ТРАМПА ОЧЕКУЈУ ВЕЛИКЕ ПРЕПРЕКЕ: Саговорници "Новости" о последицама резултата америчких избора
- ПОБЕДА Доналда Трампа је историјски догађај и његов већи тријумф, него 2016. не само због убедљивих резултата, него због препрека које су му стајале на путу, укључујући покушаје да му се угрози живот, као и велику подршку видљивих и невидљивих центара моћи његове противкандидаткиње, Камале Харис.
Добро је што је победио, јер се залаже за окончање постојећих ратних сукоба, а и зато што то може дати простор за Србију, за убрзање решавања кризне ситуације везане за наш суверенитет, за самопроглашену независност лажне државе Косово, да се ту дође брже и конструктивније до праведног решења.
Ово, у разговору за "Новости", каже Драгана Митровић, професорка на Факултету политичких наука, оснивач и председница Института за азијске студије. Она истиче да доминација републиканаца америчким Конгресом може сада дати додатну подршку новој Трамповој владавини.
- Привремене приштинске власти, јако лоше су говориле о Трампу и бојале се његовог доласка на власт, док ми имамо више разлога за оптимизам и добре контакте са многима из његове администрације. Ипак, не треба да се држимо минималних захтева, него да идемо на максималне, који су садржани у Резолуцији 1244 и њоме гарантовани - сматра наша саговорница.
Она додаје да ће се Трамп сигурно фокусирати на испуњење својих обећања да Америка оздрави и поново постане велика земља. Настојаће да се уреди питање илегалне емиграције, да се, како он каже, "ослободи окупације илегалних миграната" реформисањем правосуђа. Радиће на обнављању инфраструктуре у САД која је, до његовог прошлог мандата, била у катастрофалном стању, уз фокусирање на економију, отварање нових радних места, увођење технологија зарад безбедности, али и јачања економије, да би САД имале шта да понуде свету и да би њихов трговински биланс био што уједначенији.
Не интересује их спољна политика
БИВШИ председник Џозеф Бајден, оставио је Доналду Трампу, између осталог и урушен ресор спољне политике, сматра Душан Пророковић. Уз то је, истиче наш саговорник, народ у Америци, веома мало заинтересован за та питања. То показује и чињеница да је за њих, како су се изјаснилии у анкетама, приоритет решавање ситуације у економији. Тако мисли чак 40 одсто Американаца, док спољнополитичка проблематика занима тек четири процента бирача, а бројна друга питања, као рецимо, питање абортуса, на скали интересовања америчке јавности, надмашују спољнополитичку активност Беле куће.
- У геостратегијском смислу, наставиће се притисак на битне партнере, долар већ расте управо из ових разлога, многа страна тржишта спремају стратегије, знајући за његову окренутост практичним, изводљивим решењима. Добро је што је против трошења америчких ресурса на беспотребне ратове, сукобе, дакле, очекујемо да уложи значајан труд да се оконча рат у Украјини. То би значило да Америка са Русијом успостави ново рационално разумевање које би допринело глобалном управљању, налажењем механизама за решавање кризних ситуација у НАТО пакту, у западним центрима моћи који су пре свега блиско сарађивали са неким Трамповим политичким противницима, глобалистима те врсте. Ово се види као претња и опасност, али може бити добро за европску економију уколико ослаби притисак на Европу, усмерен на подстрекивање њених економских, политичких, па и војних сукоба са Украјином.
Што се тиче његове оптужбе да је администрација Џозефа Бајдена својом наопаком политиком зближила Русију и Кину и обећања да ће радити на њиховом растављању, професорка Митровић каже да би то протумачила као настојање Трампа да успостави стратешки дијалог са РФ и да "ресетује односе са Русијом како би они били постављени на здравим основама и омогућили нови договор на нивоу суперсила о будућем геостратегијском и економском устројству света и да би безбедносни интереси обе велике силе, Русије и САД, били задовољени". Наша саговорница каже да остаје да се види како ће Трамп конкретно покушати да допринесе окончању рата у Украјини.
- Трамповом победом, мало шта се мења по питању рата у Украјини, а исто важи и за блискоисточни конфликт. Не зато што Трамп неће оправдати наш оптимизам, него због бројних разлога и околности које од њега не зависе, нити он на њих може имати утицај - оцењује за "Новости" Душан Пророковић, српски политиколог и политичар.
Он истиче да је украјинска, као и све кризе, имала своју динамику, те да је у њој много актера, па и ако су САД у западном свету најзначајнији, нису једини учесник. Осим тога, моћне америчке корпорације, потиписивале су са украјинским председником Владимиром Зеленским бројне споразуме, додељивале кретите, испоручивале оружје, па наш саговорник не види могућност да се то стопира, свакако не брзо.
- Трамп ће имати много проблема на унутрашњем плану - додаје Пророковић. - Он ће имати и велике тешкоће са европским савезницима упетљаним у украјинску кризу, па поред његових охрабрујућих изјава, не можемо се надати кључном и свакако не, скором напретку.
Нереално "раздвајање" Москве и Пекинга
- ИДЕОЛОШКИ, политички и економски непријатељ Доналда Трампа остаје Кина, коју он види као државу која је злоупотребила отвореност америчког тржишта и као свог идеолошког противника, јер њоме влада Комунистичка партија, каже професорка Драгана Митровић. - Сматрам да његов циљ раздвајања Москве и Пекинга није реалан, јер је блискост између Русије и Кине појачана, поготову одређеним безбедносним сегментима после увођења санкција Русији и услед технолошког рата против Кине. Она је дубља и старија, резултат је реалних потреба двеју држава, њихова блиска сарадња траје већ 23 године, од успостављања уговора којим се дефинише свеобухватно стратешко партнерство.
Оно позитивно, што се може очекивати је психолошко дејство Трамповог повратка у Белу кућу, на Кијев и Брисел, вели наш саговорник. И поред тога, остаје непобитна чињеница која ће имати главну улогу у даљем развоју догађаја, а то је да рат, осим своје динамике, има и своју економију и зато је тешко очекивати помак.
- Још једна позитивна ствар која ће, надам се проистећи из његове победе, јесте чињеница да је Трамп једини амерички председник у савременој историји те велесиле, који није започео нови рат, па се надам да ће тако и остати - истиче Пророковић. - И ту, међутим, постоји отежавајућа околност, а то је да је око Трампа утицајан јеврејски лоби, који ће инсистирати да од њега добије подршку. Израел нема намеру да стане, најавио је да ће уништити све прокси партнере у региону, Палестинце, Либан, Иран, Сирију...
Наш саговорник, зато, не очекује смиривање напетости на Блиском истоку и сматра да су мале шансе за деескалацију. С друге стране, да ли ће Трамп моћи да утиче на успоравање сада веома убрзаног процеса који у оружани сукоб увлачи све више учесника и на какво такво успоравање тог ратног пожара, остаје да се види.
На питање како оцењује Трампову изјаву уочи избора да му је циљ да раздвоји Кину и Русију, Пророковић каже да је са таквим амбицијама Трамп закаснио.
- Нису наивни ни у Пекингу ни у Москви. Шангајска организација за сарадњу, преузела је контролу над Централном Азијом, а прихватањем Индије у своје чланство, проширила утицај и на југ, а БРИКС је хиперактиван. Кина и Русија већ заједнички наступају и у Украјини и на Блиском истоку и ништа не указује да би то неко могао да промени - закључује Пророковић.
Препоручујемо
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)