НОВЕ ТЕНЗИЈЕ НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Блиски сусрет америчког дрона и руског ловца (ВИДЕО)
ИНЦИДЕНТ са опасним приближавањем руског ловца Су-35 и америчког дрона MQ-9 Reaper догодио се на небу изнад сиријске провинције Хомс.
Према извештајима ТАСС-а, руски авион је изводио планирани лет дуж јужне границе Сирије када је дошло до овог потенцијално опасног сусрета. Захваљујући професионализму и брзим реакцијама руског пилота, избегнута је несрећа.
Заменик начелника руског Центра за помирење зараћених страна у Сирији, капетан првог ранга Олег Игнасјук, нагласио је да је пилот Су-35 правовремено предузео неопходне мере како би обезбедио безбедно раздвајање летелица.
Он је истакао да овај инцидент показује висок ниво обуке руских војних пилота, који и даље осигуравају безбедност ваздушног простора Сирије чак и у сложеним ситуацијама.
Поред тога, Игнасјук је навео да су авиони коалиције предвођене САД-ом у протекла 24 сата шест пута прекршили правила коришћења сиријског ваздушног простора, као и да су два пута занемарили протоколе деконфликције, што додатно отежава већ напету ситуацију у региону.
Ова учестала кршења од стране америчких дронова стварају додатне ризике у сиријском ваздушном простору, што изазива забринутост и код руских војних снага и сиријских власти, преносе руски извори, док се амерички још нису оглашавали поводом овог инцидента.
Ово није први случај оваквих инцидената. Раније је руски Су-34 такође морао да избегне судар са MQ-9 Reaperом у Идлибској зони деескалације, а било је и случајева где су се жалиле америчке власти.
Подсетимо, Руски пилот ловца Су-35 спречио катастрофу са три дрона, а према тврдњама руског министарства одбране, у јуну месецу.
MQ-9 REAPER VS СУ-35?
MQ-9 Reaper је креиран за извиђање и напад на копнене циљеве. Најчешће се овај дрон може видети опремљен ракетама ваздух-земља. Ово нису ракете за супротстављање ловцу.
Међутим, до 2020. године, америчко ваздухопловство је спровело најмање три позната успешна тестирања ракете ваздух-ваздух AIM-9 Sidewinder намонтиране управо на MQ-9 Reaper.
У борбеним мисијама, америчка беспилотна летелица би могла да буде опремљена ракетама ваздух-ваздух.
Прво тестирање ракете ваздух-ваздух у заједничкој употреби са америчким дроном догодило се 2017. Тада се америчко ваздухопловство похвалило да је успешно погодило прави ваздушни циљ – беспилотни летелицу БQМ-167.
Раним моделима МQ-9 недостајале су електронске противмере за супротстављење непријатељским пројектилим. Данас, међутим, Реапер може да обезбеди електронске и потрошне противмере. Слаба карика у овим савременим противмерама је то што су оне усмерене на супротстављање копненој, а не ваздушној претњи.
Међутим, амерички стручњаци кажу да MQ-9 Reaper може изградити боље електронске и потрошне ваздушне противмере ако се користи у комбинацији са АИМ-9X Блоцк ИИ. Дакле, радарски и електронски системи за ратовање на обе платформе дали би бољу свест оператеру дронова.
Иако дрон није дизајниран за вођење ваздушних борби, долазимо до закључка да може да се брани од ваздушних претњи. Међутим да ли ће ова заштита бити ефикасна? Може ли се дрон равноправно борити са авионом и може ли изаћи као победник?
ПРИМЕР БОРБЕ ДРОНА И ЛОВЦА
Једини познат случај борбе дрона ловца се догодио прошле године у Украјини када је украјински пилот МиГ-29 погодио дрон Геран (Шахед-136), а остаци уништеног дрона, међутим, озбиљно оштећују ловца и авион пада на земљу, док се пилот катапултирао.
Наравно, то није борба прса у прса коју тражите. Дронови, попут МQ-9, идаље нису усавршени довољно да се боре са ваздухопловним циљевима.
Међутим, ако пођемо од чињенице да је Герањ дрон камиказа дизајниран да нанесе штету када експлодира, можемо рећи да је одрадио свој посао.
MQ-1 ПРЕДАТОР VS МИГ-25
Враћајући се на студију случаја MQ-9 Reaper, морамо да се вратимо још даље у историју – до времена када је створен. МQ-9 је заснован на првом дрону те врсте MQ-1 Предатор (Predator). Предатор се борио у борбама ваздух-ваздух и има искуства, међутим, ни његова битка се није завршила славно.
Ирачки МиГ-25 је нападнут од стране MQ-1 Предатора. Дрон на њега испаљује две ракете ваздух-ваздух. Авион им измиче успешним маневрисањем и заузврат испаљује ракету ваздух-ваздух фаталну за амерички дрон.
Након пада на земљу, Предатор је потпуно уништен, а инцидент су документовале и видео камере дрона. Можете га погледати у видеу изнад.
Постоји неколико других оборених MQ-1 Предатора у историји. Сви досадашњи примери показују да дрон може бити наоружан потребним оружјем, али још није у стању да води равноправну битку са авионима.
Спорији је, прилично лош маневарски, поготово у односу на ловце, али и тешко да може да побегне након пресретања. Не заборавимо још једну ствар – ловци лете на много већој висини. Имају потисак о коме дрон може само да сања поготово са својим електромоторима.
Инцидент у Црном мору нам показује да ловац са искусним пилотом може да се супротстави дрону а да уопште не користи оружје. Самом чињеницом да дронови понекад могу да узврате паљбу не значи да могу да победе.
Вероватно је то разлог да тренутно нема информација да је било који дрон MQ-9 Reaper на свету наоружан ракетама ваздух-ваздух отишао на задатак.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)