КРШЕ САНКЦИЈЕ И СТВАРАЈУ ГОРУЋИ ПРОБЛЕМ? ББЦ: Руси испоручују нафту Северној Кореји

Далиборка Лазаревић

23. 11. 2024. у 15:24

ПРОЦЕЊУЈЕ СЕ се да је Русија испоручила Северној Кореји више од милион барела нафте од марта ове године, према анализи сателитских снимака коју је спровео Опен Соурце Центре, непрофитна истраживачка организација са седиштем у Великој Британији пише Би-Би-Си.

КРШЕ САНКЦИЈЕ И СТВАРАЈУ ГОРУЋИ ПРОБЛЕМ? ББЦ: Руси испоручују нафту Северној Кореји

Фото АП

Процењује се да је Русија испоручила Северној Кореји више од милион барела нафте од марта ове године, према анализи сателитских снимака коју је спровео Опен Соурце Центре, непрофитна истраживачка организација са седиштем у Великој Британији пише Би-Би-Си.

Стручњаци и британски министар спољних послова Дејвид Лами рекли су за британски лист да нафта представља плаћање за оружје и трупе које је Пјонгјанг послао Москви како би подржао рат у Украјини.

Ови трансфери крше санкције УН-а, које забрањују продају нафте Северној Кореји, осим у малим количинама, у покушају да се ослаби њена економија и спречи даљи развој нуклеарног оружја.

Сателитски снимци, који су ексклузивно подељени са Би-Би-Сијем, приказују више од десетак различитих севернокорејских танкера како долазе на нафтни терминал у руском Далеком истоку укупно 43 пута током протеклих осам месеци. Даљи снимци бродова на мору, изгледа, показују да танкери долазе празни, а одлазе готово пуни.

Наиме, Северна Кореја је једина земља на свету којој није дозвољено да купује нафту на отвореном тржишту. Број барела рафинисаног нафтног деривата који може да прими ограничен је од стране Уједињених нација на 500.000 годишње, што је далеко испод количине која јој је потребна.

Први трансфер нафте документован у новом извештају Опен Соурце Центре-а забележен је 7. марта 2024. године, седам месеци након што су се појавиле информације да Пјонгјанг шаље оружје Москви.

Испоруке су настављене док су хиљаде севернокорејских војника наводно послате у Русију да учествују у борбама, а последњи трансфер забележен је 5. новембра.

- Док Ким Џонг Ун пружа Владимиру Путину сламку спаса за наставак рата, Русија тихо пружа Северној Кореји сопствену сламку спаса - каже Џо Берн из Опен Соурце Центре-а и додаје да овај сталан проток нафте Северној Кореји даје ниво стабилности који није имала од увођења санкција.

Четворо бивших чланова панела УН-а задуженог за праћење санкција Северној Кореји изјавило је за ББЦ да су ови трансфери последица све ближих веза између Москве и Пјонгјанга.

- Ови трансфери покрећу Путинову ратну машинерију: ово је нафта за ракете, нафта за артиљерију и сада нафта за војнике - каже Хју Грифитс, који је био на челу панела од 2014. до 2019. године.

Једноставан и јефтин извор нафте

Док се већина људи у Северној Кореји ослања на угаљ за свакодневне потребе, нафта је кључна за функционисање војске ове земље. Дизел и бензин се користе за транспорт лансера ракета и трупа широм земље, погон фабрика муниције и за возила елите у Пјонгјангу.

Дозвољених 500.000 барела нафте које Северна Кореја сме да прими далеко је испод девет милиона колико троши: што значи да је од увођења ограничења 2017. године земља била принуђена да илегално набавља нафту од криминалних мрежа како би надокнадила дефицит.

То укључује пребацивање нафте између бродова на отвореном мору – што је ризичан, скуп и временски захтеван процес, према речима др Го Мјонг-хјуна, вишег истраживача у Институту за стратегију националне безбедности Јужне Кореје, који је повезан са обавештајном агенцијом ове земље.

