ГВОЗДЕНЕ КУПОЛЕ ЗАКАЗАЛЕ? Израел затражио и други противракетни систем ТХААД од Сједињених Држава (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

20. 10. 2024. у 19:33

ОВЕ недеље инсталиран је први ТХААД у Израелу, а за функционисање оба система биће потребно преко 200 америчких војника.

ГВОЗДЕНЕ КУПОЛЕ ЗАКАЗАЛЕ? Израел затражио и други противракетни систем ТХААД од Сједињених Држава (ВИДЕО)

Foto: Porifmedia

Израел је поднео званичан захтев Сједињеним Америчким Државама за примање другог напредног система противваздушне одбране ТХААД ради заштите земље у случају иранске реакције након очекиваног израелског одмаздног напада.

Пентагон је очекивано прихватио захтев, а систем, заједно са америчким војницима који ће га управљати, биће послат у Израел.

За функционисање система биће потребно око 100 до 200 америчких војника, са могућношћу ангажовања мањег броја особља у зависности од учешћа израелских снага.

Већ је тим од око 100 америчких војника стигао у земљу, јер ће њима бити поверено управљање противракетним системом, што доводи америчке војнике још ближе центру растућег рата на Блиском истоку.

Најмање 20 транспортних авиона америчког ратног ваздухопловства Ц-17 Глобмастер слетело је прошле недеље у Тел Авив, а изгледа да је систем ТХААД у завршној фази пре него што буде активиран у земљи, очекујући израелске одмаздне нападе на Иран.

Противракетни систем ТХААД биће потпуно оперативан “у блиској будућности”, изјавио је портпарол Пентагона Пат Рајдер, додајући да је “интегришан у израелску противваздушну одбрану и шире регионалне напоре САД-а”.

Са инсталираним новим противракетним системом, Израел може спровести најављени напад на Иран, који ће вероватно изазвати нову реакцију Техерана.

Званичници САД процењују да ће Израел напасти Иран пре америчких избора.

Амерички медији су известили да је Нетанијаху постигао договор са САД да не нападне иранске нуклеарне и енергетске објекте, али званичне израелске изјаве и даље задржавају висок тон.

Фото принтскрин YouTube/VOA

ТХААД: СИСТЕМ ПРОТИВРАКЕТНЕ ОДБРАНЕ “ХИТ-ТО-КИЛ”

Типична батерија ТХААД система садржи 6 до 9 лансера, сваки са по 8 пресретача, укупно 48 до 72 ракете. Такође укључује јединицу за контролу ватре и комуникацију са два центра за тактичке операције (ТОЦ) и земаљски радар AN/TPY-2.

Систем “хит-то-кил” (удари и судари се са циљем уместо да експлодира да би га уништио) Terminal High Altitude Area Defense је мобилни земаљско-ваздушни систем пресретања дизајниран за обарање долазећих балистичких ракета.

ТХААД спада у категорију пресретача малог, средњег и међусредњег домета који може погодити циљеве како унутар атмосфере, тако и изван ње. Има способност да детектује ракетне претње на удаљености до 3.000 километара.

 

КАКО РАДИ ТХААД?

Радар за рано упозоравање детектује рано лансирање балистичких пројектила и прати их током лета ракете. Овај радар ради на нижим фреквенцијама што му даје шири опсег детекције, али мање прецизно откривање.

Како пројектил достигне свој терминални степен, терминални радар активира свој микроталасни радар више фреквенције (11-12 Гхз) Икс-опсега, што му омогућава да прати и води антибалистичку ракету према њој.

Центар за управљање ватром одређује које долазеће ракете треба да буду гађане.

ТХААД системи су скупи и драгоцени. Свака батерија кошта преко милијарду долара. Уништавање само радара би угасило цео систем.

НЕЕФИКАСАН ПРОТИВ ДРОНОВА

Оно што се сматра слабом тачком ТХААД-а је то што не може да се супротстави мањим, једноставнијим оружјима попут дронова које користе групе попут Хамаса и Хута из Јемена. То је зато што су дронови мали и не лете на великим висинама.

Свака батерија ТХААД састоји се од пет јединица: 48 ракета пресретача, шест лансера постављених на камионе, један радар, командна и контролна платформа и 95 војника, према Конгресној истраживачкој служби.

Ракета нема бојну главу, већ уништава циљеве снагом судара.

Постоји само девет активних ТХААД батерија на свету, према произвођачу Лоцкхеед Мартин. До 2019. године, седам их је било распоређено у америчку војску, пет у базама у Тексасу, а по једна на Гуаму и у Јужној Кореји.

Батерија коју Бајденова администрација шаље у Израел вероватно је из тих седам. Две друге су распоређене у Уједињеним Арапским Емиратима.

ТХААД је кључни део система одбране од балистичких ракета Сједињених Америчких Држава и размештен је на различитим локацијама широм света ради заштите од потенцијалних претњи балистичких ракета. Он је дизајниран да допуни друге системе одбране од ракета, попут Патриот система противракетне одбране.

Размештање ТХААД-а било је предмет геополитичких расправа и тензија, посебно на местима где је инсталиран. На пример, размештање ТХААД-а у Јужној Кореји било је извор сукоба између Јужне Кореје и Северне Кореје, као и између Јужне Кореје и Кине.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

Коментари (0)

АКО МЕ ЧАСТИТЕ ЈА ЋУ ДОЋИ: Амерички тенисер открио цену карата за опроштај Рафаела Надала