/ВИДЕО)
ОД САМОГ доласка Олафа Шолца у Кијев, јавност је више заинтригирало то што је немачки канцелар из воза у главном граду Украјине изашао тако што је сам "вукљао" лични пртљаг.
02. 12. 2024. у 15:51
КРАЈ КАРИЈЕРЕ ЈЕЛЕНЕ КАРЛЕУШЕ: Прелазак у политику и висока функција
ЈЕЛЕНА Карлеуша се последњих неколико година веома активирала политички, а иако званично није члан ниједне странке, она се труди да искаже своје мишљење и став кад год је то потребно.
02. 12. 2024. у 13:23
Коментари (0)