У ЕУ САМО С ДИГИТАЛНИМ ПАСОШЕМ И ОТИСКОМ ПРСТА: Европска комисија предложила покретање посебне апликације са записима личних исправа
На путовања у иностранство у догледно време бисмо могли да крећемо с дигиталним пасошима у џепу.
Европска комисија (ЕК) је предложила покретање посебне апликације у којој би били похрањени нумерички записи путних исправа, што би требало да буде револуционарна измена у циљу убрзања и олакшања преласка граница.
Европска извршна власт предложила је стварање посебне апликације за дигитализују пасоша и личних карата. Снимали би се сви поверљиви лични подаци, осим отисака прстију (дактилограма). Они би се, на основу овог предлога, и даље остављали на граничним терминалима. Тиме би се потврђивала аутентичност онога који прикаже дигитална документа.
"Новостима" су у Европској комисији пренели да је циљ да апликација с дигиталним пасошима да буде оперативна од 2030. године. Жеља је да се постигне више циљева одједном. Један од њих је да се убрзају контроле. Само прошле године, регистровано је 600 милиона прелазака спољних граница ЕУ. Када се буде стајало пред терминалима, гужве ће бити још несносније.
Припремање докумената пред пут и њихово дигитално регистровање, као и уношење програма и плана путовања, требало би према проценама бриселске администрације да значајно убрзају ову процедуру.
Такође, очекује се да би на овај начин преласци били сигурнији и да ће се смањити злоупотребе, кријумчарење и прекогранични криминал.
Систем би требало да буде на добровољној бази. Важиће само за оне грађане који желе да на овај начин скенирају своја документа. Моћи ће да га користе сви житељи земаља ЕУ и оних држава које имају биометријске пасоше, што значи да ће бити доступан и грађанима Србије.
Већ сада на неким прелазима у авионском саобраћају постоје аутоматизовани портали у којима путник сам скенира своја документа и оставља отисак прстију, пре него што се врата за пролазак отворе, без присуства цариника. Претпоставља се да у том случају с новим систмом не би требало ни показивати пасош, већ само оставити отисак прста и снимак дужице ока. Пут у иностранство тако ће личити на сцене из футуристичких филмова.
Да би дигитални пасоши заживели, потребно је да се о предлогу Европске комисије сада изјасне земље чланице кроз Европски савет и Европски парламент. За такву процедуру некада су потребне и године, а европсланици су нарочито осетљиви на питање поверљивости личних података.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)