ТРАМПОВИ ЛОЈАЛИСТИ ЧИСТЕ СВЕ ПРОТИВНИКЕ: "Царица" обавештајних агенција хвалила Асада, а Руси о њој писали позитивно
ИЗБОРОМ чланова кабинета новоизабрани председник САД Доналд Трамп изазвао је панику у вашингтонском естаблишменту, који је још током кампање страховао од повратка лидера републиканаца у Белу кућу и његових потенцијалних обрачуна са људима "из сенке" који су га саплитали претходних година.
Именовањем новог челника Пентагона, "цара" обавештајних агенција, шефа Стејт департмента и правних званичника из редова њему лојалних људи, Трамп је направио први корак ка заокрету америчке политике која ће се, по свему судећи, у наредне четири године драстично разликовати од владавине демократа.
После убедљиве победе на председничким изборима, будући станар Беле куће није губио време, већ је сваког дана из, чини се, одавно припремљеног шешира, извлачио имена људи који ће бити кључни за спровођење у дело његових предизборних обећања. Све њих заједно повезује изузетна оданост према лидеру републиканаца.
Америчку јавност је међу првима изненадио Трампов "пик" за шефа Пентагона на чије чело је номиновао водитеља Фокс њуза и војног ветерана Националне гарде Пита Хегсета. Одбрамбени званичници тврде да није довољно поткован да би сео у фотељу америчког министра одбране.
- Хегсет је несумњиво најмање квалификовани кандидат за министра одбране у америчкој историји. Припреми се, Америко - изјавио је оснивач Независног удружења ветерана Америке Пол Рикехоф.
Хегсет ће бити део Трамповог транзационог тима који би, међутим, могао да спроведе велику "чистку" у Пентагону. Према изворима британског Ројтерса, увелико се саставља списак официра који ће добити "шут-карту" из министарства одбране, међу којима би могли да се нађу и начелници Здруженог генералштаба. Претпоставља се да ће се фокусирати на војна лица, наводно, повезана са Трамповим бившим председником Здруженог генералштаба Марком Милијем, који је у књизи Боба Вудворда "Рат" лидера републиканаца назвао "фашистом до сржи".
- Свака појединачна особа коју је Мили именовао и уздигао ће нестати, а постоји веома детаљна листа свих који су били повезани са њим - наводе извори.
Одлуком да у фотељу директорке свих америчких обавештајних агенција, међу којима су и најзвучније НСА и ЦИА, смести бившу демократску конгресменку Тулси Габард без претходног рада на оперативним пословима, Трамп је, такође, узбуркао вашингтонску безбедносну заједницу. Габардова, која је, у међувремену, напустила демократе и летос се окренула Трампу, раније је служила у америчкој војсци. Током 2019, док се још борила за председничку номинацију, била је на мети критика ривала због позитивног извештавања о њој у руским медијима и због њених коментара о сиријском председнику Башару ел Асаду за кога је говорила да "није непријатељ САД, јер Сирија не представља директну претњу Америци", пренео је Би-Би-Си.
Габардова је критиковала и слање војне помоћи Кијеву, док је још првог дана конфликта поручила да се "рат могао лако избећи да су председник САД Џозеф Бајден и НАТО једноставно признали легитимну безбедносну забринутост Русије у вези са уласком Украјине у Алијансу".
Демократска конгресменка из Вирџиније Абигејл Спанбергер изјавила је да је "запрепашћена номинацијом Тулси Габард".
- Не само да је лоше припремљена и неквалификована, већ тргује теоријама завере и пристаје диктаторима попут Башара Асада и Владимира Путина - рекла је она.
Трампови супарници стрепели су од избора новог држаног тужиоца и пре него што је за ту функцију званично предложио контроверзног конгресмена са Флориде Мета Гејтса који се раније суочио са оптужбама за сексуално злостављање и злоупотребу положаја. Гејтс је, као Хегсет и Габардова, Трампов ватрени присталица, који ће несумњиво бити његова палица за правно обрачунавање са политичким непријатељима и "дубоком државом". Амерички "Њујорк тајмс" наводи да су њих троје поновили Трампово уверење да је влада испуњена каријерним државним службеницима, који су радили на томе да осујете његове приоритете док је био на функцији председника САД у првом мандату и имали га на мети пошто је отишао.
Иако се још током кампање шушкало да ће амерички милијардер Илон Маск и бивши независни председнички кандидат Роберт Кенеди млађи добити функције у Трамповој новој администрацији, њиховим именовањем лидер републиканаца је подигао прашину која се и даље не спушта. Поверивши Маску руковођење новоформираним Одељењем за владину ефикасност дао му је велики задатак да драстично смањи потрошњу у извршној власти. Кенедија је као антиваксера и адвоката за животну средину поставио на место министра здравља и социјалне заштите и тиме забринуо становнике САД у ком смеру ће се кретати овај важан сектор.
- Имамо генерацијску прилику да окупимо највеће умове у науци, медицини, индустрији и влади како бисмо ставили тачку на епидемију хроничних болести. Заједно ћемо очистити корупцију и вратити наше здравствене агенције њиховој богатој традицији науке засноване на златном стандарду и доказима - написао је Кенеди на друштвеној мрежи "Икс".
Будући станар најпрестижније вашингтонске адресе је номиновањем њујоршке конгресменке Елиз Стефаник за амбасадорку у УН, конгресмена Мајка Волца за саветника за националну безбедност и сенатора Марка Рубија за државног секретара сложио још једну тројку, спољнополитичку, која ће бити задужена за Трампов одавно истакнути приоритет - оштрији однос према Кини.
Убрзана именовања у Сенату
ДА би званично преузели функције званичника у Трамповој администрацији, његови изабраници, са изузетком саветника за националну безбедност, претходно морају да добију зелено светло у Сенату, у ком републиканци имају већину. Конзервативци су за новог лидера у Горњем дому изабрали сенатора Џона Тјуна (на слици), који је изјавио да ће "републиканци у Сенату радити са Трампом да он што пре именује тим како би могао да спроведе план":
- Нећемо дозволити демократама да опструишу или блокирају председника Трампа и вољу америчког народа.
Кушнер битан за Блиски исток
ЗЕТ новог председника САД Џаред Кушнер сматра се кључним за напоре нове администрације на Блиском истоку, иако се не очекује да ће преузети формалну улогу, рекли су јуче за Си-Ен-Ен регионалне дипломате и Трампови савезници. Извори наводе да ће Трампу бити теже да пронађе саветнике за Блиски исток који ће моћи да имају блиске односе какве је током првог мандата имао Кушнер, иначе Јеврејин. Трамп је, истовремено, именовао бившег гувернера Арканзаса Мајка Хакабија за амбасадора САД у Израелу.
Препоручујемо
АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ: Трампова породица и демократски званичници на мети кинеских хакера
30. 10. 2024. у 00:12
ПЕСКОВ О ОДНОСИМА ДВЕ СИЛЕ: Русија и САД имају много проблема, тешко је изабрати најгори
14. 11. 2024. у 21:54
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОВО СЕ УЧИ У ОСНОВНОЈ ШКОЛИ! Питање у "Слагалици" разбеснело гледаоце: "Да ли је могуће?" (ФОТО)
ЈЕДНА грешка у епизоди популарног квиза "Слагалица" изазвала је велику пажњу на друштвеним мрежама.
16. 01. 2025. у 09:26
Коментари (0)