ИЗБОРИ У САД 2024: Сви детаљи које треба да знате о процесу и кандидатима

Јована Шведић

03. 11. 2024. у 16:00

ЗА МАЊЕ од 48 сати, трка потпредседнице Камале Харис и бившег председника САД Доналда Трампа приводи се крају, а ово су сви детаљи америчких председничких избора од система електорског колеџа, слојева власти и зашто траје толико дуго.

ИЗБОРИ У САД 2024: Сви детаљи које треба да знате о процесу и кандидатима

Foto: Shutterstock

Посматрачима, процес председничких избора у САД може изгледати веома компликовано, траје месецима, користи систем Електорског колеџа и укључује више слојева власти.

На дан председничких избора који ће се одржати у уторак, 5. новембра, бирачи ће одлучити ко ће бити следећи председник Сједињених Америчких Држава.

Фото: Схуттерстоцк

Кандидати

Шездесетогодишња Камала Харис, демократска кандидаткиња и актуелна потпредседница Сједињених Држава, из Калифорније, представиће своју странку заједно са Тим Валцом, кандидатом за потпредседника. Кључна питања која су истакли током кампање укључују подршку средњој класи, власништво над кућама, здравствену заштиту и абортус, климатске промене и мала предузећа.

С друге стране, бивши председник Сједињених Држава и републикански кандидат, 78-годишњи Њујорчанин Доналд Трамп са својим потпредседничким кандидатом Џеј Ди Венсом промовисао је имиграцију, порезе, производњу, економију, здравље и патриотизам.

Фото Схуттерстоцк

Систем електорског колеџа

Америка користи систем електорског колеџа за своје председничке изборе.
У овом систему бирачи не гласају директно за председника.
Уместо тога, њихови гласови се збрајају у свакој држави, а државни победник добија одређени број гласова Електорског колегијума.
Ко добије више од 270 гласова изборног колажа побеђује на изборима.

На пример, Калифорнија има 52 места у Представничком дому и два места у Сенату, што значи да има 54 електорска гласа.

Да би достигли недостижних 270 гласова, кандидати ће морати да се држе „сигурних“ држава своје странке и победе у колебљивим државама

Када кандидат добије 270 гласова, побеђује на изборима и постаје изабрани председник.
На изборима 2020. Џо Бајден је освојио 306 електорских гласова што је укупно 81.284.666 гласова, док је Трамп добио 232 гласа изборног колажа, што је укупно 74.224.319 гласова.

Фото Схуттерстоцк

Хилари Клинтон је 2016. године добила 232 гласа електорског колажа што је резултирало укупно 65.853.516 гласова, а победник Доналд Трамп је освојио 306 гласова изборног колажа што је укупно 62.984.825 гласова.

Шта се дешава након избора?

Након изборне ноћи, потребно је предузети низ корака пре него што новоизабрани председник може званично да положи заклетву.

До 11. децембра гласове оверава свака од држава, а сваки државни електор гласаће за одабраног председничког кандидата од стране њихове државе 17. децембра.

Конгрес ће 6. јануара следеће године пребројати гласове државе који ће потврдити резултат.

И коначно, 20. јануара, новоизабрани председник полаже заклетву и званично постаје председник Сједињених Америчких Држава на дан инаугурације.

Фото: Схуттерстоцк

(Њу Дејли)

БОНУС ВИДЕО:

АМЕРИКА У ПОСЕТИ ПЕКИНГУ: Саливен саветник за националну безбедност у ,,критичној,, мисији

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ПЕШИЋ ТВРДИ: Стојаковић ће играти за Србију, стигла реакција младог кошаркаша