ТРАМП УНЕО ПОМЕТЊУ, КИЈЕВ СПРЕМАН ДА ПРЕДА ТЕРИТОРИЈЕ РУСИЈИ: "Ко год је у победничкој позцији - поставља услове"

Катарина Лековић

14. 11. 2024. у 18:27

УКРАЈИНСКИ званичници месецима поручују да неће уступити ни милиметар територије коју је окупирала Русија у било каквом мировном споразуму, али повратак Доналда Трампа у Белу кућу и његова најава мировних преговора су очигледно довели до тога да и Кијев оде из његове 'црвене линије'.

ТРАМП УНЕО ПОМЕТЊУ, КИЈЕВ СПРЕМАН ДА ПРЕДА ТЕРИТОРИЈЕ РУСИЈИ:  Ко год је у победничкој позцији - поставља услове

Tanjug

С обзиром на то да су украјинске снаге све мање способне да контролишу фронт на истоку земље, два висока званичника изјавила су за Њујорк тајмс да одбрана интереса Украјине у потенцијалним преговорима више неће зависити од територијалних граница, већ од тога које гаранције постоје за прекид ватре.

- Разговори треба да буду засновани на гаранцијама. Ништа није важније за Украјину - рекао је Роман Костенко, председник Одбора за одбрану и обавештајне послове украјинског парламента.

Још директнији је био још један високи украјински званичник, који је под условом анонимности говорио о осетљивим преговорима. - Територијално питање је изузетно важно, али то је још једно питање. Прво питање су безбедносне гаранције - рекао је званичник.

Украјина третира своје границе на основу своје декларације о независности из 1991. године, иако је Русија од тада преузела контролу над око 20 одсто украјинске земље. Међутим, Кијев се неће формално одрећи својих претензија на било коју територију под руском окупацијом, рекао је Костенко.

Фото принтскрин yоутубе милитарy упдате/Танјуг/АП

Чини се да овај нови приступ који заузима Украјина заправо представља оправдање за сваки могући договор у којем би Русија задржала контролу над украјинском земљом. Кијев тражи чланство у Северноатлантском савезу као гаранцију против поновних напада Русије.

Западни званичници су сигнализирали да желе да Украјина уђе у НАТО, али не по неком убрзаном распореду. Званичници у Кијеву су такође рекли да би јак арсенал конвенционалног наоружања, који је обезбедио Запад, омогућио Украјини да брзо узврати ударац, служећи као средство одвраћања од обнављања непријатељстава.

Безбедносне гаранције, а не територијалне гаранције, представљају најтеже питање у било ком мировном споразуму, пише Њујорк тајмс. Када су Украјина и Русија водиле мировне преговоре 2022. године, Русија је на крају напустила критичну компоненту предложеног споразума: аранжман који обавезује друге земље да стану у одбрану Украјине ако икада поново буде нападнута.

Русија: Неприхватљив улазак Украјине у НАТО

Русија одавно говори да сматра неприхватљивим улазак Украјине у НАТО. Такав потез би се сматрао кршењем било каквог споразума о прекиду ватре. Дискусије о потенцијалном решењу захуктале су се након прошлонедељног избора Трампа, који је обећао да ће вршити хитне разговоре.

То је велики помак у односу на дугогодишњу позицију Бајденове администрације да време и услове било каквог решења треба препустити Украјини. Трамп је био отворено скептичан у погледу наставка помоћи САД Украјини и рекао је да може да оконча рат за један дан, не говорећи како.

Тренутна препрека било каквом прекиду ватре дуж фронта је украјинско заузимање делова Курска, на југозападу Русије, које је украјинска војска напала у августу. Кијев види ову територију као потенцијалну ману за преговарање током преговора, али у Москви се одлазак Украјине углавном сматра предусловом за почетак преговора.

Амерички званичници кажу да се око 50.000 руских и севернокорејских војника окупило у Курску у припремама за контраофанзиву за избацивање Украјине са руског тла.

Танјуг

Ако Украјинци буду протерани из Курска, Русија би могла да прихвати прекид ватре дуж линије фронта до следећег пролећа, рекао је у интервјуу у понедељак Константин Затулин, посланик Путинове политичке партије. - Све ће бити засновано на чињеницама - рекао је он.

- Све што имамо је наше; све што Украјина има је украјинско.

За неке од московских тврдолинијаша, спорне тачке, укључујући територијалне претензије, донеће решење до следећег пролећа мало вероватно.

- Биће нам тешко да постигнемо договор управо зато што чак и наша најмекша позиција укључује додатне територијалне уступке Украјине - рекао је Константин Малофејев, конзервативни бизнисмен повезан са Кремљом.

Високи украјински званичник рекао је да би Кијев желео да осигура да било каква линија прекида ватре не нашкоди послератном економском опоравку земље тако што ће, на пример, оставити индустријска подручја превише несигурна за улагања.

Ширина демилитаризоване зоне, тампон зоне између две војске, такође би била кључна за разматрање било каквог договора, рекли су званичници.

Фото: Танјуг/АП

Трамп и Зеленски: "Формула мира"

Трамп и Зеленски разговарали су прошле недеље, али ниједна страна није објавила оно о чему се разговарало. Зеленски је апеловао на подршку у Сједињеним Државама и европским нацијама за, како он назива, стратегију „мир кроз снагу“ која би ојачала украјинску војску и потенцијално побољшала њену позицију на бојном пољу пре него што преговори почну.

Украјина тренутно пролази кроз најтеже тренутке на бојном пољу од првих дана инвазије, што је приморало Зеленског да ублажи свој план, који је назвао Формулом мира и који је донедавно сматрао основном полазном тачком за било какве преговоре.

Он је недавно послао министра спољних послова у Кину да поздрави улогу Кине у преговорима, такође рекавши да би Русија могла бити позвана у будућу рунду преговора о формули мира.

Све више Украјинаца хоће уступање територије за мир

Међу Украјинцима расте подршка уступању територије у замену за мир. Анкета Кијевског међународног института за социологију у октобру показала је да би 32 одсто Украјинаца podržalo takav sporazum, u odnosu na 19 posto prošle godine.

Ali osigurati povoljno rešenje za Ukrajinu dok Rusija napreduje bilo bi iznimno teško, rekao je Andrij Zagorodnjuk, bivši ukrajinski ministar obrane. Ruski pregovarači veroвatno se neće zadovoljiti samo teritorijоm kojу je njihova vojska već zauzela.

- Ко god je u pobjedničkoj poziciji, postavlja услове - zaključio je bivši ukrajinski ministar obrane za NYT.

(Јутарњи.хр)

БОНУС ВИДЕО:

ЗЕЛЕНСКИ НА ЛИНИЈИ ФРОНТА: Председник Украјине посетио војнике у Бахмуту

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ДОНЕО КОНАЧНУ ОДЛУКУ: Митровић открио где наставља каријеру (ВИДЕО)