РЕТКИ СЕВЕРНОКОРЕЈСКИ ТОП ПРИМЕЋЕН НА ЗАПАДУ РУСИЈЕ: Само три војске на свету су користиле ово оружје

Novosti online

16. 11. 2024. у 09:48

РЕТКИ севернокорејски топ дугог домета лоциран је на вагонима који се крећу ка западу у Сибиру могао би бити последње појачање Пјонгјанга за руску инвазију на Украјину, наводи се у извештајима објављеним у петак.

РЕТКИ СЕВЕРНОКОРЕЈСКИ ТОП ПРИМЕЋЕН НА ЗАПАДУ РУСИЈЕ: Само три војске на свету су користиле ово оружје

Фото Shutterstock

Популарни проруски Телеграм канал први је објавио фотографије тешких артиљеријских оруђа на вагонима.

-Имамо савезника који држи своја обећања! Њему огромно хвала! - наводи се опису објављене фотографије у четвртак поподне.

Артиљеријски систем М-1989 Коксан калибра 170мм је топ дугог домета који производи само Северна Кореја.

Највише га је користила иранска војска 1980-их током сукоба између Ирана и Ирака. У то време, и Северна Кореја и Иран били су под скоро потпуним санкцијама против испорука оружја.

Истраживачи на интернету су брзо пронашли додатне фотографије топа и дугих система, и за само неколико сати су геолоцирали воз као и пругу која пролази поред стамбених зграда у централном руском сибирском граду Краснојарску, око 4400 километара од границе Русије и Северне Кореје.

Истраживачка група Статус-6 проценила је локацију воза за западну пругу на железничкој станици Краснојарск-Северни, на 56°04’09.8”Н 92°55’12.9”Е. Ознаке на вагону и везице на топу видљиве на сликама типичне су за руску државну железницу за транспорт опреме руске војске.

Руски и украјински медији писали у о оружју које је сада на путу ка Украјини, међутим и даље се чека званична потврда. Уколико руска војска постави топ Коксан, постала би тек трећа војска на свету, после Северне Кореје и Ирана, која је управљала овим тенком.

Фото Принтскрин

Пјонгјанг је развио систем Коксан 1970-их користећи старе тенкове Т-55 увезеник из Румуније преко Египта како би избегли међународних ембарга на оружје Северној Кореји, а М1989 је најновија верзија.

Опремљени топом који може да испали тешке гранате до 40 километара конвенционалном муницијом и до 60 километара ракетном муницијом, Коксан би потенцијално могао да помогне руској војсци.

- Иако је у теорији више него способан да размењује ватру чак и са најмоћнијим западним системима којима управљају Оружане снаге Украјине, севернокорејски топ вероватно неће значајно променити правац рата у Украјини - наводи истраживачка група Дефенес Експрес.

Русија и Северна Кореја су 12. новембра потписале споразум  којим се обавезују да ће пружити војну помоћ ако било која од њих крене у рат, и ако је потребно, да ангажују трупе.

Према украјинским војним обавештајним службама, севернокорејска трупа од 10.000 људи ушла је у Русију крајем октобра, распоређена је у западни регион Русије до 7. новембра и први пут видела борбу против украјинских снага које су извршиле инвазију на Русију око 10. новембра.

Руски медији под контролом државе супротстављају растућу војну сарадњу Москве и Пјојанга са америчким испорукама оружја Украјини.

Како преноси Кијев Пост, у замену за пребацивање 1,5 милиона артиљеријских граната, трупа и сада тешке артиљерије у Кремљ, Северна Кореја ће добити ракетну технологију и храну од Русије.

БОНУС ВИДЕО:

РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

РУСИЈА СЛАВИ! Почело укидање санкција, Русима стигла дозвола за Светско првенство