МИСТЕРИОЗНИ „САУДИЈСКИ ОТПОР“ НАЈАВЉУЈЕ НАПАД: Пронађени остаци тајне израелске балистичке ракете у Ираку (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

27. 10. 2024. у 16:06

ИДФ су користиле ваздушни простор Ирака, који је под контролом Сједињених Америчких Држава, да би покренули свој напад на Иран 26. октобра, тврди иранска војска, док по први пут група која себе назива “Саудијски отпор” или ИРЛТХМ удара дроновима по Израелу.

МИСТЕРИОЗНИ „САУДИЈСКИ ОТПОР“ НАЈАВЉУЈЕ НАПАД: Пронађени остаци тајне израелске балистичке ракете у Ираку (ВИДЕО)

Фото Танјуг/АП/ИДФ

-У јасном чину агресије и кршењу међународних закона, ратни авиони ционистичког непријатеља су у суботу искористили ирачки ваздушни простор, који контролише терористичка војска САД, да испаљују бројне далекометне ракете из ваздуха према одређеним граничним радарима у провинцијама Илам и Хузестан, као и око провинције Техеран, наводи се у саопштењу иранског министарства одбране, додајући да су ракете, “испаљене 100 км од иранског ваздушног простора, имале бојеве главе тежине петине тежине бојевих глава иранских балистичких ракета”.

Војска Ирана је такође признала да су иранске радарске јединице претрпеле „мању и неефикасну“ штету као резултат израелског напада, уз напомену да су све радарске јединице или поправљене или поново стављене у функцију.

-Значајан број ракета је праћен и пресретнут, а непријатељски авиони су онемогућени да уђу у ваздушни простор земље, додаје се у саопштењу.

Сумирајући ситуацију, војска је навела да Иран задржава право да одговори на „израелску агресију“ у одговарајуће време, додајући да земља поново наглашава потребу за одрживим прекидом ватре у Гази и Либану како би се спречио масакр невиних људи у тим регионима.

Израелски напад на Иран био је одговор на велики ракетни напад на Израел 1. октобра. Напад је изведен у неколико таласа током неколико сати и сматра се рационалним одговором.

Током напада, сиријски државни медији су известили да је Израел погодио неколико војних локација на југу и у центру земље. Израелски борбени авиони примећени су и изнад Јордана, док Ројтерс преноси да су сателитске фотографије откриле ударе Израела у старо иранско постројење за тестирање нуклеарног оружја.

Први талас напада наводно је циљао одбрамбене способности Ирана, док је други погодио локације за производњу дронова и балистичких ракета, као и локације коришћене за лансирање и тестирање таквог оружја.

Око 100 авиона израелске војске учествовало је у нападу, који је израелска војска назвала „Дани покајања“.

Ирански председник Масуд Пезешкијан је у изјави објављеној на X мрежи одао почаст четворици официра који су погинули у нападу, упозоривши Израел на даљу ескалацију. Подсетимо, прве вести су наговештавале само два страдала.

-Непријатељи Ирана треба да знају да ови храбри људи неустрашиво стоје у одбрани своје земље и одговориће на сваку глупост тактом и интелигенцијом, написао је Пезешкијан.

ОСТАЦИ ТАЈНЕ ИЗРАЕЛСКЕ ДВОСТЕПЕНЕ БАЛИСТИЧКЕ РАКЕТЕ

Коришћење ирачког ваздушног простора од стране Израела током напада на Иран потврђено је од стране ирачких медија.

Остаци тајне израелске двостепене балистичке ракете лансиране из ваздуха пронађени су у северној провинцији Салахудин. Снимци остатака ракете објављени су на друштвеним мрежама.

Сматра се да је тајна ракета, која је први пут примећена током израелског напада на Иран 19. априла, дериват израелске породице ракета „Sparrow“ лансираних из ваздуха, које су првобитно развијене да имитирају балистичке ракете и тестирају противракетне системе.

Ракета би могла бити балистичка ракета лансирана из ваздуха под именом „Golden Horizon“, споменута у недавно процуреном америчком обавештајном извештају о израелским припремама за напад на Иран.

Верује се да ракета Golden Horizon има максимални домет од око 2.000 километара.

