"НЕКАДА САМ ХТЕО ДА РАСТРГНЕМ РУСЕ, А ДАНАС.." Украјински командант уморан и деморалисан ситуацијом на фронту
СРЕДИНОМ новембра појавиле су се прве информације према којима је, иако ситуација још није била сасвим јасна, Русија извршила серију напада на споју Доњецке и Запорошке области, на донедавно релативно мирном југу Украјине.
Према тим извештајима, руска војска је значајно напредовала код Велике Новоселке, а њене трупе су продрле на око три километра у две области – код Ровнопоља и Новодаровке – а руско Министарство одбране је саопштило да су њихове снаге чак освојиле и Ровнопоље.
Али сада The Economist, чији је тим посетио украјинске трупе у Запорожју, извештава да се украјински борци управо припремају за очекивану руску офанзиву у том региону. Први чији се исказ преноси је војник представљен као Гриша, који је након десет дана проведених у рововима код Роботина отишао на одмор.
36-годишњи пешадијац из украјинске 65. бригаде проговорио је након што је прешао седам километара од свог положаја, носећи 60 килограма опреме, укључујући електронски систем за ометање и велику батерију, виталну алатку за свакога ко делује на небу. Запорожје је густо покривено са дроновима.
Русија спремна да нападне Запорожје
2023. године, током разочаравајуће неуспешне украјинске контраофанзиве, сваки квадратни метар те земље био је предмет светских наслова. Сада Руси узвраћају, а томе се посвећује много мање пажње.
Украјински обавештајци сматрају да се Русија спрема за храбар напад на град Запорожје, 30 километара од линије фронта. Када се тачно Руси крећу, свако може да претпостави, али има неког смисла - као један од три преостала центра тешке индустрије у земљи, главни град региона остаје кључан за опстанак Украјине као функционалне државе.
Крајем 2022. године, руски лидер Владимир Путин прогласио је цео регион руском територијом – упркос томе што је контролисао само једну трећину.
Међутим, нису сви украјински војници уверени да је напад неизбежан. Пуковник Алексиј Хилченко, командант Спартана, бригаде за брзо реаговање која је недавно распоређена у Запорожју, верује да су руске снаге везане у другој области.
Он тврди да су Руси планирали да пошаљу две дивизије (20 до 30 хиљада војника) у почетном нападу, али да је половина преусмерена у руску Курску област да појача контраофанзиву против украјинских снага које су делимично заузеле то подручје почетком августа.
Са таквим проценама слаже се и командант батаљона 118. бригаде, која руководи југозападном одбраном Запорошке области, кодног имена Лемберг (немачки назив за украјински град Лавов).
- Још нису спремни да ударе, али када буду, први удар ће бити најтежи - каже Лемберг.
Кијев не жели ништа да препусти случају
Али упркос овим проценама, Кијев не жели ништа да препусти случају и ризикује. Нове тврђаве се граде у прстеновима који се шире од главног града региона. Ради се темељно – постављају се минска поља, инжењерске препреке и конструкције од бетона и гвожђа – за разлику од много хаотичније слике у суседној Доњецкој покрајини, месту најжешћих борби.
Тамо се Руси крећу брже него било када од првих дана инвазије. Учећи на грешкама из 2022. године, руски команданти развили су мрачну формулу која функционише – дронови, електронски рат, навођене бомбе из ваздуха, немилосрдна наређења и таласи пешадијских „месних напада“.
Они су погодили Украјину тамо где је најслабија, пресецајући линије снабдевања и окружујући мете, уместо да директно ударају као некада. Истовремено, у својој офанзиви, која траје већ годину дана, дневно губе чак 1.500 војника. Али Русија и даље регрутује више војника него што губи.
- Они никада неће имати проблема са људством - каже пуковник Хилченко.
- Гурају људе у дугове, у кредите и натераће их да се боре за њих. Неће стати - додаје он.
Шума: Као да водим вртић, а не борбену јединицу
У међувремену, проблеми Украјине се погоршавају углавном због проблема недостатка радне снаге. Војска је одавно остала без регрута вољних да уђу у борбу, а њена мобилизациона кампања пропада – регрутовано је једва две трећине циљаног броја. Један високи украјински званичник рекао је да је забринут да би ситуација могла постати неповратна до пролећа.
Још већи проблем је квалитет новопримљених бораца. Командант батаљона 65. бригаде, кодног имена Шума, каже да су људи које сада шаље штаб војске углавном престари или недовољно мотивисани да би били од велике користи.
- Сви осим неколико њих су старији од 45 година. Шаљу ми момке од 50 и више година, са медицинским извештајима да су превише болесни да би служили - каже Шума.
- Понекад ми се чини као да водим вртић, а не борбену јединицу - додаје он.
Посета полигону бригаде умногоме потврђује речи команданта, пише Economist. Регрути су овде ради 'координације', формалног увођења у своје јединице. То је последња фаза припрема пред одлазак, у року од неколико дана, на фронт.
Григориј има диоптрију плус 9 - "Како су ме уопште регрутовали?!"
Последњи међу регрутима је Григориј, 51-годишњи бивши радник из централне Полтавске области. Има диоптрију плус 9. Каже да је био изненађен као и сви када је регрутован - није очекивао да ће мобилисати неког ко је полуслеп.
Григориј се, наравно, тешко носи са физичким захтевима, јер је довољно тешко ходати около са панциром. Али зато се навикао да рукује ватреним оружјем.
- Свако може да пуца - каже он.
Сматра се да је ситуација на линијама фронта једнако страшна као и у било које време од првих дана рата, и многи страхују да би значајно украјинско повлачење ускоро могло бити неизбежно. За сада претња држи војнике у Запорожју усредсређеним.
Слабост Украјине утиче на морал њених бораца
Колико год Украјина била слаба, Русију је ипак могуће победити, уверен је командант Шума. Као доказ наводи заседу у фебруару, када је његов батаљон сам уништио механизовани конвој од више од 20 руских возила.
Међутим системска слабост Украјине очигледно утиче на морал њених бораца на фронту. Без наде у ротацију или демобилизацију, неки од некада најпосвећенијих сада се питају да ли би прекид ватре могао бити једини излаз. Бригадни официр који води обуку нових војника, кодног имена Чечен, каже да је одлучан да се бори до краја.
- Давање територије тим одвратним људима није гаранција да ће престати - каже Чечен.
Ипак, признаје да мање војника него икада дели његову одлучност. Није више чак ни 50:50, већ 30 према 70.
Командант Лемберг: "Више ме није ни брига"
Командант Лемберг још јасније и оштрије описује ситуацију
- 2022. године био сам спреман да зубима растргам Русе - каже он.
- 2023. године само ми је био потребан одмор. Ове године? Скоро да ме није било брига - закључио је Лемберг.
(Јутарњи.хр)
Препоручујемо
САД ПОЗИВАЈУ УКРАЈИНУ: Смањите старосну границу за служење војног рока на 18 година
27. 11. 2024. у 19:31
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ЖИВЕЛА ЧАК 122 ГОДИНЕ: Шта је најстарија жена конзумирала сваки дан
ИСХРАНА може утицати на сваки аспект наших живота, па тако и на дуговечност
27. 11. 2024. у 20:07
Коментари (0)