КИНА ИЛИ РУСИЈА КО ЈЕ КРИВ ЗА СТРАХ ЗАПАДА: Одакле Северној Кореји технологија за изградњу своје прве нуклеарне подморнице?

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

18. 10. 2024. у 22:00

ЗАПАДНИ медији, позивајући се на податке јужнокорејске војне обавештајне службе, почели су да шире информације да Северна Кореја, наводно, гради своју прву нуклеарну подморницу. Одакле Северној Кореји тако напредне технологије?

КИНА ИЛИ РУСИЈА КО ЈЕ КРИВ ЗА СТРАХ ЗАПАДА: Одакле Северној Кореји технологија за изградњу своје прве нуклеарне подморнице?

Фото: Министарство одбране Руске Федерације

У извештају Јужнокорејске војне обавештајне службе, објављеном од стране њихове агенције „Јонхап“, наводи се да је у Северној Кореји започета изградња највеће подморнице у њеној историји, која би могла бити нуклеарна:

“Откривени су делимични знаци који, како се чини, указују на почетак изградње подморнице”.

Слични извештаји су се појављивали и раније, изазивајући много терминолошке забуне. У западним медијима цитирају Ким Џонг Уна, када је 2021. године изјавио да се ради на првој севернокорејској нуклеарној подморници:

“Пројекат нове нуклеарне подморнице је истражен и налази се у фази завршне провере.”

Северна Кореја је Русији нови стратешки партнер и савезник, а подсетимо, 2023. године је већ поринута прва севернокорејска подморница, коју су медији назвали нуклеарном.

Фото: Korean Central News Agency/Korea News Service via AP, File

У ЧЕМУ ЈЕ РАЗЛИКА?

Ради се о томе да је пре годину дана Северна Кореја увела у наоружање прву подморницу „Херој Ким Гун Ок“, која нема нуклеарну, већ дизел-електричну погонску јединицу, са тактичким бројем „841“. Име је добила симболично у част капетана торпедног чамца, који је успешно напао америчке крстарице.

У севернокорејској дизел-електричној подморници јасно се виде совјетски гени: по конструкцији је у великој мери идентична старом СССР пројекту „633“ из средине 50-их година прошлог века, на основу којег је развијена кинеска лиценцирана верзија, пројекат „033“.

Севернокорејска подморница је знатно већа и дужа од прототипова захваљујући додавању ракетног одељка у средњи део трупа. Овај ракетни одељак је од највећег интереса за суседе Северне Кореје у региону. У овоj „грби“ подморнице „Херој Ким Гун Ок“ може се налазити до осам ракета, сакривених испод поклопаца четири већа и четири мања лансирна отвора.

Сматра се да ова дизел-електрична подморница може носити балистичке ракете средњег домета „Пукгуксонг-3“, које могу прећи удаљеност до 2500 км и опремљене су нуклеарним бојевим главама. Поред тога, подморница има и двe торпедне цеви калибра 533 мм у предњем делу.

Ова подморница, чије ракете досежу до Јужне Кореје и Јапана, треба да постане важан фактор за одвраћање Сеула и Токија. Познато је да Пјонгјанг планира да изгради до 20 јединица ове врсте подморница.

Фото: Принтскрин

НУКЛЕАРНА ПОДМОРНИЦА НАМЕЊЕНА ЗА САД?

Међутим, подморница „Херој Ким Гун Ок“ неће моћи да досегне територију Сједињених Америчких Држава, нити ће јој америчка морнарица дозволити да се приближи на удаљеност за ефикасан напад.

По техничко-тактичким карактеристикама, као што су невидљивост и домет пловидбе, севернокорејска подморница знатно заостаје за модерним америчким, руским или кинеским нуклеарним подморницама.

Зато су западни медији показали велико интересовање за извештаје јужнокорејске војне обавештајне службе о почетку изградње нове севернокорејске подморнице, највеће до сада, која би, наводно, могла бити опремљена нуклеарном погонском јединицом.

Присуство нуклеарног реактора омогућава нуклеарним подморницама да месецима неприметно буду на борбеном дежурству под водом, што противнику отежава њихово проналажење и уништење превентивним ударом.

За Северну Кореју, која је одвојена од суседне Републике Кореје 38. паралелом, ово има кључни значај са становишта националне безбедности. Такође, нуклеарна подморница има готово неограничен домет.

Међутим, технологију за изградњу таквих подморница поседују само неколико највећих сила света – САД, Велика Британија, Француска, Русија, Кина и Индија.

КО БИ МОГАО ПЈОНГЈАНГУ ПРУЖИТИ ВОЈНО-ТЕХНИЧКУ ПОМОЋ?

Тешко је посумњати у сличну подршку од стране других земаља. Амерички специјализовани медиј The War Zone износи хипотезу у корист пријатељске „руке Кремља“:

Способност Северне Кореје да изгради нуклеарну подморницу свакако је упитна, иако све ближи односи те земље с Русијом од почетка ескалације сукоба у Украјини свакако могу омогућити Пјонгјангу да добије технологију и стручна знања која би му помогла у томе.

Са почетком војне подршке Северне Кореје Русији у рату у Украјини, ТWЗ је покренуо питање могућности узвратне помоћи од стране Москве, која би се могла фокусирати на нуклеарну и напредну ракетну технологију. Помоћ у изградњи нове подморнице такође би могла бити опција.

Међутим, неки стручњаци износе претпоставку да би прва севернокорејска нуклеарна подморница могла бити технолошки слична кинеској подморници типа 041.

Познато је да је ова подморница опремљена не класичним нуклеарним, већ хибридним погоном. Још једна занимљивост је да је једна од тих подморница класе „Џоу“ потонула поред дока на реци Јангце, у близини града Вухана. Наводно сама од себе, међутим, западни докази нису уверљиви.

Амерички лист Вашингтон Тајмс, позивајући се на неименоване званичнике Пентагона, прокоментарисао је овај догађај следећим речима:

“То је нова класа нуклеарних подморница, сличних по величини конвенционалним подморницама морнарице, али са малим нуклеарним реактором поред уобичајеног дизел мотора… Поред очигледних питања о стандардима обуке и квалитету опреме, инцидент поставља дубља питања о унутрашњој одговорности и надзору Народноослободилачке армије Кине над одбрамбеном индустријом, која већ дуго пати од корупције”.

Дакле могуће је да су кинески стручњаци одлучили да тестирају напредне технологије на својим севернокорејским партнерима. Међутим, за то нема никаквих доказа!

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

СИНИША МИХАЈЛОВИЋ ПИТАО МАЈКУ ДА ЛИ ЈЕ ХРВАТ ИЛИ СРБИН: Само једном ме је било срамота