Није јасно које је још оружје Израел користио током напада на Иран, иако извештај Њујорк Тајмса сугерише да су коришћени и дронови.

Видео снимци напада које је објавила израелска војска приказују борбене авионе који полазе само са ракетама ваздух-ваздух и спољним резервоарима горива.

Док је Израел успео да погоди циљеве у Ирану, потпуни обим штете коју је Исламска Република претрпела остаје нејасан, те вероватно никада тачно нећемо ни сазнати детаље.

Са друге стране, сваки одговор Ирана могао би довести до озбиљне ескалације. У исто време, изостанак одговора могао би охрабрити Израел да додатно ескалира.

Због сложености ситуације, иранско руководство вероватно ће сачекати неко време, те сачекати даљи развој ситуације пре доношења одлуке.

„САУДИЈСКИ ОТПОР ИРЛТХМ“ НАЈАВЉУЈЕ ПРВИ НАПАД НА ИЗРАЕЛ

У другим недавним вестима везаним за блискоисточни сукоб, Саудијска наоружана група која себе назива “Исламски отпор у земљи две свете џамије” (ИРЛТХМ) објавила је 25. октобра да је извела свој први напад на Израел у знак подршке Појасу Газе и Либану.

За дотичну групу никада до сада нисмо чули. У саопштењу, група је навела да је камиказа дроном погодила “виталну мету” у “окупираној Палестини”, описујући напад као “израз живе воље народа Арапског полуострва”.

-Потврђујемо да је наш џихадистички допринос праведном фронту у борби против израелске агресије у овим осетљивим историјским околностима документација идентитета нашег племенитог и часног отпора, и афирмација борбеног пројекта који тежи истини, правди, а припада свом духу, уму и жртвама за отпорну и јаку нацију, саопштила је група на арапском, те се надамо да нам је превод донекле прецизан.

-Изјављујемо да ће отпор наставити своју џихадистичку активност као подршку нашем отпорном народу у Палестини и Либану и нећемо престати све док ционистичка агресија на Газу и Либан не престане, додаје се у њиховом саопштењу.

Видео снимци које је група објавила показују лансирање беспилотне летелице камиказе која је по дизајну веома слична иранском дрону Самад-3 под кодним именом КАС-04. Дрон је лансиран из, како се чини, пустињске области.

Сирене упозорења и противваздушна одбрана активиране су више пута у неколико делова Израела 25. октобра. Међутим, нејасно је да ли је неки од инцидената повезан са нападом дроном који је извео извесни ИРЛТХМ.

Назив ИРЛТХМ-а, његова терминологија и дрон коришћен у нападу на Израел сугеришу да је група повезана са Ираном или једним од његових савезника.

Ни Саудијска Арабија ни Израел још нису коментарисали напад групе. Осим тога, још увек нема доказа који потврђују да је напад покренут са саудијских територија.

Дрон Самад-3 (КАС-04), је најчешће до сада лансиран са подручја Јемена под контролом Хута и циљао је бродове у јужном Црвеном мору, али и Тел Авив.

Самад-1 је основна варијанта дрона. Има распон крила од приближно 3,5 метара као и домет од 500 км и намењен је надзору.

Самад-2 је дугачак 2,8 метара и има распон крила од 4,5 метара. Има карактеристична репна пераја у облику слова В и покреће га позади монтиран 3В немачки 3В110и Б2 или кинески потискивач ДЛЕ 170.

Такође је на западу познат и као „УАВ-X“. Самад-2 може да носи или извиђачки или експлозивни терет. Извиђачка верзија носи камеру, дигитални фотоапарат Никон Д810 у једном моделу. Нападна варијанта има бојеву главу од 18 кг експлозива помешаног са кугличним лежајевима.

Самад-3 је верзија проширеног домета са већим резервоаром за гориво постављеним на врху дрона. Димензије су процењене на 4,5 м распона крила и дужине од 2,80 м, као и Самад-2.

Према Хутима, дрон има домет од 1.500 км до чак 1.800 км зависно од извора, а носи експлозивно оптерећење. Запад је сазнао да Хути користе Самад дронове августа 2018. године.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СКУП ГРЕХ МУ ДОШАО ГЛАВЕ: Евролига донела одлуку о Болтаузеру (ВИДЕО)