ПРЕСУДИО "ЕФЕКАТ КАЊОНА": Још прошле године се знало да ће се десити терористички напад у Немачкој
НА адресу немачке Савезне канцеларије за миграције и избеглице још је лане упућено упозорење о нападачу на божићној пијаци у Магдебургу, који је, у петак увече, аутомобилом улетео у посетиоце вашара и убио петоро људи, међу којима деветогодишње дете.
Ово је саопштила Федерална канцеларија за миграције и избеглице, уз тврдњу да је "то схваћено озбиљно, као и свако друго од бројних упозорења", не саопштавајући детаље о тим упозорењима. Будући да, како се наводи, канцеларија није истражни орган, информације је прослеђивала надлежним органима, следећи прописану процедуру. Полиција је саопштила да су поред дечака Андреја Глајснера, погинуле четири жене старости 45, 52, 67 и 75 година.
Повређено је две стотине људи, од којих је 41 особа у тешком стању. Представник савезне владе за жртве Паскал Кобер очекује да ће за неколико стотина људи можда бити потребна психолошка подршка.
"То је био један од највећих напада које смо имали до сада. Ако укључите сведоке, број погођених људи постаје троцифрен", рекао је он.
Нападач, Талеб ел Абдулмохсен (50), лекар, специјалиста психијатрије, који је у Немачку пре скоро две деценије дошао из Саудијске Арабије, изведен је у суботу увече пред судију, који му је одредио притвор.
Јавно тужилаштво у Магдебургу затражило је налог за хапшење због убиства и вишеструког покушаја убиства, који је издао окружни суд. Шеф Федералне службе криминалистичке полиције Холгер Минх изјавио је да су мотиви убице и даље сувише нејасни за јасну процену, али да, упркос природи злочина, нема назнака да је напад био мотивисан исламистичким принципима.
Федералном тужиоцу, такође, још није јасно како би се чињенице класификовале, наводи таблоид "Билд" и додаје да је осумњичени имао исламофобичне ставове и био активан на екстремистичким платформама. Не може се, међутим, недвосмислено рећи да је злочин политички мотивисан, поручују из Федералне криминалистичке полиције. Нападач је био корисник платформе "Икс", са које је делио на десетине објава о антиисламским темама, критикујући религију и честитајући муслиманима који су се одрекли вере. Претпоставља се да је био присталица антиимиграционо настројене десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), из чије централе су данас стизале изјаве да "никада није био члан ове партије, нити је поднео захтев за чланство".
Десничари широм Европе критиковали су Берлин што је дозвољавао висок ниво миграција и због "безбедносних пропуста". Ел Абдулмохсен је, такође, више пута примећен у Мекленбург - Западној Померанији пре неколико година претњом да ће починити злочине. Окружни суд у Ростоку га је 2013. године осудио на 90 дневница због нарушавања јавног мира претњом да ће починити злочине, рекао је државни министар унутрашњих послова Кристијан Пегел.
Миса и протест у Магдебургу
ПОСМРТНОЈ миси у катедрали у Магдебургу, одржаној у суботу увече, присуствовали су рођаци жртава, спасиоци и други грађани, а испред цркве постављен је екран на коме је могло да се прати богослужење. Непосредно пре почетка мисе, група од скоро 500 људи, претежно десничара, продефиловала је центром града носећи пароле "Ако не волиш Немачку, треба да напустиш Немачку". Канцелар Олаф Шолц, описао је помен као "потресан тренутак саосећања и солидарности са дубоко погођеним градом" и на платформи "Икс" написао: "Цела Немачка је у овим мрачним тренуцима уз становнике Магдебурга."
Како преноси магазин "Штерн", експерт до чије изјаве је лист дошао, "демонтира концепт безбедности Магдебурга и описује фатални ефекат кањона". Овај ефекат настаје када жртве не могу да се крећу ни лево, ни десно, као да плимни талас јури кроз кањон. "Жртве нису имале шансе", истиче стручњак за безбедност Кристијан Шнајдер. - Крећући се брзином од 50 до 60 километара на сат, аутомобил је достизао 14 до 17 метара у секунди. Док су људи схватили шта се дешава, возило је већ ушло 45 метара дубоко у гомилу - објашњава Шнајдер и тврди да није било ни најмање заштите и да "уз примену признатих правила технологије, до овакве трагедије не би дошло". Препреке, које су биле уобичајене од напада на берлински Брајтшајдплац, 2016. године, у коме је погинуло 13 особа, могле су, тврди Шнајдер, да спрече инцидент. "Оно што смо видели у Магдебургу не одговара општеприхваћеним правилима технологије", додао је Шнајдер и додаје да је у питању "прелазни злочин". Наводни починилац је, наиме, одабрао руту напада која је вероватно резултирала највећим бројем жртава.
Ватрено навијали за напад
ТОКОМ вожње смрти, полиција је приметила три особе које су отворено навијале за напад, извештавају листови "Магдебургер фолкстим" и "Билд". Њих тројица су примећена неколико стотина метара од места напада како се радују нападу и погибији грађана. Полиција је написала притужбу за "подржавање злочина, што би могло нарушити јавни ред". Према немачком Кривичном законику, за ово је запрећена казна затвора до три године, или новчана казна.
- Ушао је на божићну пијацу са места са ког је одмах могао да нападне људе и недуго затим скренуо на дугачку равну стазу, оивичену тезгама са леве и десне стране - истиче Шнајдер.
Препоручујемо
ЛАВРОВ: Запад жели да окрене свет против Русије кроз застрашивање и диктатуру
10. 11. 2024. у 22:51
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)