ОВО ЈЕ 10 НАЈБОЉИХ ИЗРАЕЛСКИХ ОРУЖАНИХ СИСТЕМА: Она ИДФ-у дају значајну предност на бојном пољу (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

02. 10. 2024. у 19:11

ИЗРАЕЛ је пример (један од ретких у историји), шта све може да се постигне кад се хоће, када има пара и – када одаберете добре савезнике. Једна од најмањих држава на свету има оружане снаге као мало која држава.

ОВО ЈЕ 10 НАЈБОЉИХ ИЗРАЕЛСКИХ ОРУЖАНИХ СИСТЕМА: Она ИДФ-у дају значајну предност на бојном пољу (ВИДЕО)

Фото: ЕПА/Депоситпхотос

Поред опремљености, главни фактори тих снага су увежбаност, посвећеност и хомогенизација.

Израелске одбрамбене снаге (ИДФ) су елита државе и према њима се држава тако и понаша јер зна да је то најмоћније средство одвраћања у случају угрожавања територијалног интегритета, суверенитета и, у крајњој линији, опстанка.

Током 73 године постојања Израелских одбрамбених снага (ИДФ), Израел је развио значајан број револуционарних технологија. Ево кратке листе неких тренутно актулених али и најбољих:

СИСТЕМ ПРОТИВВАЗДУШНЕ ОДБРАНЕ „IRON DOME“

Годинама су ракете испаљиване на Израел из Појаса Газе. Као одговор, 2011. године развијен је систем противваздушне одбране под називом „Iron Dome“ (Гвоздена купола) у јужном Израелу. Циљ „Iron Dome“ система је да заштити израелске цивиле од сталне претње ракетних напада пресретањем тих ракета.

Фото: ЕПА

Прецизност, брзина и капацитет су три речи које описују „Гвоздену куполу“. Са дометом до 70 километара, успела је да пресретне 692 ракете током операције „Заштитни руб“.

У новембру 2012. године, током операције „Одбрамбени стуб“, забележено је рекордних 421 пресретање за само 8 дана.

Када је непријатељска ракета испаљена, радар је детектује и прати њен пут, а затим систем одмах лансира ракету за пресретање и неутрализацију пре него што нанесе штету.

СИСТЕМ „TROPHY“

Иако тенк може деловати као свемоћно и непобедиво возило, то није случај. Противтенковске ракете могу озбиљно оштетити тенкове, па је створен систем „Trophy“ како би се супротставио овој претњи.

„Trophy“ детекциони систем ствара заштитни штит од 360 степени око тенка. Када непријатељ испали ракету на тенк опремљен „Trophy“ системом, он одмах детектује и неутрализује претњу испаљивањем свог пројектила који уништава непријатељску ракету.

Фото Танјуг/АП

Ф-16И „СУФА“

Можда се питате шта је посебно код Ф-16, јер га користи пола западног света. Међутим, ово није обичан Ф-16. Ово је Ф-16И „Суфа“. „И“ је додато од стране Израела јер је значајно модификован да задовољи специфичне потребе израелског ваздухопловства.

Опремљен је модернијим системом наоружања, специјално дизајнираним радаром и јединственим системом кациге који омогућава пилоту да лансира оружје према непријатељском авиону само користећи поглед.

Није случајно што се зове „Суфа“, што на хебрејском значи „олуја“.

MERKAVA 4

На први поглед, „Меркава 4“ не изгледа другачије од било ког другог тенка, али изглед може заварати.

У својој тренутној верзији, „Меркава 4“ има унапређен систем за контролу ватре, способан за одбрану од хеликоптерских напада, дигитални систем за управљање бојиштем, као и иновативни систем вешања и праћења који омогућава кретање по најтежим теренима.

Сматра се једним од бољих тенкова на свету.

Фото Танјуг/АП

ДРОНОВИ – ОЧИ ИДФ-А

Беспилотне летелице (УАВ) постале су неопходан алат за праћење непријатељских активности. Њихова главна предност је то што омогућавају ИДФ-у да види, а да остане невидљив.

IAI Heron (или Machatz-1) је беспилотна летелица средње висине са дугим трајањем лета. Летелица је пројектована за извиђање и осматрање, као и за обављање других задатака током дугих мисија – до 45 сати, на висинама до 10.700 м.

Актуелна верзија је позната као Heton TP или Eitan. Херон је извршио свој први лет још 18. октобра 1994. године.

„Еитан“ дрон, на пример, има распон крила од 26 метара, сличан оном код Боинга 737. Овај дрон је способан за дуготрајне мисије и може остати у ваздуху до 36 сати без прекида. На нашој листи најбољих дронова на свету заузима треће место.

„SKYLARK I-LE“

„Skylark I-LE“ је мали и готово неприметан беспилотни ваздушни систем. Довољно је лаган да га носи једна особа и може бити спреман за лет за мање од 8 минута.

Може обезбедити 3 сата непрекидног снимања уживо, било дању или ноћу, без обзира на временске услове.

„TZEFA SHIRION“

Овај систем користи ланац од 120 метара који се лансира ракетом и експлодира, чиме чисти мине и експлозивне направе, отварајући безбедан пут за пролаз трупа.

„EYEBALL“

Овај систем је мала црна лопта коју војници могу бацити у зграду како би добили слику од 360 степени унутар просторије.

Пружа војницима кључне информације пре него што уђу у просторију како би ухватили непријатеља.

Фото Танјуг/АП

 

„NAMER“

„Namer“ је тешко оклопно возило за пешадију опремљено напредним системима заштите, укључујући „Trophy“ систем против ракета.

У возилу су три кључна члана посаде: командир, возач и оператор наоружања.

SPIKE

„Spike“ је ракетни систем који је специјално развијен за ИДФ.

Најновија верзија је 40% лакша од претходне. Први је у својој врсти и одликује се високом прецизношћу на великим удаљеностима, идеалан за копнене операције.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

АЛБАНЦИ У ПАНИЦИ: Нестају им људи на Косову и Метохији, подаци су драстични - у лажној држави и сами признају: Општи очај живота!