САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ ОТКРИВАЈУ ШТА РАДИ ИРАН: Припрема велико изненађење за израелске ловце (ФОТО/ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

18. 11. 2024. у 17:00

НЕДАВНИ сателитски снимци из септембра 2024. године открили су изградњу великих склоништа на тактичкој ваздухопловној бази Исламске Републике Иран у близини града Хамадана.

САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ ОТКРИВАЈУ ШТА РАДИ ИРАН: Припрема велико изненађење за израелске ловце (ФОТО/ВИДЕО)

Фото Танјуг/АП/Vahid Salemi

Ови хангари, димензија око 25×30 метара, делују превелико за авионе Ф-4 Пхантом који су тренутно стационирани тамо. Ово указује на то да Иран гради ова склоништа како би у њима смештао руске борбене авионе Су-35С, који се уклапају у димензије ових хангара.

Овакав приступ поставља неколико питања у вези са стратегијом Ирана у заштити напредних авиона.

Током година, Иран је изградио подземна склоништа за своју војну авијацију, укључујући подземну ваздушну базу Орао 44, која је проглашена оперативном од марта 2023. године.

Иако је првобитно била намењена авионима Ф-4 Пхантом, сателитски снимци касније су открили макету авиона Су-35С у бази Орао 44 (Еагле 44), што је подстакло спекулације да би ова база могла бити коришћена за руске борбене авионе.

Овај прелазак с подземних склоништа на склоништа на површини могао би да указује на стратешку промену или одговор на логистичке и оперативне захтеве. Такође, уклапа се у све веће инвестиције које Иран улаже у своје ваздухопловне снаге.

Фото Танјуг/АП

У октобру 2024. појавиле су се информације да је Иран не само примио борбене авионе Су-35С произведене у Русији, већ је добио и лиценцу за њихову производњу, са плановима да произведе између 48 и 72 авиона. Поред тога, преговори о склапању руских авиона Су-30 указују на значајне модернизације иранских ваздухопловних снага.

Распоређивање авиона Су-35 у Ирану могло би да представља велику промену у регионалном балансу моћи.

За земље попут Израела и Саудијске Арабије, које се у великој мери ослањају на надмоћ у ваздуху, Су-35 могао би да закомпликује и одбрамбене и офанзивне операције. Ако се правилно користи, ова платформа би могла да оспори ваздушну доминацију или поремети ваздушне патроле Израела.

Фото Rosoboronexport www.roe.ru

Присуство Су-35 могло би да подстакне иранске савезнике, попут Хезболаха, да предузму агресивније операције под заштитом иранског ваздушног покривача.

Други кључни аспект лежи у способности Ирана да у потпуности искористи веома напредне капацитете Су-35.

Управљање овим авионима захтева интензивну обуку пилота, инфраструктуру за одржавање и ниво тактичке сложености који иранске ваздухопловне снаге до сада нису показале. Сложеност авиона Су-35 може се упоредити са западним борбеним авионима пете генерације, а његова ефикасност зависи од способности Ирана да превазиђе ове препреке.

Ако су програми обуке пилота заиста већ у току, то сугерише да Иран планира ову стратегију годинама уназад. Насупрот томе, ако ови напори касне, Су-35 би могао остати више симболичан фактор одвраћања него оперативна предност.

Подсетимо, Су-35 је само једно од руског супероружја које се испоручује Ирану. Земља је купила и добила системе противваздушне одбране С-400, а наводи се да је у разговорима о куповини других најсавременијих руских система наоружања.

Многи аналитичари су од почетка процењивали да ће ловци Су-35 функционисати углавном као одбрамбени у рукама иранског ваздухопловства. Они ће допунити копнену мрежу противваздушне одбране земље. У овој улози Су-35 је посебно ефикасан, јер показује огромне способности ваздух-ваздух.

Су-35 је двомоторни, високо маневарски ловац четврте генерације који је развила руска ваздухопловна компанија Сухој. Реч је о напредној верзији ловца Су-27, и дизајниран је за мисије надмоћи у ваздуху.

Су-35 има напредну авионику, укључујући дигитални систем за контролу лета и веома способан радарски систем. Такође је опремљен напредним системима наоружања, укључујући ракете ваздух-ваздух и ваздух-земља.

Авион има максималну брзину од 2,25 маха и борбени домет до 1.600 наутичких миља. Његова висока маневарска способност, напредна авионика и моћни системи наоружања чине га страшним борбеним авионом.

Су-35 је извезен у неколико земаља, укључујући Кину, Индонезију и Египат. Видело је борбе у Сирији, где је коришћен за гађање циљева на земљи, као и за учешће у окршају ваздух-ваздух.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

Коментари (1)

КРАЈ КАРИЈЕРЕ - ИСТОГ ЧАСА! Чим се окончало финале Завршног мастерса Синер - Фриц, рекао је збогом тенису!