СУД ВЕЋ "ДИСКВАЛИФИКУЈЕ" ЛЕ ПЕНОВУ? Полемика око захтева тужилаштва да се лидерка француске крајње деснице осуди на пет година затвора
Одлука тужилаштва да за лидерку француске крајње деснице Марин ле Пен затражи пет година затвора, од чега три условно и одузимање грађанских права да бира и буде бирана пет година, изазвала је велику буру у француској јавности.
Овако строга казна против Ле Пенове затражена је у оквиру судског процеса започетог крајем септембра, када се нашла на оптуженичкој клупи са још 24 члана странке унутар афере фиктивних запошљавања посланичких помоћника у Европском парламенту од 2004. до 2016. године.
За то време, странка се звала Национални фронт, а затим и Национално окупљање, а Марин ле Пен је дуго била председница ове политичке формације, европски посланик и шеф посланичке групе у ЕП. Правни заступници ове европске инсистуције истичу да су асистенти били фиктивни и ангажовани на страначким активностима.
Неки од оптужених да су на овај начин примали новац су и бивши телохранитељ Жан-Мари ле Пена или некадашња секретарица и шефица кабинета његове кћерке Марин. Европски посланици имају на располагању 21.200 евра месечно за ангажовање парламентарних помоћника. У ЕП процењују да су оштећени за 6,8 милиона евра.
Многи у строгом захтеву тужилаштва виде жељу да се Ле Пенова спречи да се кандидује на председничким изборима који ће бити одржани 2027. године и на којима има велике изгледе на успех. Нарочито упада у очи захтев да пресуда буде извршна, што значи да Ле Пенова не би могла да се кандидује, чак и ако поднесе жалбу на првостепену одлуку.
У земљи се истовремено повела полемика и око тога да ли суд има право да се меша у политички живот, односно да ли треба, уз предложену затворску казну, да забрањује некоме да га грађани бирају. Актуелни закон то омогућује.
- То је неприхватљиво мешање у политички живот – истакла је Марион Марешал, сестричина Ле Пенове и европска посланица, која је истакла да се ради о прогону њене тетке.
Марин ле Пен је поручила да није изненађена ставом тужилаштва.
- Показали су жељу да ме спрече и да одузму капацитет Французима да гласају за кога желе – казала је.
Председник странке Национално окупљање Жордан Бардела говори да се правосуђе окомило на Ле Пенову и да је реч о освети против ње. Лидер странке Поновно освајање Ерик Земур је нагласио да није на суду да одређује ко може да буде председнички кандидат. Реаговао је чак и доскорашњи министар унутрашњих послова Жералд Дарамен.
- Било би шокантно да Марин ле Пен буде одузето право да буде бирана и да се тако спречи да се представи на изборима. Борба против Марин ле Пен се врши у бирачким кутијама – поручио је Дарманен.
У њеној изборној јединици у месту Енен Бомон у области Па Де Кале бирачи говоре о завери и политичкој санкцији. Њени гласачи истичу да у сваком случају, партији не могу да "запуше уста", јер имају достојног "заменика" - Жордана Барделу.
ПОДРШКА ОРБАНА
Ле Пенова је добила подршку и од Виктора Орбана.
- Марин, не заборавите да смо уз вас у овој борби! И не заборавите: прогон судства био је круцијална етапа у победи председника Доналда Трампа – истакао је мађарски премијер.
Пресуда Марин ле Пен се очекује за неколико месеци. За то време, њена странка Национално окупљање, која је дигла глас против "политичког процеса", покренула је петицију.
КОНТРОЛА ПОСЛАНИКА
Истовремено се повела полемика око тога шта је дефиниција посланичког асистента и чиме треба да се бави. Многи истичу да је све питање схватања, а ту се чак разликују европско и француско законодавство. Процене њихових активности неки виде као неприхватљиву судску контролу рада посланика.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)