МОЗГОВИ „БЕЖЕ“ СА АПЕНИНА: Масовни одлазак грађана Италије од 18 до 34 године – срећу траже у иностранству
ОД 2011. до 2023. године из Италије је отишло око 550.000 младих између 18 и 34 године, што представла губитак људског капитала од 134 милијарде евра. И настављају да одлазе, богатећи друге европске земље. На сваког једног младог који дође у Италију из напредних земаља оде 8 Италијана у иностранство.
Ово произилази из Студије „Фондације Север - Исток“. Најалармантније је да ти подаци нису обухватили комплетан „одлив“, па се сматра да је три пута већи од статистике.
Разлози који стимулишу младе Итаијане да оду су вишеструки. Тако 25 одсто тражи боље прилике за посао, 19,2 емигрира ради студирања, 17,1 тражи виши квалитет живота, а за 10 посто њих главна мотивација је већа плата. Само 6 процената младих Европљана бирају Италију као дестинацију, Швајцарску бира 43, а Шпанију 32 процента. Чак 50 процената оних који напуштају Италију има диплому факултета а трећину диплому и траже динамичније послове и професионалне изгледе за напредовање у каријери. Потом могућност приступа висококвалитетним курсивима обуке, стално ажурирање у професији то су карактеристике које недостају у Италији.
Негативна мишљења млади исказују и у погледу италијанског тржишта рада, ниске плате које нису адекватне за животне трошкове мале могућности за професионални раст, а позитивним оцењују и отвореније интернацинално културно окружење уз критку италијанског провинцијализма.
Парадоксално али је статистички податак да је 58,2 процената Италијана који одлазе на рад у иностранство заузму она места на раду за која у Италији тешко налазе посао, у квалификованим службама, техничким професијама и специјализовани радници, у Италији не налазе адекватну валоризацију.
Тако је Италија на последњме месту у Европи по способности да привуче младе таленте, у поређењу са другим европским земљама где се мобилност младих стручњака сматра великим ресурсом. И тај одлив младих образованих има директни негативни утицај на италијанску привреду што отежава компанијама да пронађу квалификовано особље и наставља да се погоршава разлика између понуде и потражње.
Ове бројке су посебно забрињавајуће на северу Италије где је 35 посто младих спремно да спакује кофере а од оних који су отишли 33 процента нема намеру да се врати у Италију, само 16 посто планира повратак углавном из породичних разлога, 87 посто исељених оцењује своје искуство у иностранству позитивним.
Једини позитивни аспект за све који су отишли тиче се културног наслеђа Италије, а то су уједно и разлози оних који остају. Они истичу друштвеност, храну, лепоту пејзажа као привлачне. Позитивним оцењују и италијанске Универзитете са традицијом, а који настављају да пружају солидну обуку. То се сматра средством које би могло учинити земљу конкурентнијом.
Препоручујемо
ИТАЛИЈАНСКИ ТУЖИЛАЦ: Хакери са подацима о јавним личностима претња демократији
27. 10. 2024. у 20:48
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СУСРЕТ МЕРКЕЛОВЕ И ТРАМПА Питао је за Путина, а папа јој рекао: "Савијај, савијај, савијај - али осигурај да не пукне"
ДОБАР део одломака се односи на састанак који је имала са Трампом у Белој кући у марту 2017.
21. 11. 2024. у 17:17
Коментари (0)