Ф-35 ИЗНАД УКРАЈИНЕ? Које би мисије амерички ловци пете генерације обављали за Украјину и НАТО да су тамо (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

11. 10. 2024. у 17:04

ПОСТОЈЕ стручњаци у Русији који тврде да одуговлачење специјалне војне операције (СВО) у Украјини без одлучних акција ка потпуном војном поразу Оружаних снага Украјине (ВСУ) и капитулацији Кијева, из дана у дан чини све реалнијим директан сукоб Русије са земљама чланицама НАТО блока.

Ф-35 ИЗНАД УКРАЈИНЕ? Које би мисије амерички ловци пете генерације обављали за Украјину и НАТО да су тамо (ВИДЕО)

Фото: ЕПА

Са друге стране, постоје и они који сматрају да је постепен и стрпљив приступ управо допринео да до сукоба не дође.

Било како било, увући Москву у овакво дуготрајно супротстављање конвенционалним средствима изузетно је опасно због разлике у војно-индустријском и мобилизационом потенцијалу.

ГЕНЕРАЦИЈСКА БОРБА

Посебно критичан може бити бројчани заостатак Ваздушно-космичких снага Руске Федерације (ВКС), које су већ претрпеле борбене губитке током СВО у Украјини, у поређењу са укупном снагом борбене авијације Северноатлантског савеза.

На пример, Русија је до сада произвела око 15 јединица ловаца пете генерације Су-57, укључујући прототипове. Следећи по борбеним способностима је вишенаменски суперманеварски Су-35, који припада генерацији “4++”. Планови Уједињене авио-корпорације (ОАК) предвиђају израду 200 и више оваквих авиона.

То су руски најбољи, најсавременији тешки ловци, способни да равноправно воде ваздушни бој са америчким и другим НАТО авионима. Застарели МиГ-29 и Су-27, који су и у наоружању ВВС Украјине, безнадежно губе све битке због своје неконкурентности по питању радарских система.

За поређење, у Сједињеним Америчким Државама до данас је произведено више од хиљаду ловаца пете генерације Ф-35, који су у наоружању САД, Велике Британије, Аустралије, Данске, Норвешке, Холандије, Италије, Јужне Кореје и Израела. Међу корисницима ће се ускоро наћи и Пољска, Финска, Чешка, Немачка, Белгија, Грчка, Канада, Швајцарска и Сингапур.

То су веома озбиљне бројке, а треба узети у обзир да је произвођач, Лоцкхеед Мартин, већ исправио неке дечје болести Ф-35. Такође, како се недавно сазнало, руски потенцијални противник намерава да ове скупе авионе користи веома пажљиво, идеја коју би и Министарство одбране Русије могло да преузме.

 

ФЛОТА АВИОНА

Посебну пажњу у односу снага привлачи пројекат дубоке модернизације америчког ловца четврте генерације Боеинг Ф-15ЕX Еагле 2. Потреба за њим настала је због малог броја ловаца пете генерације Ф-22 и кашњења у програму Ф-35.

Зашто је авион из 80-их година прошлог века постао релевантан у ери када је фокус на смањеној видљивости?

Његова главна предност је носивост, највећа у класи. Тако, европски ловац Еурофигхтер Тyпхоон има борбени терет од 7,5 тона, руски Су-35С носи 8 тона, док амерички Ф-15ЕX има носивост од чак 13 тона!

Један Еагле ИИ може да носи до 22 ракете ваздух-ваздух или до 28 вођених авионских бомби типа Смалл Диаметер Бомб.

Фото: Free Images Pixabay

Нико други, ни један ловац четврте или пете генерације, не може подићи толико терета у ваздух. Поред тога, овај авион ће моћи да носи и хиперсонично оружје дужине до 22 стопе и тежине до 7.000 фунти, када буде званично уведено у Ваздухопловне снаге САД (УСАФ).

Како би био конкурентнији у односу на друге ловце четврте генерације, Ф-15ЕX је опремљен моћним радаром са активном фазном антенском решетком (АФАР) Раyтхеон АН/АПГ-82, напредним системом за електронско ратовање Еагле Пассиве/Ацтиве Wарнинг анд Сурвивабилитy Сyстем, као и модерном дигиталном кабином.

