МАЊЕ ДОЛАРА ЗА РАТОВЕ, БИЗНИС ИСПРЕД ПОЛИТИКЕ: Европа зна шта је чека доласком Доналда Трампа на власт

Европа најпре. Хоће ли Брисел, који зависи од америчких инвестиција и одбране, кинеске технологије и производа, бити у стању да у следећим годинама примени пандан максиме Доналда Трампа, притешњен избором новог станара Беле куће?

МАЊЕ ДОЛАРА ЗА РАТОВЕ, БИЗНИС ИСПРЕД ПОЛИТИКЕ: Европа зна шта је чека доласком Доналда Трампа на власт

AP Photo/Steven Senne

Много тога промениће се поновним ступањем Трампа на дужност. Европљани су то осетили у периоду од 2016. до 2020. године и знају шта их чека. Биће мање пара за ратове, бизнис ће ићи испред геополитике, извоз ће бити ограничен.

Поједини аналитичари истичу да би, чак, била грешка ослонити се на искуства из првог Трамповог мандата. Биће, кажу, још радикалнији, подозривији и осветољубивији, после начина на који је изгубио претходну председничку трку.

Понашаће се једнако према свим континентима, Азији, Африци, Океанији, Европи, стављајући у први план искључиво америчке интересе.

То, практично, значи и ступање на снагу правог малог "комерцијалног рата". Циљ је да се смањи трговински дефицит који на штету Американаца у односима с ЕУ износи 157 милијарди евра. Трамп о Старом континенту у том смислу већ говори као о "Малој Кини".

Што се тиче Кине, САД су прошле године из ове земље увезле робе у вредности од 427 милијарди долара, а извезле у висини од само 148 милијарди.

Питање је колико ће Трамп успети да вештачком регулацијом умањи дефицит. У његовом протеклом мандату, и поред политике "Америка најпре", дефицит САД у односу на ЕУ је наставио да расте, са 114 милијарди у 2016. на 152 милијарде у 2020, што је пораст од чак 33 одсто.

Али, Трамп не одустаје. У предизборној кампањи је као једну од својих главних мера најавио увођење додатних намета од 10 до 20 одсто за европске производе, што је далеко од чак 60 одсто за кинеске, али ће, свакако додатно знатно оптеретити европски извоз и привреду. Нови свет притиснуће Стари континент.

- Европљани имају нож под грлом – сажео је специјалиста за европске послове Себастијан Мајар из француског института "Жак Делор".

Сличан проблем очекује ЕУ и НАТО када је реч о рату у Украјини. Даље наоружавање Кијева, познајући Трампа, долази у обзир само уколико западноевропске престонице добро одреше кесу. Па и тада, Трамп ће, из свог угла бизнисмена, тражити све начине да се дође до трговине у миру, а не да се даље разбуктава ратни пламен. Лако може да се догоди да Трамп испреговара мир с Путином, против Европе и украјинских интереса.

Ту треба сагледати и целокупан однос унутар Северноатлантске алијансе. Трансатлантска веза биће знатно ослабљена. Трамп, свакако, неће извести САД из НАТО, али ваља очекивати да ће направити ревизију у којој члан 5 о аутоматском прискакању у помоћ другим чланицама неће бити "свето писмо". Позната је његова изјава против такве политике где је као алегорију искористио "снажне Црногорце који могу да буду агресивни, и – ето нас у Трећем светском рату".

Шта такав Трампов став значи ако би се рат из Украјине којим случајем проширио на Балтичке земље, Молдавију или неку трећу територију на Старом континенту, да се наслутити.

Као одговор на Трампову изолационистичку политику, у ЕУ позивају на сопствену стратешку аутономију. Али, како до ње стићи? Чланице су често као рогови у врећи, зависно од геополитичких и економских интереса. Недостају и сировина и радна снага. Преместили су техонологију кроз мондијализацију у Трећи свет што им се сада враћа као бумеранг. Фале чак и парацетамоли. О експанзији индустрије аутомобила на електрични погон да и не говоримо. За све је потребна одлкука, али и време.

Када је реч о плану Б у односу на долазак Трампа, он у оперативном смислу у Европи практично не постоји. Све остаје да се решава у ходу. Када се ради о НАТО, учињено је бар толико да се управљање кризне Групе за Украјину распореди на све чланице и донекле унапред обезбеде средства која нису ни издалека довољна да се води озбиљнији рат с Русијом на дуже стазе. За трговину и безбедност, остаје уздање у божју помоћ.   

Биће све ово, извесно, и разлог за даље поделе унутар ЕУ, чим се односи између Брисела и Вашингтона додатно затегну.

ПРЕГРЕВАЊЕ ПЛАНЕТЕ

Европска Унија ће остати усамљена и када је реч о борби за очување човекове околине, што није нимало за занемаривање, у тренутку када се планета опасно прегрева. Познато је да Доналд Трамп издалека даје примат индустрији у односу на екологију.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

СРПСКЕ РЕЧИ КОЈЕ ТУРЦИ ЈОШ УВЕК КОРИСТЕ: Опстале су још од времена када су султани учили наш језик на двору