- Сада када Ким Џонг Ун добија нафту директно, вероватно је бољег квалитета, а велика је шанса да је добија бесплатно, као противуслугу за испоруку муниције. Шта може бити боље од тога? Милион барела је занемарљиво за великог произвођача нафте попут Русије, али је значајна количина за Северну Кореју - додаје др Го.

Праћење "тихих" трансфера

У свих 43 путовања која је Опен Соурце Центре пратио помоћу сателитских снимака, танкери под севернокорејском заставом стизали су у руску луку Восточни са искљученим уређајима за праћење, скривајући своје кретање. Снимци показују да су се потом враћали у једну од четири луке на источној и западној обали Северне Кореје.

- Бродови се појављују тихо, готово сваке недеље. Од марта постоји прилично сталан проток - каже Џо Берн, истраживач из Опен Соурце Центре-а.

Тим, који прати ове танкере од увођења санкција на нафту, користио је своје знање о капацитету сваког брода како би израчунао колико барела нафте могу да превезу.

Затим су проучавали снимке бродова који улазе и излазе из Восточног и у већини случајева могли су да виде колико ниско бродови седе у води, што указује на то колико су пуни.

- На неким снимцима видимо да би бродови потонули да су били још пунији - каже господин Берн, а процена је да су танкери били напуњени до 90% свог капацитета.

На основу овога, израчунали су да је од марта Русија Северној Кореји испоручила више од милион барела нафте – што је више него двоструко изнад годишњег лимита и око десет пута више од количине коју је Москва званично испоручила Пјонгјангу 2023. године.

Ово је у складу са проценом америчке владе из маја да је Москва већ испоручила више од 500.000 барела нафте. Облачно време отежава истраживачима да добију јасне слике луке сваког дана.

- Цео август је био облачан, тако да нисмо могли да документујемо ниједно путовање - каже Берн, због чега његов тим верује да је милион барела „основна“ процена.

"Нови ниво презира" према санкцијама

Испоруке нафте не само да крше санкције УН-а против Северне Кореје, које је Русија, као стална чланица Савета безбедности УН-а, одобрила, већ је више од половине путовања која је пратио Опен Соурце Центре обављено бродовима који су појединачно санкционисани од стране УН-а.

То значи да су бродови требало да буду заплењени чим су ушли у руске воде. Међутим, у марту 2024. године, три недеље након што је документован први трансфер нафте, Русија је распустила панел УН-а задужен за праћење кршења санкција користећи право вета у Савету безбедности УН-а.

Ешли Хес, која је радила у панелу до његовог распуштања, каже да су већ имали доказе да су трансфери почели.

- Пратили смо неке бродове и компаније које су биле укључене, али наш рад је заустављен, могуће након што је већ прекршен лимит од 500.000 барела - поручује Хес.

Ерик Пентон-Воук, који је водио групу од 2021. до 2023. године, каже да су руски чланови панела покушавали да цензуришу њихов рад.

- Сада, када панела више нема, они једноставно могу да игноришу правила - додаје он и наставља: "чињеница да Русија сада подстиче ове бродове да посећују њене луке и пуне се нафтом показује нови ниво презира према санкцијама".

Такође сматра да је сада проблем дубљи напомињући да имамо аутократске режиме који све више сарађују како би једни другима омогућили да остваре шта год желе, игноришући жеље међународне заједнице.  То је, тврди, „све опаснији“ образац понашања.

- Последње што желите је да се, на пример, тактичко нуклеарно оружје Северне Кореје појави у Ирану - поручио је.

Министарство спољних послова Русије није одговорило на захтев за коментар.

(Телеграф)

БОНУС ВИДЕО:

РЕТКИ СНИМЦИ: Погледајте Северну Кореју, земљу иза "гвоздене завесе"

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (0)

ПОКАЗАО ЈЕ НЕПОШТОВАЊЕ: Легенда Јувентуса критиковала Влаховића (ВИДЕО)