ПУТИН СПРЕМАН ДА ПРЕГОВАРА СА ТРАМПОМ: Ово су његови услови за крај рата у Украјини (ФОТО)
ПРЕДСЕДНИК Русије Владимир Путин спреман је да разговара о прекиду ватре у Украјини са новоизабраним председником САД Доналдом Трампом, али искључује било какве веће територијалне уступке и инсистира на томе да Кијев одустане од амбиција да се придружи НАТО-у, пет извора упознатих са ситуацијом у Кремљу тврди за Ројтерс.
Трамп, који је обећао да ће брзо окончати сукоб, враћа се у Белу кућу у време руске превласти.
Москва контролише део Украјине величине америчке државе Вирџиније и напредује најбржим темпом од првих дана инвазије 2022. У првом детаљном извештају о томе шта би Владимир Путин прихватио у било каквом договору у којем посредује Трамп, пет садашњих и бивших руских званичника је рекло да би Кремљ углавном могао да се сложи да замрзне сукоб дуж линија фронта. Можда постоји простор за преговоре око прецизног дела - од четири источна региона Доњецка, Луганска, Запорожја и Херсона, према три извора која су тражила анонимност.
Док Москва тврди да су четири региона у целости део Русије, брањени нуклеарним кишобраном земље, њене снаге на терену контролишу 70 до 80 одсто територије са око 26.000 квадратних километара које још увек држе украјинске трупе, показују доступни подаци са фронта.
Русија такође може бити отворена за повлачење са релативно малих делова територије које држи у областима Харкова и Николајева, на северу и југу Украјине, рекла су двојица званичника.
Путин је овог месеца рекао да сваки споразум о прекиду ватре треба да одражава "реалност" на терену, али да се плаши краткотрајног примирја које би само омогућило Западу да поново наоружа Украјину.
- Ако нема неутралности, тешко је замислити постојање било каквих добросуседских односа између Русије и Украјине - рекао је Путин 7. новембра.
- Зато што би то значило да ће Украјина бити стално коришћена као оруђе у погрешним рукама и на штету интереса Руске Федерације - додао је председник Путин.
Два извора су рекла да би одлука одлазећег америчког председника Џоа Бајдена да дозволи Украјини да испаљује америчке ракете ATACMS дубоко у Русију могла да закомпликује и одложи било какво решење - и да пооштри захтеве Москве док се тврдолинијаши залажу за већи део Украјине.
У уторак је Кијев употребио америчке ракете да гађа руску територију, саопштили су званичници у Москви који су тај потез окарактерисали као велику ескалацију. Ако се не договори прекид ватре, Русија ће наставити да се бори, навела су два извора.
- Путин је већ рекао да замрзавање конфликта неће функционисати ни на који начин, а одобрење за ракете је веома опасна ескалација од стране Сједињених Држава - рекао је портпарол Кремља Дмитриј Песков за Ројтерс неколико сати пре него што су Руси известили о ударима "атакамса". Украјинско Министарство спољних послова није одмах одговорило на захтев Ројтерса за коментар.
Трампов директор комуникација Стивен Чунг сматра да је новоизабрани председник САД једина особа која може да окупи обе стране како би се преговарало о миру и радило на окончању рата и заустављању убијања.
Трамп је рекао да ће директно причати са Путином и покушати да издејствује договор о миру иако није дао детаље како ће да помири зараћене стране, које не показују знаке повлачења.
Председник Украјине Володимир Зеленски је рекао да његова земља неће стати све док последњи руски војник не буде избачен са територије Украјине, а по границама које су установљене 1991. након пада Совјетског савеза, иако су амерички генерали јавно рекли да је ово веома амбициозан циљ.
Путин је 14. јуна изнео своје услове за моментални прекид рата - Украјина мора да одустане од својих НАТО амбиција и да повуче све своје трупе са територија четири украјинска региона које Русија присваја и контролише.
Безбедносне гаранције и војна ограничења
И док Русија неће толерисати да Украјина постане део НАТО-а или присуство НАТО трупа на украјинском тлу, спремна је да прича о безбедносним гаранцијама за Кијев, тврде петорица тренутних и бивших званичника за Ројтерс.
Други украјински уступци за које би Кремљ могао да се залаже укључују то да Кијев пристане да ограничи величину својих оружаних снага и обавезу да неће ограничавати употребу руског језика, кажу извори.
Димитри Сајмс, који је емигрирао у Сједињене Државе из Совјетског Савеза 1973. године и један је од најбоље повезаних руских стручњака за Америку, рекао је да би споразум о прекиду ватре могао бити постигнут релативно брзо како би се окончао рат, у којем је погинуло на стотине хиљада војника и расељено више милиона цивила. Али шири, трајни споразум који се бавио безбедносним проблемима Украјине и Русије било би изузетно изазовно направити, додао је он.
- Велику погодбу, по мом мишљењу, било би веома тешко постићи јер су позиције две стране веома удаљене - навео је Сајмс.
Болна истина - Русија побеђује
Русија контролише 18 одсто Украјине, укључујући Крим, полуострво које су анексирали 2014. године. Такође 80 одсто Донбаса - региони Доњецка и Луганска - и више од 70 одсто региона Запорожја и Херсона.
Такође држи нешто мање од 3% Харковске области и део Николајева. Укупно, Русија има преко 110.000 квадратних километара украјинске територије. Украјина држи око 650 квадратних километара руске Курске области.
На унутрашњем плану, Путин би могао да прода споразум о прекиду ватре који је омогућио да Русија држи већи део територије Доњецка, Луганска, Запорожја и Херсона као победу која је обезбедила одбрану говорника руског језика у источној Украјини и заштитила копнени мост до Крима, наводи један од извора. Будућност самог Крима није предмет расправе, рекли су сви руски званичници.
Један од званичника, високи извор упознат са расправама у Кремљу на највишем нивоу, рекао је да ће Запад морати да прихвати "оштру истину" да сва подршка коју је дао Украјини не може спречити Русију да победи у рату.
Путин, бивши потпуковник КГБ-а који је посматрао како се Совјетски Савез распада док је био стациониран у Дрездену, донео је одлуку да сам изврши инвазију на Украјину уз само ограничено саветовање мале групе саветника од поверења, рекло је Ројтерсу десет руских извора који познају размишљање Кремља.
Он ће такође имати одлучујући глас о било каквом прекиду ватре, према саговорницима Ројтерса. Шеф Кремља представља оно што он назива "специјалном војном операцијом" у Украјини као преломни тренутак када се Москва коначно супротставила ономе што он види као ароганцију Запада који је проширио НАТО на исток према руским границама и мешао се у политику онога што Москва сматра својим двориштем, укључујући Грузију и, што је најважније, Украјину.
Кијев и Запад кажу да је инвазија покушај да се Русија дочепа суверене украјинске територије. Упитани како би могао да изгледа прекид ватре, два извора су причала о нацрту споразума који је умало усвојен у априлу 2022. године након преговора у Истанбулу, а за које је Путин јавно причао да је "могућа база за постизање договора".
По том нацрту, у који је Ројтерс имао увид, Украјина би требало да пристане на сталну неутралност у замену за међународне безбедносне гаранције од пет сталних чланица Савета безбедности УН: Британије, Кине, Француске, Русије и Сједињених Држава.
Један од руских званичника је рекао да неће бити споразума ако Украјина не добије безбедносне гаранције, додајући: "Питање је како избећи договор који Запад закључава у могућу директну конфронтацију са Русијом једног дана".
БОНУС ВИДЕО:
РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)