ОВО ЈЕ КЉУЧ ТРАМПОВОГ УСПЕХА НА ИЗБОРИМА: Међутим, стручњаци верују да ће бити и највећи проблем

Јована Шведић

11. 11. 2024. у 10:14

КАКО преносе медији, Доналд Трамп вратио се у Белу кућу "снажним таласом незадовољства" бирача који су засићени превисоким ценама, од намирница до осигурања аутомобила, што је довело до краја власти демократа у Вашингтону.

ОВО ЈЕ КЉУЧ ТРАМПОВОГ УСПЕХА НА ИЗБОРИМА: Међутим, стручњаци верују да ће бити и највећи проблем

AP Photo/Steven Senne

Трамп је често подсећао бираче да инфлација није проблем када је давао одлуке и обећао је да ће "напасти високе цене тако што ће уздрмати ствари".

Међутим, неки стручањци наводе да уколико не буде опрезан, Трамп би могао да има и сам проблем са инфлацијом.

Нека од предизборних обећања која су привукла бираче биле су и масовне депортације и високе тарифе.

Како Си-Ен-Ен преноси, тржиште већ постаје нервозно због "Трампових планова да дода трилионе националном дугу" услед бриге да ће хипотеке или зајмови под власничким капиталом и финансирање куповине аутомобила нагло скочити. 

- Поука ових избора не би требало да прође незапажено од стране републиканаца – инфлација не одговара гласачима, и они то неће заборавити - рекао је за Си-Ен-Ен Рајан Свит, главни амерички економиста у Окфорд Економикс.

Прерано је знати шта ће се десити у будућности, али се за сада стручњацима чини да Волстрит није забринут због упозорења о инфлацији, чак се инвеститори кладе да Трамп заправо неће наставити са плановима увођења царина на свих 3 трилиона долара америчког увоза, или да неће успети да депортује милионе радника без докумената.

Tanjug

Америчка криза приуштивости

Бирачи су јасно показали фрустрацију када се ради о економском стању у држави и, према излазним анкетама Си-Ен-Ена, две трећине бирача, што чини 67%, описали су тренутно стање америчке економије као не тако добру и лошу. 

Упркос историјски ниској стопи незапослености, само 32% бирача оценило је економију као одличну или добру. 

69% оних који су описали економију као лошу, гласало је за Трампа, а исто тако 40% Латиноамериканаца навело је да је економија најбитније питање. 

Анализе стручњака говоре о томе колико су заправо бирачи љути због свакодневних трошкова, без обзира на то што је стопа инфлације нагло опала.

Њен врхунац био је највиши у четири деценије од 9,1% у јуну 2022. године, када су цене гаса порасле изнад 5 долара по галону, међутим, бирачи кажу да цене нису ниже.

- Иако се економисти фокусирају на стопу промене цена, потрошачи се фокусирају на ниво цена. Амерички потрошач углавном има кратко памћење, осим када су у питању цене. Многи вам могу рећи колика је цена бензина, млека и хлеба до пенија данас у односу на пре четири године - рекао је Свит. 

Foto: Shutterstock

 

Цене у односу на плате

Аналитичар Мет Иган за Си-Ен-Ен рекао је да Американци и превише често троше много више него када је председник Џо Бајден преузео дужност.

Сваког месеца, просечно америчко домаћинство потроши око 1.120 долара (122.663 динара) више него у јануару 2021. године, само како би купили исту робу или услуге, наводи Мудис Аналитикс.

Плате су порасле за отприлике исти износ (у просеку 1.192 долара више месечно), али то значи да многи људи морају да потроше све своје повишице само да би преживели.

Такође наводе и да нису сви имали среће да добију повишицу услед повећања стопе инфлације. 

Као што је Фил Матингли приметио, Трамп је победио у више округа у Пенсилванији где плате нису успеле да држе корак са ценама.

Током предизборне кампање, Трамп је обећао да неће само смањити стопу инфлације, већ ће довести до пада цена депортацијом милиона људи без докумената и ослобађањем производње фосилних горива, као и да ће учинити да цене "брзо падају" у августу. 

Стручњаци верују да без обзира на то колико би то било невероватно, то би довело до пропасти из које би се тешко извукли.

Ниво цена за многе потрошачке робе и услуге неће пасти. Ниво цена за многе ствари је стално виши - рекао је Свит.

Фото Shutterstock

Царине и депортације би довеле до раста цена

Верује се да би елементи Трампове агенде могли да повећају цене уколико буду усвојени.

Трамп је задржао царине као решење за скоро сваки проблем, описујући порезе на увоз као "највећу ствар икада измишљену" и навео да ће наметнути незамисливо високе царине и пријатељима и непријатељима.

Како се наводи у недавном документу који је објавио Петерсонов институт за међународну економију, његова обећања о увођењу огромних тарифа и депортовање милиона радника без докумената би потенцијало утицала на Федералне резерве, ослабила раст, подстакла инфлацију и смањила запосленост. 

Инфлација би се попела за најмање 6% до 2026. године, а до 2028. потрошачке цене би биле 20% више, открили су истраживачи Института. 

Трамп је инсистирао да његова трговинска агенда неће бити инфлаторна, напомињући да су повећања цена била скромна током његове администрације чак и када је лобирао за велике царине Кини.

Ипак, Трампови позиви на свеобухватне тарифе узнемирили су главне економисте. 

Трампови тарифни предлози коштали би типично америчко домаћинство преко 2.600 долара годишње, према одвојеној анализи Петерсон института.

Само увођење тарифа на одећу, играчке, намештај, кућне апарате, обућу и путну робу коштало би Американце најмање 46 милијарди долара годишње, према Националној малопродајној федерацији, трговинској групи која заступа трговце на мало.

- Створићемо најгоре од оба света: имаћемо више домаће цене за робу и неке услуге... и нећемо имати опште побољшање слике о пословима или платама - рекао је Даниел Алперт, извршни партнер у Вествуд Капиталу, за Си-Ен-Ен.

Чак је и Стивен Мур, конзервативни економиста који је веома подржавао укупну Трампову агенду, недавно рекао да ''није велики обожаватељ" тарифа попут оних које је Трамп предложио.

- Када Трамп користи тарифе као преговарачко средство, мени је то у реду. Али не желим да видим како драматично повећавамо царине на увозну робу. Тарифе су порези. И бринем се да не одемо предалеко - рекао је Мур током телефонског интервјуа крајем октобра. 

(Си-Ен-Ен)

БОНУС ВИДЕО:

АНКЕТА: ДОНАЛД ИЛИ КАМАЛА? Питали смо суграђане ко ће победити на изборима у Америци?

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: Две на страни Путина, две жестоко против Руса

НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"

СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.

22. 11. 2024. у 09:14

ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти

ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти

БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.

22. 11. 2024. у 18:36

Коментари (0)

СА ЊИМ ЈЕ НЕМОГУЋЕ БИТИ ПРИЈАТЕЉ, АЛИ НИСМО НИ НЕПРИЈАТЕЉИ: Ђоковић шокирао свет причом о Рафи Надалу