УЗБУНА ОКО РУСКОГ ЛОВЦА СУ-57: Снимци приказују стелт авион пун шрафова и других недостатака на аеромитингу у Кини (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

05. 11. 2024. у 20:15

ДА ли су Руси направили „аматерску грешку“ или иза свега тога постоји разлог?

УЗБУНА ОКО РУСКОГ ЛОВЦА СУ-57: Снимци приказују стелт авион пун шрафова и других недостатака на аеромитингу у Кини (ВИДЕО)

Фото Rosoboronexport

Руски борбени авион Су-57 представљен јуче на аеро митингу у Џухају, Кини, постао је предмет широке дискусије на друштвеним медијима, претежно западних посматрача. Приказ још није ни почео, а већ је постао главна вест, овог пута због нечега негативног.

Фотографије и видео снимци авиона из крупног плана, који откривају дискутабилан квалитет израде, изазвали су критике и подсмех међу западним твитерашима, претежно онима који подржавају Украјину.

Први Су-57 стигао је у Џухај у понедељак, 4. новембра, док је други стелт борбени авион превезен у теретни авион Ан-124. Први Су-57 би требало да изведе демонстрације лета, док ће други бити на статичком екрану, омогућавајући присутнима да изблиза прегледају водећи руски борбени авион пете генерације.

На интернету су се појавиле фотографије које приказују наводне конструкционе недостатке на трупу овог водећег руског ловца, за који Русија тврди да је стелт, односно с ниском могућношћу откривања на радарима.

ШТА ПОКАЗУЈУ ФОТОГРАФИЈЕ?

Друштвене мреже су преплављене фотографијама трупа Су-57 снимљеним изблиза, на којима су уочени необични конструкциони и дизајнерски детаљи, као што је прекомерни број шрафова (завртњева).

Друге фотографије показују несавршености у фарби авиона, која би, теоретски, требало да буде беспрекорно глатка јер тако доприноси стелт карактеристикама авиона.

Многи корисници и стручњаци коментарисали су да се ради о „аматерском раду“, тврдећи да Су-57 није комплетан авион и да Русија мора остварити већи напредак у развоју ловаца пете генерације пре него што започне масовну производњу модела Су-57.

Највећу пажњу привукла је фотографија која приказује десетине завртњева на релативно малом панелу трупа авиона.

Према мишљењу западних стручњака, инжењери избегавају постављање толиког броја завртњева на стелт авионе (пример Ф-35), јер такве карактеристике нарушавају способности за избегавање радарске детекције платформе.

Наиме, труп стелт авиона треба да буде што више гладак како би могао да рефлектује или апсорбује радарске таласе које емитује непријатељски радар у циљу откривања авиона. Када ово функционише, ловац је наводно готово немогуће детектовати непријатељским системима.

Твитераши су нагласили да на стелт ловцима, Запад користи закивке уместо завртњева, јер ови елементи чврсто повезују две површине док тада не штрче из глатке површине трупа.

Међутим, неки интернет посматрачи су похитали да подрже Су-57, тврдећи да су завртњеви намерно постављени на тим местима како би се панели лако и брзо скидали. Додали су да је могуће да се ти панели често уклањају ради одржавања авиона.

Било како било, ове фотографије су свакако послужиле као пропагадна муниција, са циљем нарушавања угледа водећег руског ловца. Са друге стране, двоструко присуство авиона Су-57 на авио сајму у Кини, за циљ свакако има јачање престижа руске војне авијације.

СУ-57, ТАКОЂЕ ПОЗНАТ КАО ПАК ФА

Су-57 је руски вишенаменски борбени авион пете генерације, направљен коришћењем стелт технологија у Конструкторском бироу Сухој. Ловац је дизајниран за уништавање ваздушних, копнених и површинских циљева помоћу система противваздушне одбране, извиђања дугог домета, као и за уништавање система контроле авијације непријатеља.

Су-57, такође познат као ПАК ФА (Проспективни авијацијски комплекс фронталне авијације) је кључна компонента текућих напора Русије да модернизује и унапреди своје ваздухопловне способности.

Авион је дизајниран да замени тешки ловац Су-27 у Ваздушно-космичким снагама Русије. Може се борити сам и у оквиру концепта „јединственог поља“. Уграђени контролни систем прати до 60 циљева, истовремено гађајући њих 16.

По распону крила и дужини, Су-57 је већи од Ф-22, али мањи од Су-27. По маси спада, као и Су-27, у класу тешких ловаца. Авион у потпуности испуњава све захтеве за ловце пете генерације захваљујући комбинацији стелт технологија и електронског ратовања. Има суперсоничну брзину крстарења, способан је за маневрисање при великим Г силама, опремљен је напредном електроником, и мултифункционалан је.

Су-57 има могућност да контролише вештачку интелигенцију (или оператер) у беспилотном режиму на великим удаљеностима од базе. Ово уклања физиолошка ограничења брзине и маневара (Г-сила више неће играти улогу у тактици борбе).

Ловац је способан да извршава задатке у интеграцији са најновијом беспилотном летелицом Охотник. У интеракцији са ловцем 5. генерације, стелт ударни дрон може постати кључна предност у области борбене употребе.

Ловац је опремљен топом од 30 мм. Топ су развили стручњаци из Тулског дизајнерског бироа. Нови топ је модернизована верзија авионског топа ГШ-30 калибра 30 мм, који се производи од 1980-их за ловце МиГ-29, Су-27 и њихове модификације.

Поред средстава за уништавање, на авион се могу причврстити резервоари за гориво ПТБ-2000, ПТБ-3400, помоћни резервоари за гориво ВТБ-М и ВТБ-Б, као и нишански носач 101Х-Н.

КАРАКТЕРИСТИКЕ СУ-57

Врста:    Ловац
Посада:    1
Брзина:     Маха 2 (2,135 км/х; 1,327 мпх) /на надморској висини Маха 1.3 (1,400 км/х; 870 мпх) при ниском лету
Долет:    3,500 км субсонично,
4.500 км са 2 додата резервоара
1,500 км суперсонично
Висина лета:    20,000 м
Борбени радијус:     2700-2750 км

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (3)

МИСЛИО САМ ДА КОНТРОЛИШЕМ МЕЧ, ТО ЈЕ БИЛА МОЈА ГРЕШКА: Алкараза је овај потез коштао пораза