УКРАЈИНЦИ У СТРАХУ НАКОН МАСОВНОГ НАПАДА: Ово је само увод у оно што следи (ФОТО)

Марко Колашинац
Марко Колашинац

17. 11. 2024. у 16:35

У САМОЈ Украјини су већ забринути да је овај недељни напад само био увод у симулирани масовни ракетни напад из ваздуха и са мора на циљеве широм Украјине.

УКРАЈИНЦИ У СТРАХУ НАКОН МАСОВНОГ НАПАДА: Ово је само увод у оно што следи (ФОТО)

Твитер Принтсцреен/Dmitry Stefanovich

Ваздушно космичке снаге Русије извеле су први масовни ракетни напад на градове широм Украјине, а пре свега на енергетску инфраструктуру уочи предстојеће зиме.

Припрема за напад почела је полетањем стратешких бомабрдера Tu-95M, Tu-160 иза две базе Олења у Мурманској области и Енгељс-2 у Саратовској области. Бомбардери су се усмерили према северној зони Каспијског језера одакле су у салвама лансирали крстареће ракете Х-101 и Х-555 на циљеве широм северне, централне, западне и јужне Украјине које су под контролом власти у Кијеву.

На мети напада нашли су се следећи градови: Кијев, Ривно, Ивано Франковск, Дјепропетровск или Дњипро, Виница, Одеса, Николајев, Запрожје, Копривнцики, Черкаси. Како је наведено мета напада крстарећих ракета била је енергетска инфраструктура.

Напад је изведен и са бродова у Црном мору пре свега употреба крстарећих ракета Калибр.

Такође у напад се укључило и 5 борбених авиона МиГ-31К носачи крстарећих ракета Кинжал које су лансиране из југоисточног дела Русије заједно са дроновима камиказама Герањ-2 који су летели као претходница да би провоцирали Украјинску ПВО.

Шта је све гађано

На мети крстарећих ракета Х-101 су Кременчушка акумулација односно мост у Черкаској области, хидроелектрана Кременчуг, Термоелектрана Кривој Рог, Термо електрана Бурштин, трафостаница Мукачево у граду у коме се некада налазила највећа радарска станица за откривање и упозоравањеа на лет балистичких ракета. Неколико трафостаница, али и инфраструктура и складишта подзменог гаса у Западној Украјини.

Кинжалима и крстарећим ракетама Каибр гађан је најважнији војни аеродром Староконстантинов где се налазе донирани западни борбени авиони Ф-16 и јуришници Су-24М и МР који се користе као носачи британских крстарећих ракета сторм шедоу. На удару се нашао и аеродром Мирогорд у Полтавској области. У Одеси нападнута су скалдишта муниције и борбене технике која је испоручена Ратној морнарици Украјине пре свега брзи чамци ЦБ-90.

У Запорожју ракетирана је главна позадинска база Запорошког фронта. У околини Кијева нападнути су заобилазним наевром ПВО системи Патриот ПАЦ-3 и ИРИС-Т који бране престоницу, а који су интензни употребљавани претходних неколико дана у окршају са руским Герањима-2.

Украјина осим артиљеријско ракетних ПВО система користила је и ловце Ф-16 за пресретање и обарање крстарећих ракета. Укупно је лансирано према руским проценама од 200 до 220 крстарећих ракета, док Украјина говори о 190 ракета и 90 дронова камиказа типа Герањ.

У зони Дњепротепровска и Павловграда погођени су производни војни капацитети, а у Павловграду железнички чвор, односно трафостанице повезане са железничким саобраћај.

Оно што је занимљиво у овој операцији осим употребе ракетоносаца ТУ-160М после дужег времена јесте и ангажовање бомбардера дугог долета ТУ-22М3 који су полетали из базе Маздок на Кавказу и носили су ракете Х-22 и Х-32. За сада нема информација да ли су и они кориштени за ударе на циљеве широм Украјине.

Украјинци тврде иначе у свом извештају да су оборили 4 ракете Х-22.

У самој Украјини су већ забринути да је овај недељни напад само био увод у симулирани масовни ракетни напад из ваздуха и са мора на циљеве широм Украјине и елиминацију енергетике пре предстојћу зиму која је већ стигла што би иззвало масовну рестрикцију струје и употребу новца уместо за оружје за хитан увоз струје и резервних делова за хидро и термоелектране.

(ТВ Фронт)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ЈЕЗИВО: Последњи минути живота Јаниса Тиме снимљени камером, после овога се убио (ВИДЕО)