КАКВА ЗИМА ЧЕКА ЕВРОПУ ОТКРИВА ЧУВЕНИ МЕТЕОРОЛОГ: Рекордна количина снега, температуре ледене и до -20 степени
КЛИМАТСКЕ промене утичу на временске прилике како у свету, тако и у Европи.
Како нам се зима полако ближи, многе занима да ли ћемо ове године имати "бели Божић" као некада, или ћемо се и овог пута снега сећати са сетом?
Прошле недеље је у деловима Европе пао први јак снег ове сезоне, а за Велику Британију, Ирску и Француску на снази су била упозорења на тешке веменске услове. Након тога је убрзо уследио период са јаким кишама и снажним ветровима које је изазвала олуја Берт.
Али да ли је снежно, олујно време уобичајено за новембар и да ли је ово знак шта можемо да очекујемо ове зиме широм Европе? Новинари Јуроњуза разговарали су са метеоролозима о томе каква су њихова предвиђања када је ова зима у питању.
- Недавни снежни налет у Европи био је нормалан за новембар, али интензивне снежне падавине су ретке за овај период године. Током мог детињства у Белгији, прве снежне падавине и снег који се задржавао на земљи обично су почели да падају средином новембра, тако да смо прилично у просеку за Европу, када посматрамо снежне падавине генерално - каже Ларс Ловински, из Бона, метеоролог који ради за "WetterOnline" и "Weather and Radar".
Ловински је затим објаснио по чему је ова година другачија од осталих.
- Чак и у овој ери климатских промена, где температуре генерално расту, ови први хладни удари мраза и леда, па чак и неколико центиметара снега нису ништа необично у ово доба године, али оно што је било значајно прошле недеље је количина снега која је пала у Европи - објашњава метеоролог.
Док је јак снег уобичајен од јануара до почетка марта када су температуре мора ниже, ово је био редак догађај да снег падне тако рано. Пао је када су се системи ниског притиска померили из Атлантског океана да би се комбиновали са хладним ваздухом.
- У деловима Француске и југозападне Енглеске, па чак и у областима Корнвола и Девона, који су обично прилично топли у ово доба године, забележене су значајне количине снежних падавина, а у Паризу су у четвртак пала четири центиметра снега, док су неке области имале и до 15 цм у једном тренутку, што је било веома необично - објашњава Ловински.
Како се испоставило, у Паризу није пало оволико снега у новембру још од 1968. године.
- Тај податак само показује колико је овај догађај био необичан и екстреман за многе делове централне и северне Француске - додаје Ловински.
Неки европски градови нису добро припремљени за велики снег
Метеоролог упозорава да многи градови у Европи нису у стању да се добро носе са снежним падавинама.
- Парижани не могу да се тако добро носе са снегом у поређењу са, рецимо, Алпима, Баварском или Шкотском. Чак и само мала количина снега на улицама доводи до хаоса и застоја на путевима, а управо се то догодило, чак и уз упозорења метеоролога у Француској да ће то бити велики догађај - објашњава он.
Британска метеоролошка служба је у одговору за Јуроњуз објаснила да је последње упозорење на снег у новембру било 2010. године.
- Међутим, ово је био много значајнији и распрострањенији снежни покривач. Имали смо сличан број станица које су забележиле снег од два цм и више на крају новембра 2021. Дакле, ова врста догађаја у новембру није без преседана, само није уобичајена - објаснили су они.
Ловински објашњава да је последње значајно падање снега у новембру било 2010. године, као и да је било изазвано оним што је назвао "Сибирским експресом", када је систем високог притиска који обично доноси мирније време значио да су недељама заредом дували само североисточни или источни ветрови. Затим је захлађење трајало од последње недеље новембра па до краја године, са честим снегом, а неколико ноћи температуре су се спуштале испод -10 и -20 степени.
- Оно што је било посебно у вези са овим догађајем је то што су климатске промене већ биле проблем, а температуре су већ глобално расле. Није било тако топло као сада јер је то континуиран процес, тако да је мало вероватно да ћемо ово поново да доживимо - додаје Ловински.
Метеоролог објашњава да што је већи временски систем, то је лакше предвидети. Олуја Берт је уочена неколико дана унапред, а име је добила 48 сати унапред.
Такве ситуације омогућавају да се унапред изда упозорење и евентуално припреме планови у случају ванредних временских услова, као што су мере од поплава и слично.
Олуја Берт, која је овог викенда захватила Европу, била је спора и дуготрајна олуја. Ловински објашњава да је то забрињавајуће јер то може да погорша утицај поплавних киша, јаких ветрова или снега.
Нажалост, метеоролозима је теже да предвиде регионалне и мање временске догађаје, као што су снежни пљускови или бујичне поплаве и обично се дешавају са само 12 до 24 сата унапред.
Каква ће бити зима у Европи?
Земље попут Немачке, Аустрије или Пољске, које су у областима удаљеним од Северног мора и Атлантског океана, имају тенденцију да имају више континенталну климу. То значи да су температуре обично ниже зими и више лети у поређењу са приобалним подручјима. Генерално, Ловински предвиђа прилично просечне температуре и падавине ове зиме.
- У северним деловима Европе, све северно од Париза, Берлина и Варшаве, вероватно ће услови бити влажнији од просечних, а можда и неки олујни системи који доносе олује и јаку кишу. Док у јужној Европи, као што су јужни део Шпаније, Медитеран, Алпи и Балкан, већа је вероватноћа да ћемо видети сушније услове у наредна три месеца - објашњава Ловински.
Он додаје да то не значи да нећемо имати дане када ће падати снег, али ће то често бити кратког века. Климатске промене ће вероватно учинити зиму у Европи топлијом и екстремнијом.
- Наше зиме у будућности су све топлије због климатских промена и то смо већ видели овог месеца - објашњава метеоролог.
Ловински истиче да је интересантно видети тако високу температуру у Европи, коју смо видели у новембру, са температурама које су за кратко време порасле од нуле до 18 степени.
Док су брзе, велике температурне промене уобичајене у Азији и Северној Америци, требало би да буде мање вероватно да ће се десити у европској поморској клими.
(Телеграф)
БОНУС ВИДЕО:
ОДУВАО ГА ВЕТАР: Мећава погодила руску Јакутију
Препоручујемо
СНЕГ ЋЕ ЗАВЕЈАТИ ОВЕ ДЕЛОВЕ СРБИЈЕ: Најновије упозорење РХМЗ-а, попаљени аларми
29. 11. 2024. у 08:25
РУСИ ОТКРИЛИ ПЛАН НАТО-а: Окупираће Украјину и поделити је између ове четири државе!
НАТО план за Украјину суштински значи распоређивање у земљи такозваног „мировног контингента“ од око 100 хиљада људи и, фактички, њену окупацију, а украјинске територије ће поделити Велика Британија, Немачка, Пољска и Румунија, саопштила је Спољнообавештајна служба Русије.
29. 11. 2024. у 09:36
УПОЗОРЕЊЕ ХРВАТСКОГ БЕЗБЕДЊАКА: У случају рата не бисмо заштитили ни седмину становништва
ХРВАТСКА, у случају рата, не би могла да заштити ни седмину становништва, хране не би било ни за месец дана, а становништво не би разликовало сирену за општу од оне за ваздушну опасност
29. 11. 2024. у 08:16
Нестао 1999, сестра после 24 године угледала његову слику У НОВИНАМА - мистерија је шта се догађало у међувремену
ЖЕНА је поново пронашла свог давно изгубљеног брата који је нестао пре скоро три деценије - након што га је случајно приметила у новинском извештају.
28. 11. 2024. у 20:54
Коментари (0)