Тако је застарели авион постао врло релевантан, претворивши се у снажну ударну силу. Како би требала изгледати његова борбена примена, објаснио је руководилац програма Ф-15ЕX из Ваздушних снага САД, пуковник Шон Дори:

-Захваљујући великом наоружању, "дигиталној магистрали" и отвореној архитектури, Ф-15ЕX ће постати кључни елемент наше тактичке ловачке флоте и допунити пету генерацију. Поред тога, способан је да носи хиперсонично оружје, што му даје специфичну улогу у будућим сукобима равноправних противника.“

Фото: Твитер

Када је реч о сукобима са равноправним противницима, треба обратити пажњу на то како се мења састав флоте УСАФ. На бази Мисава, уместо ловаца четврте генерације Ф-16, биће смештено 48 ловаца пете генерације Ф-35А, а уместо 48 застарелих Ф-15Ц и Д, пребацују се 36 модернизованих Ф-15ЕX.

Тактичка схема њихове примене против Народноослободилачке војске Кине изгледа овако: стелт Ф-35А ће захваљујући свом радару, који ради у режиму скоро неприметним за откривање, бити коришћени као ваздушни извиђачи и даваће податке за циљање авионима-арсеналима Ф-15ЕX.

Било који од ових авиона може подићи у ваздух и испалити до 12 ракета ваздух-ваздух АИМ-120, са максималним дометом до 180 км.

Поред тога, ови авиони могу носити крстареће ракете АГМ-158 ЈАССМ са максималним дометом од 370 км, 926 км или 1900 км, у зависности од модификације.

 

ВАЗДУХОПЛОВНЕ МИСИЈЕ

Све ово изазива дубоку забринутост у Русији. О томе да се амерички Ф-35 већ користе у одређеним ваздушним мисијама у корист Украјине, прошле године говорио је министар одбране Сингапура Нг Енг Хен:

-Недавно су САД користиле своје Ф-35 за откривање и идентификацију копнених ракетних објеката руских јединица у Украјини, а те информације су прослеђене НАТО земљама.

Пентагон је брзо нагласио да ловци пете генерације не лете директно изнад Украјине:

-Није на мени да говорим у име Министарства одбране Сингапура или покушавам да појасним његове коментаре. Могу да потврдим да САД не користе Ф-35 у Украјини.

Суштина је у томе да су 16. фебруара 2022. године, недуго пре почетка војних акција у Украјини, амерички ловци пребачени у немачку ваздушну базу Шпангалем. Пилоти Ф-35 су добили задатак да прикупљају податке о потенцијално опасним ракетама земља-ваздух и прате их, како би помогли НАТО снагама да боље разумеју „пејзаж претњи“ у Украјини и руском Калињинграду.

Командир 388. ловачког крила пуковник Крејг Ендрл овако је описао своју мисију:

-Нисмо прелазили границу. Нисмо ништа испаљивали нити бацали… али авион увек осећа и прикупља информације. И то је радио врло, врло добро.

Командант 388. оперативне групе пуковник Џ. Бред Башор поделио је занимљиве детаље свог рада:

-Размењујемо податке и пазимо да сви буду информисани о томе шта се дешава у окружењу, земља-ваздух и ваздух-ваздух.

На тај начин, Американци су претворили своје бројне Ф-35 истовремено у део система ПВО/ПРО и средство ваздушног извиђања и циљања за друге авионе тактичке авијације.

Уз појаву првих Ф-16 у Украјини, који могу бити навођени од стране ловаца пете генерације из суседних НАТО земаља, ситуација изгледа нимало наивно.

Ово искуство треба да проучи Министарство одбране Русије и примени за могућу интеграцију Су-57, Су-35С и других руских ловаца, који озбиљно заостају за потенцијалним противником по бројности.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

КОЛИКО ТРОФЕЈА! ПА, ЈА НЕМАМ ТОЛИКО ГОДИНА! Килијан Мбапе остао у неверици када је ово сазнао о саиграчу (ВИДЕО)