РУСКИ И КИНЕСКИ АВИОНИ ДИГЛИ УЗБУНУ У НАТО: Ј-16 и Су-35 заједно пратили бомбардере изнад Пацифика
КИНЕСКА Народноослободилачка војска и Руске ваздушне снаге завршиле су заједничку патролну мисију изнад западног Пацифика 30. новембра, користећи своје главне класе бомбардера, Х-6 и Ту-95, као и низ помоћних летелица.
Патрола је водила авионе изнад Јапанског и Источног кинеског мора, а затим изнад Пацифика.
Две земље су од краја 2010-их спроводиле више заједничких патрола бомбардера, са значајним достигнућем у јуну, када су два H-6 и два Tu-95 деловала изван Пацифика у близини обала Аљаске.
Ј-16 и Су-35 заједно на небу
Посебна карактеристика најновије вежбе била је укључивање две ривалске класе ловаца, кинеског J-16 и руског Су-35, који су пратили бомбардере у деловима патроле. J-16 све више чини кичму кинеске флоте ловаца, са процењених преко 350 јединица у употреби, док Русија има мањи број од преко 120 Су-35, који су концентрисани у Источној Европи и на Далеком истоку Русије.
J-16 и Су-35 имају заједничко порекло као деривати најспособнијег совјетског ловца за ваздушну супериорност, Су-27 "Фланкер". Оба су названа „Супер Фланкери“ и на различите начине револуционисала су перформансе ове платформе. Оба авиона су задржала дуг домет, високу маневрабилност при свим брзинама, као и могућност ношења великог радара и великог броја ракета, чиме надмашују све западне конкуренте по тим карактеристикама.
Карактеристике Су-35 и Ј-16
Су-35 има користи од моћнијег мотора AL-41F-1S, који омогућава већу брзину пењања, већу крстарећу брзину и краће полетање, а захваљујући векторирању потиска, постиже импресивне летне перформансе при ниским брзинама. J-16 је, међутим, значајно напреднији по свим другим параметрима. Његов труп користи савременије композитне материјале, а његова авионска електроника, радари и ракете су знатно софистициранији.
Напредне могућности J-16 сматрају се једним од главних разлога због којих Русија није успела да прода велике количине Су-35 Кини. Оба авиона су оптимизована за различите врсте ваздушног ратовања. Су-35 је дизајниран да делује у симбиози са копненим противваздухопловним системима као што су С-400, док је J-16 дизајниран да се директно супротстави најнапреднијим ловцима непријатељске флоте.
J-16 поседује најдужу класу ракета ваздух-ваздух на свету, PL-XX, које су први пут виђене на овим авионима у децембру 2023. године. Симулиране борбе у Кини показале су да J-16 може успешно да се супротстави ловцима пете генерације, иако са благим недостатком.
Његов главни радар, због комбинације величине и софистицираности, сматра се најмоћнијим међу онима који су тренутно распоређени на ловцима широм света. J-16 је значајно унапредила интеграција технологија развијених за ловац пете генерације J-20, који се сматра једним од најсофистициранијих авиона поред америчког F-35.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)