НОВИ КАДРОВИ ЛАНСИРАЊА ОРЕШНИКА: Колико кошта и шта је заправо нова Путинова застрашујућа ракета средњег домета (ВИДЕО)
СТАНОВНИЦИ казахстанског града Сатпајева снимили су лансирање руске ракете Орешник 9M729 (SSC-8) са полигона Капустин Јар који се налази у Астраханској области у близини границе.
Пројектил је 21. новембра 2024. погодио фабрику Јужмаш у украјинском граду Дњепру (Дњепропетровск). Један од видео снимака вероватно приказује прелазак ракете хиперзвучном брзином.
Подсетимо, Владимир Путин је негирао украјинске спекулације да је за напад на Дњепропетровск коришћена интерконтинентална балистичка ракета. Међутим, режиму у Кијеву и команди НАТО-а то није донело олакшање: уместо познатих и предвидивих ИЦБМ-ова, руска војска је употребила потпуно ново оружје, „Орешник“.
-Интерконтиненталне балистичке ракете обично нису опремљене конвенционалним бојевим главама. Да је једна лансирана из оперативног силоса, Сједињене Државе би подигле узбуну, страхујући од нуклеарног напада, објашњава у програму ББЦ Верифy виши саветник Центра за стратешке и међународне студије (ЦСИС) Марк Кансијан.
Коришћење ИЦБМ-а за нападе на украјинске циљеве (чак и тако значајне као што је „Јужмаш“) било би превише скупо, рекао је извор из Пентагона за агенцију Реутерс. Ипак, цена ракета попут „Орешника“ остаје непозната.
КОЛИКО КОШТА ПРОЈЕКТИЛ ОРЕШНИК?
Амерички часопис Форбес доноси оквирне цене крстарећих и балистичких ракета:
Х-22 — 1 милион долара,
„Оникс“ — 1,2 милиона долара,
„Искандер“ — 3 милиона долара,
Х-555 — 4 милиона долара,
„Калибар“ — 6,5 милиона долара,
Х-101 — 13 милиона долара,
док је најскупљи у руском арсеналу легендарни „Кинжал“ — 15 милиона долара.
Украјински ваздухопловни експерт Валериј Романенко у коментару за РБЦ-Украјина, изнео је своје виђење да цена Орешник ракете почиње од 50 милиона долара, надајући се да је пројектил сувише скуп да би га Москва користила често против Оружаних снага Украјине.
Марк Кансијан објашњава да је „Орешник“ ракета средњег домета. Овај тип оружја дизајниран је за циљеве удаљене до 5500 км, док ИЦБМ-ови могу досегнути много веће дистанце.
Ракете средњег домета (РСД) намењене су нападима унутар одређеног региона или континента, попут војних објеката или кључне инфраструктуре у суседним земљама.
Још у октобру 2018. године, председник Доналд Трамп током свог првог мандата најавио је једнострано повлачење САД из „Споразума о елиминацији ракета средњег и краћег домета“ (ИНФ), потписаног током периода смиривања тензија.
Међутим, Американци су наставили да раде у том правцу: након састанка министара спољних послова земаља НАТО-а у децембру, Алијанса је стала на страну САД и чак оптужила Русију за кршење споразума о разоружању из 1987. године, који забрањује све балистичке ракете земаљског базирања с дометом од 500 до 5500 км.
Вашингтон је у међувремену поставио Москви ултиматум: ако се не врати поштовању споразума у року од 60 дана, САД ће се повући из њега. Пентагон је претходно обавестио НАТО партнере да је реч о руској ракети 9М729 „Новатор“, познатој под НАТО ознаком ССЦ-8.
Американци тврде да су њена тестирања почела још 2008. године. Међутим, техничке карактеристике „Новатора“ су тајне, а у борбеним условима ова крстарећа ракета није коришћена из разумљивих разлога.
На исти начин нема апсолутно никаквих информација ни о новој ракети „Орешник“. Према извору из америчке обавештајне службе, ракета, која може носити и конвенционалне и нуклеарне бојеве главе, развијена је на основу пројектила из система „Искандер“.
С обзиром на то да је мистериозни „Орешник“ ушао у арсенал руске војске (о којем западне обавештајне службе уопште нису имале податке), могуће је да је и „Новатор“ оперативан.
Обе ракете способне су да носе конвенционалне и нуклеарне бојеве главе и намењене су за гађање стратешких и тактичких циљева, примећује бугарски аналитичар Бојко Николов.
У домету нових ракета налазе се сви војни објекти НАТО-а на територији Европске уније, као и у неким деловима Азије. Према војним стручњацима, „Орешник“ је компактна мобилна ракета коју је, највероватније, врло тешко открити.
-Ово Русији даје значајну стратешку предност, јер [ракета] може гађати циљеве дубоко на територији противника, напомиње Николов.
-Русија је послала јасан сигнал, изводећи ударе по Украјини балистичким ракетама средњег домета, које су способне да испале више бојевих глава великом брзином. Иако су РСД мање прецизне од крстарећих ракета или балистичких ракета краћег домета, рекао је за Defense News Метју Севил, директор Краљевског института уједињених служби из Лондона.
Сви западни експерти слажу се да су модерне балистичке ракете изузетно тешко пресретнути. Украјина је раније тврдила да је успела да обори чак и хиперсонични „Кинжал“.
Међутим, Дејвид Олбрајт из вашингтонског Института за науку и међународну безбедност (ИСИС) скептичан је према таквим тврдњама. „Једно је сигурно: кијевски режим уме да лаже.“
БАЛИСТИЧКА РАКЕТА СРЕДЊЕГ ДОМЕТА „ОРЕШНИК“: ШТА СЕ ТВРДИ О РСД?
*Непрекидна брзина: Хиперсоничне ракете постижу брзине до 12.250 км/х, што им омогућава да циљеве досегну из Русије до Велике Британије за 19 минута, Белгије за 14, Немачке за 11, а Пољске за само осам минута.
*Повећан домет и носивост: Са дометом до 5.000 км, ракета може носити нуклеарну бојеву главу са експлозивном снагом од 150 килотона. Свака ракета може садржати до 6 бојевих глава, при чему свака има индивидуално навођење.
*Напредна технологија: Ова ракета на чврсто гориво, хиперсоничне брзине, користи индивидуално навођење за сваку бојеву главу, чиме се повећавају њена прецизност и разорна моћ.
*Поређење с ИЦБМ-овима: Док би интерконтиненталној балистичкој ракети (ИЦБМ) из Русије требало отприлике 40 минута да стигне до циља у САД, ова хиперсонична ракета значајно смањује време лета, наглашавајући свој повећани ниво претње.
*Минимално време за реакцију: Брзина и домет ракете омогућавају ударе уз минимално упозорење, истичући њен потенцијал за разорне изненадне нападе.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње
Препоручујемо
БИВШИ АНАЛИТИЧАР ЦИА ЗА СПУТЊИК: Ово је само почетак руских удара балистичким ракетама
21. 11. 2024. у 21:00
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (0)