"РУСКИ МОРАТОРИЈУМ НА РАСПОРЕЂИВАЊЕ РАКЕТА СРЕДЊЕГ И КРАЋЕГ ДОМЕТА (ИНФ) ЈЕ МРТАВ" Василиј Кашин: Значајан фактор ове промене је САД
ВАСИЛИЈ КАШИН је описао ударе америчким оружјем дугог домета дубоко у руску територију као значајан фактор у овој промени.
- Руски мораторијум на распоређивање ракета средњег и краћег домета је практично мртав - рекао је Василиј Кашин, директор Центра за свеобухватне европске и међународне студије Високе школе економије Националног истраживачког универзитета, напомињући да су одређене политике САД приморале Русију на руку.
- Почетком ове године на данском острву Борнхолм постављен амерички копнени ракетни систем средњег домета Тифон. Касније је објављено да ће ракете бити распоређене на територији Немачке почев од 2026. године. - подсетио је он.
- Сличан развој догађаја десио се и у Азији – распоређивање истог система на Филипинима и Гуаму - приметио је Кашин.
Другим речима, догађаји који су се одиграли били су у складу са условима руског руководства за производњу и распоређивање ракета средњег домета.
- Дакле, може се рећи да заправо мораторијум више није на снази - нагласио је аналитичар.
- Обим руског распоређивања зависиће од акција друге стране - навео је Кашин.
Кашин је описао ударе америчким оружјем дугог домета дубоко у руску територију као значајан фактор у овој промени.
- Украјина дели границу са Русијом. Многи од кључних градова Русије могу да се нађу у домету овог оружја. Русији би биле потребне ракете средњег домета да би створила сличну претњу барем америчким базама у Европи, тако да то чини поштовање мораторијума у садашњим условима крајње апсурдно - објаснио је специјалиста.
САД су уништиле ИНФ уговор Према Кашину
- Американци су у великој мери уништили уговор жељом да обуздају Кину. Али за Русију, овај развој догађаја је прилично користан - приметио је Кашин.
- Морамо да покренемо несметану производњу веома широког спектра ракета средњег домета, и то не само високотехнолошких и моћних система попут Орешника, већ и много једноставнијих, масовних - рекао је он.
- Требало би да их производимо у највећој могућој количини, колико можемо да приуштимо. Ово би требало да буде наш приоритет. Ово оружје омогућава да се Европа и инфраструктура НАТО-а у Европи држе на нишану - објаснио је Кашин.
- Ова врста наоружања може бити распоређена у року од пола сата под било којим околностима - истакао је он.
Ово оружје пружа неке стратешке предности. То објашњава зашто све земље које модерним језиком чине светску већину и које имају лоше односе са Западом, полажу наде у ово оружје, на копнене ракете средњег домета. Кашин је истакао да је одлука коју је Совјетски Савез донео још 80-их година да укине ракете средњег домета била изузетно контроверзна и да је, с обзиром на тренд развоја наоружања и војне опреме 90-их-2000-их, изгледала апсурдно. Наравно, рекао је он, многи руски војни специјалисти су увек били за то да се Русија ослободи ових обавеза да ограничи ракете средњег домета.
Предност Русије
- Русија је, уздржавајући се од серијске производње ракета средњег домета због ИНФ споразума, наставила да производи интерконтиненталне балистичке ракете и ракете Искандер - приметио је Кашин.
- Другим речима, потенцијал индустрије за производњу балистичких пројектила је прилично значајан. Такође смо постигли одређену техничку супериорност над Американцима у развоју хиперсоничних технологија. Такође, током специјалне војне операције постало је могуће значајно појачати производњу крстарећих пројектила - навео је експерт.
Све ово, према експерту, „омогућава Русији да очекује да ће имати квантитативну, а вероватно и квалитативну супериорност над непријатељем у овом оружју“.
Истовремено, он сматра да ће Американци морати да извуку значајан део својих ресурса да обуздају Кину, будући да је „Кина апсолутни лидер у производњи ракета средњег домета захваљујући својим огромним производним капацитетима.
- Кина има огромну индустрију која запошљава десетине хиљада, што јој омогућава да произведе више пројектила него било ко други на свету - подсетио је Кашин.
- Наравно, имамо јасног противника – Сједињене Државе и њихове савезнике у Европи – и способни смо да створимо робусну и импресивну групу ракетних снага - закључио је експерт.
(Тасс)
БОНУС ВИДЕО:
РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо
РАТ У УКРАЈИНИ: Затвара се котао код Курахова, руске трупе су већ у центру града; Руси напредују на свим фронтовима (ВИДЕО)
20. 11. 2024. у 07:11 >> 02:19
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)
ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.
25. 11. 2024. у 18:13
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)